FORUM.REDMOTORZ.EU

Przeniesienie napędu - skrzynia...

Anka - 13 Czerwiec 2006
Temat postu: skrzynia...
Mam pytanie czy wszystkie skrzynie maja te śruby do regulacji biegów? U mnie chyba nie ma wiec muszę rozbierać skrzynie by sprawić żeby czwórka wchodziła? :(
sowa750 - 13 Czerwiec 2006

Chyba niewszystkie skrzynie to mają, jeśli bieg wchodzi ale wyskakuje mogą być zuzyte tryby.
Anka - 13 Czerwiec 2006

no wlasnei wchodzi na pare sekund i wyskakuje, zurzyte tryby w nowej skrzyni? hmm no zobaczymy...
brzytwa - 13 Czerwiec 2006

Nie wszystkie, tylko te od K-750, Urala i Emki. Od Dniepra nie mają. A jeśli tryby są zużyte, to lepiej kupić nową skrzynie - porównywalny koszt.
sowa750 - 13 Czerwiec 2006

W ruskich sprzętach nowe nieznaczy że dobre - niestety
Ernest - 13 Czerwiec 2006

Ja miałem ostatnio problem z czwórką i następujące rzeczy były do roboty:

-wyrobiona tuleja 4. biegu
-zużyte zęby pierścienia przesuwającego
-roztoczony rowek tego samego pierścienia
-luz pomiędzy zębatką czwórki a łożyskiem ( na wałku wtórnym)

Może jeszcze dojść zeszlifowany wodzik.

Pozdrawiam

PS: Zapomniałem dodać, że w skrzyni dnieprowskiej oczywiście :D Ale te awarie mogą być podobne w każdej innej.

czarny - 14 Czerwiec 2006

brzytwa napisał/a:
Nie wszystkie, tylko te od K-750, Urala i Emki. Od Dnjepra nie mają. A jeśli tryby są zużyte, to lepiej kupić nową skrzynię - porównywalny koszt.

dobre 8)

Ernest - 14 Czerwiec 2006

No ciekawe czy moderator to ruszy ;) Bo admin olał ;) :D
gogzo - 14 Czerwiec 2006

już jest poprawione :D

ale dobrze sie czytalo :D

perkunas - 14 Czerwiec 2006

Przecież w profil Brzytwa podał zainteresowania,Ta pisownia miała z tym związek.
brzytwa - 14 Czerwiec 2006

W sumie to chciałem zauważyć, że wszyscy się śmieją, a część ferajny dalej zasuwa z takimi bykami, że włos się jeży na klacie. Błędów w postach piętro wyżej moderator nie poprawił. Wystarczy, że zadając pytanie zamienić spółgłoski dźwięczne na bezdźwięczne, dodam parę "ortów" z ó i ż i jeszcze napiszę całość jako jeden wyraz i zobaczymy, czy skapujecie, o co mi chodzi? :D

Wracając do tematu: wg mnie skrzyń dnieprowskich, o ile jest coś nie tak z tą częścią, która jest odkuwką, naprawiać się nie opłaca.

czarny - 15 Czerwiec 2006

skuwka, zasuwka...

Kolejne trudne słowo... tak, a jak się pojawiła pierwsza dziewczyna to ktoś tam sugerował, że chłopcy zaczną poprawnie pisać hehe.

sowa750 - 18 Czerwiec 2006

Kumpel kupił urala (do poskładania), poprzedni właściciel wymienił w skrzyni biegów łożyska na stole wszystkie biegi wchodziły bezproblemowo. Po zmontowaniu całości przy pierwszym wyjeździe biegi zaczęły się knocić teraz ma tylko jedynkę, czwórkę i wsteczny. Skrzynie wyciągał i rozkręcał chyba ze trzy razy i za każdym kończy się podobnie. Może spotkaliście się z podobnymi przypadkami i coś doradzicie.
pietroni - 18 Czerwiec 2006

To jakaś ciekawostka przecie te skrzynie są proste jak budowa cepa może zapomniał wsadzić wszystkich kół :wink: a tak na poważnie to niech mu ktoś pomoże blisko mieszkający bo tłumaczyć to pisząc jest dość trudno.
sowa750 - 18 Czerwiec 2006

Koła są wszystkie :wink: pewnie będzie to jakaś pierdołka, ale co? Może brak jakiejś podkładki dystansowej?
jc1234 - 19 Czerwiec 2006

Jak do codziennej rzeczywisto?ci ma sie twierdzenie iz rosyjski sprz?t jest "prosty jak budowa cepa" ?
Jezeli jest tak faktycznie to czemu 90 % emek i kasiek stoi po gara?ach a kierowcy zmiast je?dzi? s? po ?okcie upaprani w smarze ?
Prosta konstrukcja w zamy?le nie zawsze jest taka prosta w budowie i ekspolatacji.
Ka?da skrzynia wymaga dok?adnego zdystansowania i regulacji. Nie uda?o mi sie z?o?y? skrzyni (nawet z nowych cz??ci) kt???ra chodzi?aby bez regulacji. Po za tym wszystko nowe wymaga delikatnego docierania.

Jacek

czarny - 19 Czerwiec 2006

eee ja si? z szacownym kolega nie zgodz?. Kwestia nie le?y w skomplikowaniu sprz?tu czy jego awaryjno?ci. Dam przyk?ad
Janek_1 - znam go drugi rok - rok temu przyjecha? pierwszy raz na nasz rajd w Sudetach - o motocyklu mia? poj?cie, takie sobie (sory Janek) a sam go wyremontowa? i przyjecha? - pierwszy raz w ?yciu tak? tras? zrobi? a wcze?niej przejecha? chyba z 300km na motocyklu w o g???le. Teraz robi pewnie z 10 tys rocznie i to dolniakiem.

My?l?, ?e kwestia le?y w og???lnej sk?onno?ci Polak???w do mitomani i gadania, zobacz ile na trasie je?dzi japo?czyk???w?? Ludzie maj? silniki nowe widlaki po 1500ccm i ?migaj? na browara, robi? po 200 km rocznie.
A por???wnaj ilo?? motocykli jaka je?dzi w Czechach (i nie m???wi? tylko o ruskach) a kraj ma 4 razy mniej ludno?ci.

Ja na redakcji Redmotorz da?em has?o do zrobienia jakiego? rajdu po Mazurach - nikt nie rozwin?? tematu.

Mimo to trzeba na forum pomaga? nowym ludziom i je?dzi? z lud?mi kt???rych to kr?ci.

Pozdrawiam
ps dam jeszcze jeden przyk?ad - sam kiedy? dosta?em Junaka z kurnika - nawet nie wiedzia??m czy to 4 czuy 2 takt. Po roku go zrobi?em i pojecha?em sam nad morze i nic si? nie zepsu?o.

brzytwa - 19 Czerwiec 2006

Skrzynia uralowska wcale nie jest taka super - nawet w rosyjskiej ksi??ce o sowieckich motocyklach jest zdanie: "skrzynie bieg???w s? wymienne pomi?dzy nowym Uralem a Dnieprem, jednak ch?tnych na wymian? skrzyni Dniepra na skrzyni? Urala chyba nie znajdziemy".
Bartek Krasoń - 17 Lipiec 2006

pod??cz? si? do tematu.

skrzynia dnieprowska, ze wstecznym. zim? rozebrana i przejrzana. oleju tyle ile by? powinno, przek?adniowy - hipol gl3.

"w g???r?" (od 1 do 4 ) wszystkie biegi wchodz? elegancko,
problemy si? zaczynaj? po zredukowaniu do 2 biegu - niemo?na zapi?? 3 ani 4, d?wignia chodzi jak w kaczej dupie..
po zdredukowaniu do 1 znowu wchodz? wszystkie.

wyj??em i rozebra?em skrzyni?, przyczyny awarii nie wida? :(
ma kto? jaki? pomys??

mo?e dodam ?e pierwszy raz mi si? to zda?y?o po powrocie ze 100 km trasy (w tym ostatnich 70 km bez przerwy na 4 biegu)

Gothcrust - 17 Lipiec 2006

w kaczej dupie?hm.... :shock:
Bartek Krasoń - 17 Lipiec 2006

hehe ;)
czy to określenie jest znane tylko w moim regionie? ;)

"jak w kaczej dupie" - miękko, luźno, bezpłciowo ;)

może założymy osobny temat z regionalnymi powiedzeniami?
mogło by być zabawnie ;)

ale tu piszemy o skrzyniach.. ;)

Gumiś - 18 Lipiec 2006

To powiedzenie jest lokalne, ja zanam, ale chba tylko dlategi, że mieszkałem trochę czadu na pomorzu.
Anka - 18 Lipiec 2006

A moja skrzynia zaczela dzialac bez naprawy. przyszedl weekend i 4 jest wszystko dziala jak trzeba... chyba jakies krasnoludy za tym stoja.
Saakaszwili - 18 Lipiec 2006

Heh ja sie pod temat podepne

Po d?ugiej walce z dystansowaniem skrzyni i osi?gni?ciu jako-takiego sukcesu przyszed? czas na z?o?enie i mam 2 pytania.

1: Ta pokrywka co si? ni? nakr?ca spr??yne. Ile obrot???w trzeba wykona?? macie na to jakie? patenty? ?apie t? pokrywke wklucz nastawny i kr?ce ale po ok 1 obrocie pokrywka unosi si? i spr?zyna wyskakuje.

2: Zgodnie z katalogiem na dole ko?nierza obudowy skrzyni ??cz?cego skrzyni? z karterem powinna by? wstawion woj?okowa uszczelka. Czy ta uszczelka ma by? wsawiona w t? dziur? co tam jest czy to jaki? inny patent? Dorabia? to czy ola??

Skrzynia od emki tradycyjna bez wstecznego

pozdrawiam
Saakaszwili

jackobi - 7 Kwiecień 2007

Podczepie sie pod temat skrzyni biegow i zadam pytanko :)
Z tego co wyczytalem na forum wydaje mi sie ze skrzynia od dniepra z kominem nie wejdzie, wszystkie przeslanki sa przeciw, ale prosze o ostatnią weryfikacje moich mysli za pomoca zalaczonych zdjec jesli to mozliwe.

Chwilowo brak mi 2 biegu, po wrzuceniu i dodaniu gazu wypada, no i leje olejem po nogawce :lol: Myslalem zeby sprawic sobie skrzynie dniepra bo dobra i wstek jest ale nie chce strzelic gafy :razz: .

w_brat - 7 Kwiecień 2007

Cze. Jak mnie pami?? nie myli. Pomiar od p?aszczyzny mocowania z silnikiem do ko?ca gumowego sprz?g?a na zabieraku. Ural sk. bieg???w ze wstekiem i bez obudowa z takim frajerskim filtrem jak gniazdo szerszeni 230 mm. Dniepr z "kominkiem" stary filtr olejowy jak od M-72 243 mm. Wniosek Urala wstawiasz ze wstekiem bez problemu (no mo?e poza zamian? f-tra dla estet???w). Dla Dniepra prawdopodobnie trzeba skr???ci? wa?ek. Wojtek

No to dupa zbita, chce zostac przy "kominie" pomijajac jego kiepskie wlasciwosci filtrujace strona estetyczna wezmie chyba g???re.
stepa - 7 Kwiecień 2007

Filterek olejowy powietrza jest dobrym filtrem,mam wstawione takie drobne siateczki i olej dwusuwowy-jak tam zaglądałem to wyłapał tyle much i piachu że ledwo to udżwignął.Wymaga więc częstego czyszczenia co może być wadą.s

Jako olej do filtra moge polecic specyfik ktory stosuje sie przy krosach i enduro. Jest olej do filtrow do ktorego po wyschnieciu wszystko sie klei bo do tego zostal stworzony przeciwnie do oleju silnikowego, przykładowy sposob aplikacji. Do tego naprawde sie klei kurz, nasaczylem dzis tym wklad filtra i troszku wlalem. Jak znajde jakis stary wkład gabki do filtra to przytne na wymiar i użyje tego zamiast "żyłek".
Puzel - 8 Kwiecień 2007

Dw???jka ci wyskakuje bo pewnie masz rozregulowan? skrzyni?, przy d?wignii no?nej zmiany bieg???w masz ?ruby regulacyjne.
wachmistrz - 15 Kwiecień 2007

a jest mozliwosc zakupienia jakiegos zestawu naprawczego do skrzyni bieg???w?
chodzi mi o te tuleje itp
sk?adam skrzynie z filtrem kominkowym z?by itp sa ok ale tuleje sa juz wyjechane.
i jeszcze takie pytanko co do skrzyn lepsze sa te z filtrem kominkowym czy z plastikowym?
bo na ten temat w srodowisku ruskich maszyn r???znie s?ychac
a jakie zdanie jest na redmotorz????

karol sawiak - 15 Kwiecień 2007

Skrzynie z tzw. kominem s? wedle cz??ci motocyklist???w ?adniejsze ,ale sprawnos? filtra jest mniejsza w stosunku do filtra suchego , tego "odkurzacza" plastikowego . Dlatego te? skrzynie podleg?y modyfikacji . Maj?c suchy filtr unikniesz te? brudzenia nogi olejem kiedy podniesiesz w???zek do gory. U szczeciniak???w dost?pne s? wk?ady do kominu zast?puj?ce wat? metalow? i olej, przypominaja nieco filtr samochodowy , niestety do?? drogie .
mkk72 - 12 Listopad 2007

Witam
przy okazji rozwazan na temat filtrow powietrza chcialem zapytac o skrzynie do urala.
czy ktos potrafi okreslic do jakiego modelu i rocznika byly montowane takie skrzynie ?

pietka mt16 - 6 Styczeń 2008

Witam
Kto? tu powiedzia? o wk?adaniu podk?adek dystansowych do skrzyni bieg???w.
Bior?c pod uwag? skrzynk? do Dniepra mam sugesti? ?e te podk?adki to chyba tylko pomi?dzy wa?ek a ?o?ysko bo pomi?dzy tryby naprzyk?ad 2 i 3 biegu(?eby je odsun?? od siebie) to wydaje mi si? ?e b?d? si? wyciera? (r????ne pr?dko?ci k???? z?batych), poza tym jest k?opot z tymi tulejkami ?eliwnymi na kt???rych pracuj? tryby, jak pod taki tryb pod?o?y? podk?adk? ?

jln - 6 Styczeń 2008

Po niewielkich przer???bkach do komina pasuje suchy wklad filtra powietrza od MZ, a bardziej eleganckim rozwi?zaniem, jest taka oto propozycja http://www.allegro.pl/ite...ral_dniepr.html
jbr - 6 Styczeń 2008

Skrzynia pochodzi od Urala M67. Montowano je od 1974 gdzieś do lat 90-tych. Później wprowadzono skrzynię ze wstekiem.
karol sawiak - 6 Styczeń 2008

pietka mt16 napisał/a:
Witam
Bior?c pod uwag? skrzynk? do Dniepra mam sugesti? ?e te podk?adki to chyba tylko pomi?dzy wa?ek a ?o?ysko bo pomi?dzy tryby naprzyk?ad 2 i 3 biegu(?eby je odsun?? od siebie) to wydaje mi si? ?e b?d? si? wyciera? (r????ne pr?dko?ci k???? z?batych), poza tym jest k?opot z tymi tulejkami ?eliwnymi na kt???rych pracuj? tryby, jak pod taki tryb pod?o?y? podk?adk? ?

pomi?dzy wa?ek a ?o?ysko ,lub specjalna podk??dka spr??ysta mi?dzy ?o?ysko a gniazdo

kiedys w ?M by? cykl "Moje M72 -droga przez m?k?" i by? tam opisany po kr???tce proces dystansowania ,spokjnie mo?na go zastosowa? do ka?dej ruskiej skrzyni ,ale w 90% przypadk???w podk?adki pd ?o?yska wystarczaj? , co ciekawe rozebra?em now? fabryczn? skrzyni? bieg???w Dniepr i wymaga?a dystansowania

kg200bol - 6 Styczeń 2008

Mam podobne zdanie na temat dystansowania skrzy?. Uwa?am ?e odrobina orientacji technicznej oraz troch? cierpliwo?ci w wi?kszo?ci przypadk???w wystarcz?.
blady606 - 6 Styczeń 2008

jbr napisał/a:
Skrzynia pochodzi od Urala M67. Montowano je od 1974 gdzie? do lat 90-tych. P????niej wprowadzono skrzyni? ze wstekiem.

Witam.

Kolega si? ciut min?? z prawd? :smile:

A co si? tyczy dystansowania skrzy? bieg???w to KA?DA skrzynia bieg???w MUSI by? dystansowana na ?o?yskach czy to w " rusku " czy w samochodzie , zasada jest taka sama wa?ki skrzyni bieg???w MUSZ? mie? odpowiedni LUZ WZD?U?NY ?eby ?o?yska i ko?a pracowa?y prawid?owo .
Je?eli skrzynia b?dzie " za ciasna " uszkodz? si? ?o?yska .
Je?eli skrzynia b?dzie " za lu?na " uszkodz? si? z?batki .

Pozdrawiam

karol sawiak - 6 Styczeń 2008

opr???cz luzu dystansujemy te? po to ,by s?siednie 2 - naprzeciwko siebie znajdujace si? z?batki pracowa?y pokrywaj?c si? ca?a szeroko?ci? z?b???w , u mnie w nowej dnieprowskiej pracowa?y pokrywaj?c si? na 2/3 ,dystans z jednej strony i zabranie podk?adki od strony sprz?gielka gumowego prawie za?atwi?o spraw?
pietka mt16 - 8 Styczeń 2008

a je?eli chodzi o choink? w dnieprze ( czyli wa?ek kt???ry wchodzi do sprz?g?a) czy ko?o z?bate 3 i 4 biegu ma wchodzi? ciasno na choink? czy wystarczy jak ciasno wejdzie tylko tr???jka ,a czw???rka wchodzi lu?no ?
Lula - 8 Styczeń 2008

Fabrycznie tryby s? ciasne! Co twoim zdaniem znaczy lu?no? R?k? ten tryb wciskasz? Je?eli tak jest to proponuje sie rozejrze? za innym bo pod obci?z?niem zrobi si? wi?kszy luz i zetnie Tobie klin i b?dzie po czwartym biegu. Dotchczasowe czw???rki kt???re ja montowa?em to zawsze wchodzi?y z oporem - montowa?em je z wykorzystaniem prasy albo dobrego imad?a.
pietka mt16 - 8 Styczeń 2008

a wi?c jest tak w dnieprowskiej choince zci?gane s? trojka i czw???rka , tr???jka z czw???rk? jest po??czona takim sprz?g?em k?owym, ale klin jest tylko miedzy choink? i czw???rk?.
U mnie tr???jka wchodzi ciasno tak ?e trzeba ja wbi? natomiast czw???rka wchodzi suwliwie ale bez luzu tak?e suma sumarum ciasna tr???jka poprzez sprz?glo k?owe z czw???rk? si? tam zaklinuj? razem tak ?e luzu tam raczej byc nie powinno.
no bo ju? nie wiem mam trzy inne choinki i na nich jest podobnie tr???jka wchodzi na wcisk a czw???ka raczej lu?no

galar - 8 Styczeń 2008

Znaczy się otwor w kole zębatym 4 biegu masz za duży.
Lu;a dobrze gada i ma tak być jak mowi. Nie kombinuj tylko szukaj nowego kola.

mackoski - 15 Styczeń 2008

Przyłączę się do tematu. Mam pytanko czy skrzynia od M-72 ze wstecznym wejdzie do Uralca M-63. Musze kupić skrzynię bo moja to już padaka
brzytwa - 15 Styczeń 2008

Skrzynia, o kt???r? pyta? MKK72 by?a montowana do 1986 roku. Od 1987 IMZ wprowadzi? model ze wstecznym biegiem.
A odno?nie postu powy?ej: temat by? wa?kowany kilka razy. Sprecyzuj, jak? skrzyni? chcesz za?o?y? do jakiej ramy.

Lula - 15 Styczeń 2008

Skrzyni oryginalnej ze wstecznym od m-72 niestety ale nie ma! (chinczycy stworzyli co? takiego do Changa ale ja jeszcze na ?ywo takiej nie widzia?em)
Mo?esz bez ?adnych przer???bek zamontowa? skrzyni? ze wstecznym od Ural M67, lub wyd?u?y? ram? o 22mm i wstawic skrzynie od Dniepra (ja w?a?nie taka przer???bk? uskuteczniam w swoim Uralu, poniewaz skrzynia od Urala jest gorsza!)

endrju - 15 Styczeń 2008

pietka mt16 napisał/a:
Witam

Spr???buj dopasowa? jakie? podk?adki stosowane w zwrotnicach starszych dostawczak???w, s? z takich materia????w ?e raczej si? w ?yciu nie wytr?.

pietka mt16 - 19 Styczeń 2008

galar napisał/a:
Znaczy si? otwor w kole z?batym 4 biegu masz za du?y.
Lu;a dobrze gada i ma tak by? jak mowi. Nie kombinuj tylko szukaj nowego kola.

jednak to nie otw???r w kole z?batym za du?y tylko choinka za chuda
kupi?em now? na motobazarze i jest ok tak ciasno ?e nie wiem jak to teraz wcisn?? ?

Kaczka - 19 Styczeń 2008

Najlepiej zamontować w tokarce i lekko papierkiem drobnym .
pietka mt16 - 19 Styczeń 2008

nie no musi być na wcisk
bloke - 19 Styczeń 2008

jedno do zamrażarki a drugie ogrzać np opalarką - czasem to wystarczy :mrgreen:
krzysiek_2059 - 23 Luty 2008

Dołącze się do tematu i zapytam was akie byście polecili łożyska ? Czy można w całej skrzyni zastosować łożyska rolkowe zamiast kulkowych?
bloke - 23 Luty 2008

pytanie a ile chcesz przeznaczyc na to kasy? jak więcej to FAG, SKF i inne jak mniej to w łożyskowniach coś Ci znajdą. Napewno nie warto kupować radzieckich vel rosyjskich. Do skrzyni masz wszystkie zachodnie odpowiedniki. Kulkowe dobrej jakości w zupełności dadzą radę.
stepa - 23 Luty 2008

Kulki po stokroć;polskie są super jeśli chodzi o cena/jakość,SKF np. są 20-30% lepsze a droższe ponad 100%-takie mam informacje z mojej łożyskowni.
Gumiś - 24 Luty 2008

Stepa, zgadzam się z Tobą. Trzy lata temu wymieniłem wszystkie łożyska na polskie. W tym roku znów rozebrałem motor i wszystkie łożyska zostają :grin:
stepa - 24 Luty 2008

Super ,Gumisiu,?e masz podobne do?wiadczenia-mo?e przekonamy wi?cej os???b do polskich ?o?ysk kt???re s? naprawd? dobre,nie ma sensu(no-prawie nie ma)pakowa? hi-endu w ruskie trzewia,oczywi?cie ekstremi?ci wsadz? japo?skie a ja i tak pozostan? przy polskich.A zaoszcz?dzona kasa p???jdzie na przelaw(do zbiornika).
karol sawiak - 24 Luty 2008

polskie łożyska spotyka się nawet w skrzyniach zachodnich aut, to chyba dobra rekomendacja
krzysiek_2059 - 24 Luty 2008

No dobra panowie ok , ale mi g????wnie chodzi o spos???b monta?u bo jak sobie pomy?le ?e jak zamkn? skrzynie na ?o?yskach kulkowych to a? strach pomy?le? jak j? potem roz?o?e , boior?c pod uwage to jak siedzia?y na wa?kach.Dlatego te? zastanawiam si? nad zastosowaniem ?o?ysk walcowych. Co o tym my?licie?
gobert - 24 Luty 2008

Pr???bowa?e? podgrzewa? obudow??
Polecam opalark? do lakieru.
Spr???buj najpierw tak to zmontowa?, generalnie przy rozbieraniu skrzyni po podgrzaniu jej, wa?ki same wypadaj? razem z ?o?yskami.
Co do ?o?ysk walcowych to nie wiem, napewno nie dwa na jednym wa?ku, bo wa?ek b?dzie si? przesuwa? wzd?u? osi. W jedynej skrzyni kt???r? rozbiera?em od wsp????czesnego BMW, wa?ek g????wny by? ?o?yskowany od strony sprz?g?a na rolkach, z drugiej strony kulki.

stepa - 24 Luty 2008

Jeszcze raz:r???b wszystko na kulkach!!!W starych skrzyniach emkowych wa?ek od sprz?g?a te? by? podpierany rolkami,i tylko w tym miejscu.Czy Karolu potwierdzisz?
karol sawiak - 24 Luty 2008

Zgadza si? , ?o?ysko rolkowe jednostronnie rozbieralne na wa?ku g????wnym ale od od strony tylniego ko?a .
Gumiś - 24 Luty 2008

A skąd wam się biorą pomysły poprawiania wszystkiego na siłę A czemu w swoim autku nie rozbierasz skrzyni i nie wymieniasz łożysk na rolkowe? Akurat skrzynia biegów od Dniepra jest zajefajna i nie należy w niej za dużo grzebać i przeszkadzać w pracy!!. A jeśli rolkowe to jakie? "N", "NU", czy może "NJ", no i w którym miejscu i dlaczego??
pietka mt16 - 25 Luty 2008

krzysiek_2059 napisał/a:
No dobra panowie ok , ale mi g????wnie chodzi o spos???b monta?u bo jak sobie pomy?le ?e jak zamkn? skrzynie na ?o?yskach kulkowych to a? strach pomy?le? jak j? potem roz?o?e , boior?c pod uwage to jak siedzia?y na wa?kach.Dlatego te? zastanawiam si? nad zastosowaniem ?o?ysk walcowych. Co o tym my?licie?

istotnie w ruskich sprz?tach ?o?yska siedz? bardzo ciasno na wa?kach do tego stopnia ?e nie raz a? ?o?ysko si? ci??ko kr?ci .
Proponowa?bym troch? przeszlifowa? czopy wa?ka np na tokarce papierem ?ciernym tak ?eby mia?y co najwy?ej 0,02 mm na wcisk i wtedy b?d? o wiele l?ej schodzi? ?o?yska z wa?k???w.

stepa - 25 Luty 2008

Przy wszelkich naprawach skrzyń jest mi bardzo pomocne to że łożyska siedzą ciasno na wałkach-Nie zozpada się toto a przede wszystkim dystanse zostają na swoich miejscach co jest bardzo korzystne przy oględzinach reanimowanego pacjenta.
endrju - 11 Marzec 2008

To ja w kwesti wyci?gania ?o?ysk . Znacie jaki? patent na wyci?gni?cie ?o?yska wa?ka wt???rnego od strony silnika w skrzyni Dniepra ze wstecznym? Pewnie ruscy maj? na to jaki? fabryczny ?ci?gacz ale w wersji gara?owej mam z tym problem.
karol sawiak - 11 Marzec 2008

podgrzać i delikatnie o podłogę , najlepiej podlożyć deskę, plytę OSB ,panel podlogowy , linoleum czy cokolwiek i całą płaszczyzną skrzyni z wyczuciem ...
jln - 11 Marzec 2008

Podgrzej obudowę skrzyni w okolicach łozyska, do około 150-200 st. C i stuknij cała obudową w blat stołu (drewnianego), a łozysko samo wypadnie.
Gumiś - 11 Marzec 2008

To musi zadziałać, dwie takie same rady w tym samym czasie :wink:
endrju - 11 Marzec 2008

Na to właśnie liczę, zaraz wracam z roboty i biorę się za skrzynię , dzięki za rady!

2008.03.12. Patent działa.Nie trzeba było nawet stukać karterem, łożysko samo wypadło jak temperatura osiągnęła odpowiednią wartość.

Puzel - 19 Wrzesień 2008

Jak zdemontować zębatkę pierwszego biegu i tulejki z wałka zdawczego?? Zębatkę + element z wieloklinem co chodzi na nim przesówka pewnie będzie trzeba zdjąć na prasie, ale co do tulejek nie mam pojęcia jak zdemontować aby nie zniszczyć...
stepa - 19 Wrzesień 2008

Powinno się udać bez prasy,element przesuwki 4417 stąd:

zejdzie pobijając młotkiem w tryb jedynki,albo ściągaczem;po wydłubaniu klinów pólkolistych zejdzie tryb i również powinna zejść tulejka-wszystko oczywiście w stronę czwórki,do przodu skrzyni.
Jeśli 4417 naprawdę ciasno siedzi na wałku i klinach to dobry znak.

Lula - 4 Listopad 2009

Remontuje skrzynie biegów od k-750 z 1970 roku i odkryłem dwie różnice w stosunku do teraźniejszych skrzyń dnieprowskich:
1 . dźwignia sterowania biegu wstecznego - w innym kształcie - "ładniejszym" (na zdjęciu po prawej - po lewej teraźniejsza), w innym miejscu też wstawiony kołek blokujący (bardziej na zewnątrz - można go łatwiej zdemontować, wybijając na zewnątrz)

2. uszczelnienie popychacza "nożnego sprzęgła" - oring zamontowany głębiej w pokrywie w specjalnym kanałku a nie jak w dzisiejszych tuż pod blaszką zakrywającą.

Obydwa elementy zmienili chyba ze względu na prostsze wykonanie.

stepa - 4 Listopad 2009

Chyba właśnie,ale zdaje mi się że były też inne wodziki wstecznego-kiedyś się spotkałem z taką inną skrzynią.
rob1 - 5 Listopad 2009

Witam!
Czy jest jakiś tajemny sposób montażu nożnego automatu zmiany biegów? Próbuję już jakiś czas i zawsze jest problem z nożną zmiana biegów. Ręcznie wchodzi jak w masełako nogą nie bardzo. Chodzi o regulację?

Bąq - 5 Listopad 2009

Chodzi o regulacje, między popychaczem dźwigni sprzęgła, a śrubą regulacyjną na dźwigni powinno być coś ok. 1 mm na luzie. Pamiętaj by docisnąć popychacz do oporu. Jak dobrze wyregulowane to da się jeździć bez sprzęgła. . Szczególnie jak linkę się zerwie od ręcznego :mrgreen:

Choć lepiej nie nadużywać, bo szkoda skrzyni

Może źle zrozumiałem, masz skrzynie dnieprowską i chodzi Ci pół automat? Zmianę biegów nożną dźwignią, bez używania klamki sprzęgła?

rob1 - 5 Listopad 2009

NIE KUMAM ???
Puzel - 5 Listopad 2009

Baq jemu chodziło o automat zmiany biegów, a nie automat sprzęgła.
Skrzynie bez wstecznego mają wie śruby regulacyjne zabezpieczone przeciwnakrętkami przy dźwigni nożnej zmiany biegów. Gdzieś na forum było jak to wyregulować...

rob1 - 5 Listopad 2009

Dzięki Puzel - bo już myślałem, że za dużo browarku popiłem!
świdro - 5 Listopad 2009

ja regulowalem w ten sposob ze w miejscie pokrywy recznej zmiany wstawilem mala blaszke ktora trzymala sie na 2 srubach i obejmowala pret gitary

ustawialem na luz i wklepywalem kolejne biegi, przy tym patrzylem na gitare w jakim miejscu sie zatrzyma kuleczka blokujaca- czy za, czy na wglebieniu, czy tez przed nim i w przypadku tych skrajnych polozen krecilem odpowiednio sruba regulacyjna (nie pamietam teraz dokladnie ktora odpowiadala za jaka zmiane), jesli redukujesz w gore to chyba dolna srubka (ale niech mnie ktos poprawi jesli sie myle

i cala czynnosc przeprowadzasz tak samo dla 1,2,3,4 biegu az uzyskasz plynna zmiane biegow

Cyrograf15 - 5 Listopad 2009

Te śrubki to są tylko ograniczniki! Idzie o to aby bieg nie "przelatywał" a jednocześnie zakres ruchu wystarczył na wbicie. Jedna śrubka od zapinania biegów w góre, druga od redykcji.
Wojtek

stepa - 5 Listopad 2009

A błąd tkwi chyba w nieprawidłowo założonym na kwadrat osi gitary okrągłym elemencie(zmieniacza) z nacięciami-wiadomo że da się tylko w jednej słusznej go założyć i tą właśnie słuszną pozycję trzeba odnaleźć bo zmieniacz nie zadziała w innym ustawieniu tego kółka.Ale nie doradzę jak ją znaleźć-nie mam patentu,trza na czuja.
marcysd - 11 Listopad 2009

Nie testowałem jeszcze tego ale literatura kraju rad podaje:

A ja sobie jeszcze zrobiłem coś takiego:

Test już wkrótce.

herrflik2 - 25 Listopad 2009

Pozwole sobie zadac to pytanie co by uniknąc niepotrzebnej pracy.
Dziś biorę się za wyciągnięcie skrzyni biegów z emki w celu zlikwidowania luzu na wałku zdawczym, i moje pytanie jest naspepujące, czy jest taka mozliwoś że odkrece suwak wyciągne kardan i czy wtedy skrzynia wyjdzie z ramy :?: bo nie mam ochoty wyciągać całego silnika. No a jak to nie to trudno :cry:

Lula - 25 Listopad 2009

Oczywiście że skrzynia wyjdzie bez ruszania silnika!
W każdym oryginalnym motocyklu sowieckim tak jest. Wyjątkiem stanowią hybrydy czyli np. skrzynia dnieprowska w krótkiej ramie od k750 lub urala - wówczas czasami nie ma tam miejsca na wyjęcie skrzyni - choć i to zależy od tego jakiej długości rama "wyszła" producentowi.

wild - 25 Listopad 2009

a ja zgubiłam palec siłownika od skrzyni dnieprowskiej.. mam prośbę - czy ktoś z szanownego grona może mi podać jego wymiary? dostać go to problem.. lepiej będzie dorobić.

(180)

Gośka

Bąq - 25 Listopad 2009

180a : 18,8x9,8.
Choć może ktoś jeszcze zmierzy, bo mi gdzieś wcięło suwmiarkę do setnych. Wieczorem zdejmę wymiar drugiego popychacza.

herrflik2 - 25 Listopad 2009

Lula napisał/a:
Oczywiście że skrzynia wyjdzie bez ruszania silnika!
W każdym oryginalnym motocyklu sowieckim tak jest. Wyjątkiem stanowią hybrydy czyli np. skrzynia dnieprowska w krótkiej ramie od k750 lub urala - wówczas czasami nie ma tam miejsca na wyjęcie skrzyni - choć i to zależy od tego jakiej długości rama "wyszła" producentowi.

Dzięki za odpowiedź, zaraz się biorę za to.

wild - 25 Listopad 2009

wielkie dzięki baq. :)

muszę się sprężyć z robotą..

Gośka

gniotek750 - 25 Listopad 2009

Taki palec o średnicy fi9,8 dorób sobie z wiertła z odcinka prostego mocowania w uchwycie.
Sam taki dorobiłem u siebie

Lula - 25 Listopad 2009

Gośka - jak chcesz to mam tą część, którą zgubiłaś. Ewentualnie mogę Tobie polecić nowe takie elementy - dorobione przez mnie (oczywiście zahartowane, nawęglone i przeszlifowane na wymiar)

Wymiar nowych to równe 10mm (średnica) ponieważ często zdarza się że pomimo założenia nowego oringu - dalej leci olej. Winę za to ponosi wytarty otwór prowadzący w pokrywie (wałek podczas pracy "kantuje się" i oring już nie utrzymuje oleju). W związku z tym dorobiłem nowe części na równy wymiar 10mm i wówczas wystarczy rozwiertakiem "przelecieć" pokrywę na 10mm i jest miodzik :lol:

wild - 25 Listopad 2009

no proszę... :mrgreen: a jednak nie ma problemu. jak coś to się lula odezwę

Gośka

Bąq - 25 Listopad 2009

Pytajcie, a będzie wam dane :)
mlodzian - 21 Luty 2010
Temat postu: skrzynia
mam mały problem :?:
wczoraj rozebrałem szrzynie biegów ze wstecznym
znalazłem tam ząbek z zębatki jednak na kołach żadnego nie brakuje oraz dwie podkładki -może mechanikowi wpadły
moje pytanko - jakie wymiary musi mieć wałek wodzików? a jaki wałek wybieraka? mechanikiem nie jestem wybaczcie mi jeśli to nie wybierak ,ale są one tej samej grubości około 9,5mm -u mnie nawet długość jest taka sama (wydaje mi sie że ten z wodzikami powinien być dłuższy!
jeszcze jedno czy tą szkrzynie trzeba dystansować?
może macie jakiś sposób na założenie sprężyny kopniaka?
co zrobić by wycieków było mniej?
na co mam zwrócić uwagę podczas składania?

Balu - 21 Luty 2010

Żeby nie ciekło to wymienić komplet uszczelniaczy i zalać odpowiednim olejem.Owszem mamy sposób na założenie sprężyny kopniaka ale jest ok w technice.Skrzynie dystansować ale do czego bo nie wiem? W środku owszem idzie kilka podkładek tu i ówdzie. Przepatrz dokładnie wszystkie wałki, i koła zębate czy nie ma gdzieś uszczerbku bo z nieba "ząbek" nie wpada do skrzyni.Co do wodzików to nie powiem nic.Musiał bym zmierzyć.

[ Dodano: 21 Luty 2010 ]
Z tego co zauważyłem z katalogu części to na rysunku ten od wodzików zmiany biegów jest dłuższy ale średnicę maja chyba taką samą. Pewny nie jestem.

mlodzian - 21 Luty 2010

jeszcze do techniki dostępu nie mam
uszczelniacze i łożyska jade jutro zakupić
olej hipol 15F GL5 powinien sie nadać?
chodziło mi czy trzeba jakoś podkładkami manewrować by zębatki sie dobrze zazębiały-kumpel mówił że w junaku musiał tak robić
a co do ,,ząbka" przejżałem dokładnie i napewno mechanik zostawił
teraz wiem i jestem za by po zakupie rusa rozebrać go( w moim przypadku KASIENKĘ)
na czynniki pierwsze
a ile przy tym frajdy i głowy nikt nie zawraca (tylko tel nie wolno zabierać ze sobą)

Balu - 21 Luty 2010

Olej gęsty żeby był, ja mam syntetykiem zalaną i to był wielki błąd.Owszem trzeba manewrować,zależy też dużo od skrzyni bo w każdej inaczej to wygląda. A co do sprężyny to z rego co pamiętam to chyba żabka naciągałem od zewnątrz elementem na 2 śrubki.
durke - 21 Luty 2010

przede wszystkim zwracaj uwagę aby nie zostawić zęba i kilku podkładek po remoncie jak to zrobił poprzednik :wink:
marcysd - 21 Luty 2010

mlodzian napisał/a:
a ile przy tym frajdy i głowy nikt nie zawraca (tylko tel nie wolno zabierać ze sobą)

jak mądrze kolega gada :smile:

Cyrograf15 - 21 Luty 2010

Olej ma być gęsty. Nie kombinuj z jakością bo szkoda kasy. Zwłaszcza że nikła sznsa że od razu wszystko się uda. Zawsze przy kolejnym rozbieraniu są straty oleju :mrgreen:
Wojtek

stepa - 21 Luty 2010

Oś wodzików jest dłuższa,øø są takie same.Skrzynię się dystansuje-jak nie masz doświadczenia to i kilkanaście razy możesz wyciągać skrzynię i robić bo tego jakoś nie wytłumaczę.Wodziki nie mogą być wytarte ani mieć dużych luzów w przesuwkach,zębatki nie powinny być bardzo luźne na swoich tulejkach,kliny muszą siedzieć ciasno w wałkach a na nich ciasno zębatki,no i wałki nie mogą mieć luzów poosiowych w korpusie.
A76 - 21 Luty 2010

tak jak Balu napisał można żabko naciągnąć sprężynę ja naciągam jakimś tam kluczem płaskim nie pamiętam numeru wiem że niektórzy robią specjalne uchwyty,
żeby wycieków wcale nie było to najlepiej nie lać oleju, chociaż jak założysz wszystkie uszczelniacze nowe i podkładki to też nie będzie ciekło.
co do ząbka i podkładek to chyba nie jest największe znalezisko jakie można znaleźć w skrzyni zostawiane po wcześniejszym mechaniku.
co do dystansowania jak masz wszystkie podkładki i są one oryginalne i nie noszą śladów zużycia to przy prawidłowym złożeniu nie musisz dystansować
o czym masz pamiętać pewnie o składaniu w kolejności prawidłowej i przed założeniem dekla sprawdzeniu na sucho czy wszystko jest dobrze złożone a przy zakładaniu dekla jest taki moment że trzeba delikatnie w odpowiednim miejscu uderzyć młotkiem a poza tym wszystko na spokojnie i bez siły.

przemias napisał 21 marca 2010

Ja w moim jak rozkręciłem skrzynie to znalazłem 2 podkładki powyginane przez tryby i jedną zmieloną leżały na dnie skrzynia pracowała do końca tylko sprężyna kopajki wyskoczyła myślałem że naciągnąłem i będzie git na rozkręconej cofało po złożeniu dalej nie odbijała ale jeździć się chciało to dalej drut do ramy i wio.

rob1 - 26 Luty 2010

Witajcie!
Piszę w tym wątku żeby nie mnożyć tematów o skrzyniach.
Czy istnieje mozliwość, żeby w skrzyni bez wstecznego K750 (skrzynka m72) wszystkie koła zębate na choince zdawczej (tej z wyjściem na kardan) były bez tulejk ślizgowych?

stepa - 26 Luty 2010

Oczywiście,koła są na osi nacinanej/frezowanej wzdłuż co zapewnia swobodny dostęp oleju.
rob1 - 27 Luty 2010

Nie chodzi o dostęp oleju. Chodzi mi raczej o to czy w kołach zębatych przesuwnych nie powinny być wtłoczone tuleje - by nie miały luzu. W instrukcjach czytam, że koła są na tulejach brązowych, a u mnie ich niema!
andriej - 27 Luty 2010

Koła zębate w tych skrzynkach(kaśka bez wsteka, ural) śmigają bez tulejek niestety.
Przynajmniej w moich motocyklach.

stepa - 27 Luty 2010

No,a odpowiedź masz w poprzednim moim poście;sie pytam:czy muszę stawiać wykrzykniki na końcu żeby to było czytelne?A co stawiać żeby było zrozumiane?
pepe - 28 Luty 2010

Na tej osi zdawczej sa tulejki plywajace i takie mialem w kazdej skrzyni starego typu, i na nie lekko nasuwa sie zebatki , ktore po nich pracuja .O ile pamietam to te tulejki byly ,a raczej jedna z nich byla szersza ,bo pracowaly na niej dwie zebatki.
pepe - 28 Luty 2010

http://yfrog.com/eddsc00116wj
http://yfrog.com/j9dsc00118oj
http://yfrog.com/b5dsc00114lj

Chyba o te tulejki chodzilo.

http://img517.yfrog.com/i/dsc00116w.jpg/

stepa - 28 Luty 2010

Lecę podpatrzeć-mogłem się pieprząć.
Mój błąd,a w zasadzie nieporozumienie.Masz rację Piotrek-tak jest rzeczywiście w skrzyni emkowej,kłowej,tej najstarszej,zerżniętej jeszcze z bmw.A w skrzyniach nowszych bez wstecznego(tzw. uralowskich)ze zmieniaczem już wewnętrznym wałek zdawczy jest inny,cały jednaki,i nie ma tam miejsca na tulejki,system zazębiania jest też inny-jak w dnieprach.Ot co.

andriej - 28 Luty 2010

Na tych zdjęciach jest wałek i tryby od emy, tam faktycznie szły tulejki, ale w późniejszych modelach (kaśka, ural)już nie.
Oczywiście bebechy są zamienne, więc czasem takie tryby siedzą w kaśkach, ale zdecydowanie częściej kaśkowe, lub uralowe w emkach( np. u mnie).

stepa - 28 Luty 2010

Ja też wyprułem kiedyś emkowe-te kłowe zazębianie to kapota-uralowe po tym to jak by była synchronizacja,jednym paluszkiem.Tak-trzeba to podkreślić: są zamienne jako całość,oba wałki razem,bo wałek sprzęgłowy jest też inny.
rob1 - 1 Marzec 2010

Macie jakiś pomysł na to jak wyciągnąć zewnętrzną bieżnię łożyska rolkowego (tą na wałku sprzegłowym w skrzyni, jest ona wcisnięta w obudowę z tyłu skrzyni).
świdro - 1 Marzec 2010

rob1 napisał/a:
Macie jakiś pomysł na to jak wyciągnąć zewnętrzną bieżnię łożyska rolkowego (tą na wałku sprzegłowym w skrzyni, jest ona wcisnięta w obudowę z tyłu skrzyni).

grzej obudowe a bieznia wyleci sama

Saakaszwili - 1 Marzec 2010

Albo wspawaj do środka kawałek blachy i wybij pobijakiem.
Cezar - 2 Marzec 2010

Tylko grzanie. Ostatnio dwie skrzynie tak rozbierałem.
marcysd - 2 Marzec 2010

rob1 napisał/a:

Mnie grzanie wiele nie pomogło.
Dopiero wspawanie blachy 3mm i impulsator kinetyczny dały radę.
http://www.fotosik.pl/pok...9e0e861144.html

A tu masz wątek:
http://forum.redmotorz.eu...er=asc&start=45

rob1 - 2 Marzec 2010

Wielki dzięki :mrgreen:
pepe - 2 Marzec 2010

zastosowalem do wyjecia tego ringu zakrzywiony pazurek, ktory mi tam wszedl i wybilem mlotkiem , lub przyspawaj migomatem pret zakonczony sruba na koncu ,a na pret nasun kawalek rurki ,ktora jak bedziesz przesuwal mocno bedzie sie zatrzymywac na tej srubie . bedzie to pewien rodzaj udaru " i lozysko wypadnie.
marcysd - 2 Marzec 2010

Konibijka -też taką sobie zrobiłem :mrgreen:

rob1 - 6 Maj 2010
Temat postu: Remont skrzyni biegów
Witam!
Temat poddaję pod ogólną konsultację z powodu braku pomysłów oraz sił i nerwów!
Skrzynka po remoncie obejmującym wymiane łożysk, simeringów, zapadki startera, uszczelek i paru innych dupereli.
Po odpaleniu z wnetrza skrzyni co jakiś czas słychać metaliczne dzwięki - stuki. Nic nie wyje, nie zgrzyta, nie zaciera się. Skrzynia posiada synchronizację, tj. nie na kłach tylko przesuwkach. Po demontażu :twisted: skrzynki nie ma w niej żadnych opiłków, ukruszonych zębów, itp.
Moja wstepa diagnoza - i tu proszę o wypowiedzi - pada na luzy na wodzikach, powodujące nie dokładne trzymanie przesuwek, które być może haczą o koła zębate poszczególnych biegów.

PS: Zdjęcia poglądowe wieczorem.

marcysd - 6 Maj 2010

Ja miałem podobne problemy. Okazało się że gitajra była wychlastana i poprzedni właściciel nieudolnie napawał spawarką. Biegi wyskakiwały i zgrzytały. Wymiana gitary pomogła.

Jeśli chodzi o luzy to raczej te na wałku zdawczym, a nie na wodzikach grają rolę. Ja mam teraz luz 1,4mm i dalej wszystko gra.

Zapodaj foty.

rob1 - 6 Maj 2010

Chodzi mi o luz na rowku przesuwki, tam gdzie wchodzą widełki przesuwające. Gitara też ma luzy na rowkach - niewielkie ale zawsze to luzy. Może to jest powód tych stuków?
galar - 6 Maj 2010

Myślę że masz rację że to
przesuwki trą o koła zębate.

stepa - 6 Maj 2010

Robiąc remont przesuwki i wodziki jeśli mają luzy należy wymienić-a tak może to teraz być przyczyną przypadkowego rozłączania biegu.
rob1 - 10 Maj 2010

No tak - to tarły przesuwki.
Rozwiązałem problem - kupiłem skrzynię od Dniepra ze wstecznym :roll: Kupno nowych przesuwek, wodzików i gitary kosztołało tyle samo co skrzynka Dniepra.

GREJF 1 - 10 Maj 2010

Do ROBI - cieszyłem się ze skrzyni zaraz po jej zakupie,ale bardzo krótko .Teraz jestem na etapie wymiany TYLKO; łożysk ,tulejek ,przesuwek ,tryba 1 ,uszczelniaczy,dystansowania . Oby Twoja skrzynka była bardziej PEWNA pozdrawiam Grejf
gpietryga - 14 Czerwiec 2010

Witajcie
Czy można do K-750 zamontować dzwignie zmiany biegów (ręczną) przy zbiorniku paliwa ??
Nie mogę zlokalizować niczego w tym temacie , bedę wdzięczny za podpowiedzi .

karrad13 - 15 Czerwiec 2010

Można oczywiście , musisz tylko nabyć lub wyrzeźbić takową wajchę , przylutować i cieszyć się . Do wstecznego chłopaki zakładają od IŻ-a , więc powinno i Tobie pasować .
O TU na zbiorniku Pietroniego ładnie widać .

gpietryga - 15 Czerwiec 2010

Dzięki karrad13 , tak też właśnie myślałem żeby pokombinować coś z wajchą od IŻ-a. jakby jeszcze komuś do głowy wpadł jakiś genialny pomysł w tym kierunku to proszę o informacje.
fryta - 15 Czerwiec 2010

A jak koledzy montują tą wajchę do baku? bo też się zastanawiam nad tym patentem ale nie chcę wiercić dziur w baku itd. jakiś dobry klej?
gpietryga - 15 Czerwiec 2010

Napisałem do Pietroniego w tej sprawie jak będe znał jakieś szczegóły to wrzucę na forum
karrad13 - 15 Czerwiec 2010

Koledzy nieuważnie czytają :razz: w poprzednim poście napisałem że się lutuje . Żadnego wiercenia ni spawania .
galar - 15 Czerwiec 2010

Zbiornik w miejscu lutowania wsporników kulisy oczyścić do
gołej blachy. Najlepiej jak wsporniki byłyby zrobione z mosiądzu
i lutuje się na pastę lutowniczą. Lutownica musi mieć odpowiednią moc
aby dała radę rozgrzać wspornik i stopić lut w jego podstawie i na zbiorniku.
Dalej czyścimy odtłuszczamy i malujemy farbą ktrórą pomalowany jest zbiornik.

endrju - 15 Czerwiec 2010

Ja po prostu mam zamiar przeszczepić cały bak od iża 49 , bo mi taki zalega w garażu, nie wiem czy w ogóle pasuje , bo ze dwa lata go nie widziałem, ale myślę że można przespawać uszy" mocowania i będzie pasować. Oczywiście nie jest to ten kształt idealny jak od kaśki czy emki ,zwłaszcza tej starszej , ale jak ktoś przerabia dniepra i wywala zbiornik to jest jakaś alternatywa.
Cezar - 15 Czerwiec 2010

Tu ściągawka trzeba tylko poszukać
http://forum.redmotorz.eu...der=asc&start=0

karrad13 - 16 Czerwiec 2010

Cezar napisał/a:
Tu ściągawka trzeba tylko poszukać
http://forum.redmotorz.eu...der=asc&start=0

Będę upierdliwy , łatwiej by było szukać gdyby wyszukiwarka działała :evil: Teraz to trzeba z grubsza pamiętać treść całego forum .

gpietryga - 16 Czerwiec 2010

Zgadzam się z karrad13, już myślałem że to ja robie coś nie tak, dzięki Cezar za ściągawkę bedę coś kombinował
kondzio - 16 Czerwiec 2010

Witam Wszystkich, nie zakładając nowego tematu mam pytanie czy macie jakiś patent na zastąpienie oryginalnych gum uszczelniających pomiędzy kolektorem dolotowym a skrzynią biegów?. W moim przypadku Kaśka z silnikiem dolnym, skrzynią dniepra i metalowymi kolektorami. Dokupiłem co prawda jakiś czas temu gumy na bajzlu w Łodzi, ale są wąziutkie a pozakładanie ich z kolektorami z jednoczesnym zastosowaniem grubej uszczelki między cylinder a gaźniki (chińskie k-37) to prawdziwa ekwilibrystyka. Pozdrawiam i czekam na sugestie.
Cubick - 16 Czerwiec 2010

Mam identyczny zestaw. Co do samych gum w kominie, to mam oryginalne. Uszczelka między gaźniorem a cylindrem zabiera jakieś 1 cm i metalowe kolektory są w tej konfiguracji na styk!
Skoro masz grubsze uszczelki na gaźnikach to ja bym po prostu zjechał w dół z ich grubością. Alternatywy raczej nie ma jak nie chcesz szlifować kolektorów których szkoda. Ważne żeby najpierw założyć gaźniki, potem pomęczyć się z kolektorami w kominie a na końcu założyć filtr powietrza. Rozumiem że masz komplet z mechanizmem ssania na kolektorach?

kondzio - 16 Czerwiec 2010

Dokładnie mam kompletne kolektory, z dźwignią ssania. Problem w tym, że stare długie gumy między skrzynią a kolektorem się rozleciały. Szukałem podobnych lecz niestety trafiły się tylko krótkie, przynajmniej u minie nie trzymają najlepiej, a szczególnie od strony krótkiej rurki. Ratowałem to silikonem, aby zapobiec zasysaniu fałszywego powietrza, niestety muszę wyjąć skrzynie i przy okazji chcę to poprawić. Myślałem, że można podpasować coś od czegoś ponieważ na takie jak w oryginale nie trafiłem w sprzedaży.
świdro - 16 Czerwiec 2010

ja podpasowalem od rury plynu chlodzacego od poldka chyba... wchodzila bardzo ciasno, na tyle ciasno ze musialem lekko przesmarowac towotem zeby poslizg zlapalo
jany - 14 Październik 2010

Witam
Mam pytanie odnośnie trybów skrzyni biegów (dniepr)dokładnie chodzi mi o te tulejki z brązu wciśnięte w tryby ,czy mają siedzieć ciasno w trybyach i obracać się na wałku?, bo u mnie są z dużym luzem bez problemu je obracam ,zastanawiam się czy dorabiać nowe czy zostawić tak jak jest,wcześniej jak skrzynię składałem to nie zwracałem na to uwagi , jest założona w moto i na razie działa bez problemu.

stepa - 14 Październik 2010

Fabrycznie nic nie wskazuje na to aby te tulejki były wciskane ciasno.Ale duży luz to też nie dobrze,jeśli możesz to zrób je nowe z minimalnym luzem w kole zębatym i na wałku.A czy wszystkie biegi miałeś na tulejach brązowych???Najczęściej tylko IV bieg ma taką,reszta żeliwne.A jaką masz skrzynię?Bo ja piszę o wstecznej dnieprowej.
jany - 14 Październik 2010

właśnie tryb 4 tylko patrzyłem,myślałem że inne też mają ,rozwalę cały wałek to wszystko zobaczę,natomiast na tej tulejce nie widać zużycia powstałego wskutek tarcia,luz między wałkiem a tulejką jest max.0.05mm,natomiast między tulejką a trybem max.0.1mm
Cezar - 14 Październik 2010

I ja poszedłem po rozum do głowy

Uploaded with ImageShack.us
A ile tu ciekawostek można zobaczyć.
Prawie jak na discovery ch

luis7777777 - 14 Październik 2010

Musze sobie zrobić takie cudo zawsze łatwiej tam zerknąć.
stepa - 14 Październik 2010

Mi pozostaje pozazdrościć bo taki patent zrobiłem dopiero po kilkudziesięciu skrzyniach ale mniejsza z tym-ułatwienie duże.
Tą dychę ,jany,można by zmniejszyć,dotocz nową tulejkę.Kolejne pewno żeliwne będą.

smn2000 - 17 Październik 2010

Witam. Czy posiada ktoś z was jakieś schematy, rysunki do skrzyni od urala m63 ze wstecznym?
jany - 21 Październik 2010

stepa napisał/a:
Fabrycznie nic nie wskazuje na to aby te tulejki były wciskane ciasno.Ale duży luz to też nie dobrze,jeśli możesz to zrób je nowe z minimalnym luzem w kole zębatym i na wałku.A czy wszystkie biegi miałeś na tulejach brązowych???Najczęściej tylko IV bieg ma taką,reszta żeliwne.A jaką masz skrzynię?Bo ja piszę o wstecznej dnieprowej.

mam pytanie odnośnie tego czy można wszystkie tulejki dorobić z brązu ,czy na tam gdzie były żeliwne to dorabiać z żeliwa ,akurat mam taki kawałek B101,może będzie lepiej ,

Bąq - 21 Październik 2010

Żeliwo jest gorszym odpowiednikiem fosworo-brązu b101, jeśli chodzi o łożyska ślizgowe.
stepa - 21 Październik 2010

Właśnie złożyłem kumplowi skrzynię tylko na żółtych tulejkach-sam chciałbym taką mieć i mieć będę kiedyś-śmiało mogę polecić takie łożyskowanie;nam się wydaje że żeliwne tulejki to fabryka zastosowała oszczędnościowo.Proponuję nowy wałek,wytoczone do niego tulejki spasowane z zębatkami(można w tulejkach zrobić choćby mikre kanaliki-ślimaki na olej) i całość ciasno w skrzynię-wszyscy powinni być zadowoleni.
marcysd - 22 Październik 2010

jany napisał/a:
stepa napisał/a:

mam pytanie odnośnie tego czy można wszystkie tulejki dorobić z brązu ,czy na tam gdzie były żeliwne to dorabiać z żeliwa ,akurat mam taki kawałek B101,może będzie lepiej ,

Dokładnie tak zrobiłem ostatnio na B101 i jak do tej pory wszystko bangla. Też miałem podobny dylemat.
Problem miałem jedynie z ostatnią, pod trybem wstecznego ,która ma nacięcia do smarowania. Tą zostawiłem oryginalną.

Cezar - 22 Październik 2010

Stepa czekam na uruchomienie tokarki i też będę taką składał.
jany - 22 Październik 2010

kupiłem ostatnio całe bebechy do skrzyni ze wstecznym za 50zł(w stanie bdb),i z i dlatego składam drugą tak by było wszystko idealnie,zobaczymy co z tego wyjdzie ,żeby nie zrobić zbyt ciasnego pasowania ,odnośnie tych kanalików to robić je na średnicy zew czy na otworze tulejki?
galar - 22 Październik 2010

Jeśli będą pływające w zębatce to z dwóch stron.
yurko - 14 Listopad 2010

zamiast tulejek wykorzystywał Łożyska igiełkowe firmy SKF:

pifpaw - 14 Listopad 2010

witam
mam pytanie czy któryś z kolegów wymieniał może tuleję oznaczoną nr 1

oraz jak zdemontować dźwignię włączania wstecznego 2 ( w celu uszczelnienia )
http://img227.imageshack....622/img010k.jpg

Puzel - 14 Listopad 2010

Ta tuleja to tak łatwo się nie wyrobi i chyba nie ma sensu w ogóle tego ruszać natomiast zdemontowanie tej wajchy jest możliwe po wyjęciu tego kołka który jest tuż przy niej (na którym ustala się pokrywa skrzyni.
pifpaw - 14 Listopad 2010

dzięki za podpowiedz
no właśnie wygląda na to, że albo wałek albo ta tuleja się wyrobiła bo mam dosyć duży luz na boki
i rozwala zimering wałka zmiany biegów, dokładnie nie wiem bo dopiero się przymieżam do rozbiórki.
.

świdro - 14 Listopad 2010

do wsteka jest malutki szplincik schowany w obudowe skrzyni! musisz poszukac dobrze a jak go wybijesz oska powinna wyjsc gladko
stepa - 14 Listopad 2010

Aby uszczelnić ośkę nie musisz jej wyjmować,na zewnątrz(pod dźwignią ręczną) jest taki koszmarnie wykonany pierścień,zresztą koszmarnie osadzony,pod którym jest oring uszczelniający-wystarczy wydłubać ten pierścień i wymienić oring a potem dobrze osadzić pierścień.Ale chyba jednak łatwiej jak wyjmiesz oś.
MW-750 - 16 Listopad 2010

świdro napisał/a:
do wsteka jest malutki szplincik schowany w obudowe skrzyni! musisz poszukac dobrze a jak go wybijesz oska powinna wyjsc gladko

Jest to kołek ustalajacy położenie dekla obudowy i widać go wyraźnie po zdjęciu dekla tylnego skrzyni. Jak mocno sierdzi to często przy wyjmowaniu ulega uszkodzeniu w związku z czym później trzeba stworzyć nowy.

Tulejka wychodzi łatwo gdyż nie trzyma się na całej długości a tylko na krótkim odcinku. Też z 3 skrzyń wybrałem najlepszą tulejkę i najlepszy wałek celem zrobienia jednej dobrej skrzyni. Z tego co pamiętam to chyba podważałem ją łyżką do opon od środka skrzyni zapierając sie o obudowę skrzyni. Po wysunięciu jej o ok.1-2cm dalej wylatuje luzem.

pifpaw - 16 Listopad 2010

ok dzięki
dam znać jak spróbuję i co z tego wyszło

Marcin3M - 7 Grudzień 2010

stepa napisał/a:
Mi pozostaje pozazdrościć bo taki patent zrobiłem dopiero po kilkudziesięciu skrzyniach ale mniejsza z tym-ułatwienie duże.
Tą dychę ,jany,można by zmniejszyć,dotocz nową tulejkę.Kolejne pewno żeliwne będą.

Mam pytanie czy tulejki żeliwne o których piszesz maja ciasno wchodzić na wałek i się na nim nie obracać?
Czy też mają się obracać na wałku a na nich obracają się koła poszczególnych biegów?

stepa - 7 Grudzień 2010

To jest tak jak z osiami satelitów w dyferencjale-są głosy że mają być pływające i są twierdzące że mają być na sztywno.
Tulejki powinny się obracać z jak najmniejszym luzem na wałku i w zębatce.

bogus - 9 Grudzień 2010

Chciałbym subtelnie zaznaczyć,że tulejka z brązu jest tylko na 4 biegu.A pozostałe nie są z żeliwa.Są to tulejki metaloceramiczne :mrgreen:
stepa - 9 Grudzień 2010

Boguś-w zasadzie to świetny dowcip świąteczny,uśmiałem się z tej caramiki po same pachy!
galar - 9 Grudzień 2010

Jak tak dalej pójdzie to niedługo stwierdzimy
że dnieprowa skrzynia powstała z odpadów
podczas budowy Burana i stąd ta kosmiczna technologia.

jany - 26 Marzec 2011

Witam
mam pytanie odnośnie podkładki koronkowej w skrzyni dnieprowskiej,znajduje się ona na wałku pierwotnym od strony sprzęgła między łożyskiem a obudową,czy spełnia ona jakieś specjalne zadanie czy może tylko służy jako dystans,ma ona w sumie tylko 1mm grubości ale jak jej nie włożę to zęby na wszystkich biegach są na jednej wysokości,a z nią jest minimalna różnica .

Bąq - 26 Marzec 2011

Jak jej nie założysz to po przejechani kilkuset kilometrów będzie wałek Ci latał, co może dalej spowodować wycieki oleju na simmerze, 1mm to kosmos ;)
Kaz - 27 Marzec 2011

Żaden z wałków nie ma prawa przesuwać się wzdłużnie w skrzyni, a zęby powinny się pokrywać najlepiej jak tylko mogą, więc wywal ją, a daj pod łożysko w pokrywie inną podkładkę o takiej grubości !
jany - 27 Marzec 2011

Kaz napisał/a:
Żaden z wałków nie ma prawa przesuwać się wzdłużnie w skrzyni, a zęby powinny się pokrywać najlepiej jak tylko mogą, więc wywal ją, a daj pod łożysko w pokrywie inną podkładkę o takiej grubości !

właśnie miałem tą podkładkę założyć właśnie w deklu ,ale też sobie pomyślałem że powinna być tam gdzie jest dlatego że ułatwia ona spływ powrotny oleju ,takie moje przemyślenia

Kaz - 28 Marzec 2011

Ta podkładka nie pasuje pod łożysko w pokrywie, inny wymiar !
Moim zdaniem to złe przemyślenia i nie bardzo rozumiem tego spływu oleju, w obudowie pod łożyskiem jest pod frezowanie ! Podkładka ta służy do dystansowania właśnie, a często też nie wystarcza do zniwelowania luzu i trza podłożyć pod łożysko w deklu, a sprawdzałeś czy wałek zdawczy nie ma luzy wzdłużnego, bo może tam pod łożysko wałka wystarczy podłożyć i zęby się wyrównają i będzie wilk syty i owca cała !
Pozdrówko
Kazek

kawak75 - 29 Kwiecień 2011

Witam

Mam pytanie muszę wymienić obudowę skrzyni w K750 bez wstecznego mam zamontowaną taką skrzynię:
http://img848.imageshack....15866303632.jpg

zakupiłem natomiast taki kartel skrzyni:
http://img27.imageshack.us/img27/6296/sam0114j.jpg

Chodzi o śruby regulujące pracę gitary w starej są pod kątem a w nowym kartelu prostopadle czy bebechy z tej starej będą pasować do nowej obudowy?

Pozdrawiam

rob1 - 29 Kwiecień 2011

Wnętrze skrzyni (wałki, koła zębate) pewnie bedą pasowały. Może się jednak zdarzyć, że nie będzie pasował zmieniacz biegów lub jego element odpowiedzialny za regulację skoku gitary. Ale musisz to potwierdzić u innych znawców materii.
kg200bol - 29 Kwiecień 2011

Mniej więcej jak wyżej, Tyle że Delikatnie rzecz nazywając to nie mądre wkładać w obudowę uralowską emkowe tryby. Ludzie najczęściej robią odwrotnie, i jak wyżej napisał rob1 musisz do kompletu mieć cały aparat nożnej zmiany biegów i o ile się nie mylę ośka tzw gitary w uralu jest ciut dłuższa niż w emce

TOMEK

kawak75 - 30 Kwiecień 2011

Dzisiaj znalazlem coś takiego:
http://www.kolyaska.fora....-k-750,805.html

wychodzi na to że jest to stary i nowy typ skrzyni

Czy ktoś może to potwierdzić?

Pozdrawiam

MW-750 - 30 Kwiecień 2011

Pierwsza jest od M-72 i starych K-750 a druga jest od starego Urala. W całości są wzajemnie wymienne i maja te same wałki główne i zębatki. Różnią się zmieniaczem biegów i obudową.
Bąq - 20 Maj 2011
Temat postu: M 72 skrzynia
Mam taki problem, z nogi wchodzi 1,luz,2 i koniec, resztę z ręki muszę wrzucać. Co może być przyczyną i jak zrobić by chlało.

Jak się reguluję skrzynie m 72? Zielony w temacie tej skrzyni jestem.

Pozdr!

Kalor - 20 Maj 2011

Cytat:
Mam taki problem, z nogi wchodzi 1,luz,2 i koniec, resztę z ręki muszę wrzucać. Co może być przyczyną i jak zrobić by chlało.

Jak się reguluję skrzynie m 72? Zielony w temacie tej skrzyni jestem.

Mam taką skrzynię w starej k-750, a raczej miałem, bo już mam dość z kolei wyskakujacych biegów. Wracając do tematu to na początek odkręć kapkę pod strony ręcznej zmiany i zobacz na tzw. gitarę jak wskakują wodziki, z drugiej strony skrzyni, przy kapce nożnej zmiany biegów masz 2 śruby regulacyjne, może któraś z nich jest zbyt mocno wkręcona i ogranicza przełączanie. Ale najlepiej poczytaj na ten temat w opracowaniu dostępnym w skarbnicy :

http://www.skarbnicaredmo...20Obs%B3uga.rar

strony coś około 95-105

Bardock - 25 Maj 2011

Jak podnieść kopkę? bo moja jest nisko jak się kopie to uderza w ramę o w pozycji normalnej jest na równi z akumulatorem.
karrad13 - 25 Maj 2011

To że uderza w ramę to normalne po to się zakłada odboje takie jak ten :
http://archi.inosak.org/i...94961006_1.html

czyzykel - 25 Maj 2011

możesz ją przeciąć w połowie i ponownie pospawać wedle uznania i potem ładnie obrobić :twisted: widziałem taki patencik i gdyby mi ktoś nie powiedział to bym się nie zorientował;)
Bardock - 25 Maj 2011

odbojnik mam ale kopka jest tak ułożona że jak zmieniam biegi to o nią haczę.
mat750 - 25 Maj 2011

to wywal ten odbojnik i po sprawie!
stepa - 26 Maj 2011

Jesteś tu już trochę i chyba zadajesz tylko pytania bo o zwisie kopajki było już kilkakrotnie,wystarczy czytać i/lub szukać.
Bąq - 26 Maj 2011

To jest fakt. Wiadomo, kto pyta nie błądzi, ale żeby na 102 posty zadać na forum 100 pytań. Jeszcze nie było tu takiego ;) Biedna ta ema.

PS.
Sprężynę naciągnąć musisz, jak to zrobić poszukaj na forum, zależnie od posiadanej skrzyni.
W dnieprowej: musisz ją wyjąć i przekręcić tuleję w bloku.

PS2.

http://ataman.junak.net/naprawa/napHTMLmot.html

Polecam!

szkielet1981 - 27 Maj 2011

podpowiedz: poczytaj metamorfoze marcysia :razz:
gniotek750 - 27 Maj 2011

http://forum.redmotorz.eu...c29fe4928#54596
MW-750 - 19 Czerwiec 2011

Fotozagadka:
Po remoncie skrzyni zostało mi sie coś takiego https://lh5.googleusercontent.com/-xReuDo8p3vk/Tf0avO3TK2I/AAAAAAAAASs/aZk30WDeRWc/s144/DSCF6420.JPG - sorry za słaba jakość zdjęcia wiec dodatkowo opiszę słowami: kawałek gwintu przechodzący w kołek (bolec) z nacieciem na śrubokręt i na tym nakrętka na klucz 13. Przypuszczam że to coś moglo przez przypadek wpaść do pudełka z częściami ale wolę sie upewnić - skrzynia działa i nic jej nie dolega po złożeniu.

świdro - 19 Czerwiec 2011

jesli to skrzynia dnieprowa to mozliwe ze jest to sruba mocowania gumowego odbojnika kopnika. powinny byc dwie takie w skrzyni
czyzykel - 19 Czerwiec 2011

Może to te śruby?

kg200bol - 19 Czerwiec 2011

Śruba wygląda na regulacyjną ze sk. uralowskiej lub emkowej ale jeśli jej nie masz wkręconej to widzisz gołym okiem jej brak a dodatkowo nie będą się prawidłowo przełączały biegi. Jeśli lepperowałeś sk. dnieprową to może być tylko i wyłącznie śruba od odbojnika kopniaka ale musi mieć dziurkę w tej cienkiej części do zawleczki a dodatkowo na pewno w miejscu gdzie jej brakuje co także widać gołym okiem będzie ciekł olej.

TOMEK

MW-750 - 19 Czerwiec 2011

Robiłem skrzynię z wstecznym i do gumy odbojnika mam obie śruby wkręcone. Poza tym ta nie ma otworu na zawleczkę i jest z nakrętką a nie z łebkiem w całości. Moze to jednak ta śruba regulacyjna od skrzyni strego typu - z trzech skrzyń z wstecznym robiłem jedną najlepszą a w pobliżu leżało pół skrzyni strego typu - moze ta śrubka niechcący przeskoczyła :-)
jarekstryszawa - 26 Czerwiec 2011

Pamięta ktoś jakie jest uszczelnienie w dnieprowskiej skrzyni z kominkiem na wyjściu dźwigni zmiany biegów?
Mam jeszcze pewien problem z inną skrzynką dnieprowską tym razem z filtrem puszkowym. Otóż jeśli wybiorę luz na postoju to często nie mogę wbić wsteka. Zauważyłem, że gdy wrzucę na luz podczas jazdy i maszyna się toczy jeszcze na wyłączonym sprzęgle to wszystko jest OK.
Co może jej dolegać?

Gumiś - 26 Czerwiec 2011

15 x 30 x 7
jarekstryszawa - 26 Czerwiec 2011

Dzięki @Gumiś. Oczywiście da się go wydłubać od zewnątrz bez większej demolki?

Masz może jakiś pomysł na zacinanie się wsteku w drugiej skrzynce?

MW-750 - 27 Czerwiec 2011

Jeżeli dźwignie zmiany biegów do jazdy w przód masz przykręcaną a nie zaspawaną to wydłubiesz i nabijesz bez większego problemu od zewnątrz. Jeżeli dźwignia jest zaspawana to trza zdjąć dekiel tylny skrzyni, od środka z wałka zmiany biegów zdjąć zawleczkę, odkręcić nakrętkę a następnie wysunąć wałek zmiany i wymienić zimmering po czym złożyć wszystko w odwrotnej kolejności.

Pomysły na blokujący sie wsteczny:
-tarcza zmieniajaca biegi nie obraca się z jakiegoś powodu do końca lub zacina
-wyrobiony wodzik któregoś z biegów lub od wsteka
-wygięta oś włączania wstecznego lub szpilka na której chodzi wodzik wsteka
-zużyte zęby na którejś z zębatek od wstecznego
Czy włącza ci się kontrolka luzu zanim włączysz wsteczny? Jeżeli nie to nierówno wbity luz masz i tarcza zmieniajaca biegi nie zazębia sie z wodzikiem od wstecznego uniemożliwiajac włączenie wsteka. Jeżeli włacza sie kontrolka i dalej nie możesz włączyć wstecznego stawiał bym na któryś z dwóch pierwszych punktów.

jarekstryszawa - 27 Czerwiec 2011

Simering już wymieniony, to był Panie moment...
Z wstekiem to nawet przy świecącej kontrolce luzu jest problem, czyli pewnie czeka mnie rozbiórka skrzynki.
Dzięki za rady.

marek_k-750 - 10 Lipiec 2011

To teraz ja się dołączę. Kasie już mam złożona po 3 latach remontu. Zostały jeszcze trochę drobiazgów. Ale silnik już na chodzie co mnie najbardziej cieszy. ale pojawił się problem. Jak odpalę silnik to po kilku sekundach zaczyna wyć skrzynia biegów. Jak wcisnę sprzęgło to przestaje. Ale jeśli puszczę to znowu zaczyna wyć. Ale jeśli wcisnę sprzęgło i kopnę kopką kilka razy to po puszczeniu sprzęgła przestaje. ale też na kilka sekund. Potem znowu to samo Co może być przyczyną? Jutro postaram się wywalić skrzynie biegów z krótkiej ramy i zobaczyć co jest przyczyną. Choć może ktoś z was się spotkał z podobnym przypadkiem I doradził bym na co zwrócić najbardziej uwagę. Z góry dziękuję za pomoc :)
galar - 11 Lipiec 2011

To że słychać pracującą skrzynię przy włączonym silniku to częsty przypadek.
Ale wycie to już nie. Stawiam na złe wydystansowanie.

marek_k-750 - 12 Lipiec 2011

Będę musiał zabrać sie za demontaż. Skrzynia niby dobrze złożona bo wszystkie zęby są na równo. Ale może coś żle złożyłem ze starterem. Rozkręce dzisiaj i porobie zdjęcia jeśli nie zdajdę przyczyny.
sebacha28 - 16 Luty 2012
Temat postu: Skrzynia biegów z wstecznym
Witam wszystkich. Moja maszyna w postaci dniepra mt 10 spłonęła w pożarze warsztatu i zaczynam zabawę od nowa. Na początek trafiłem na problem w postaci rozebrania skrzyni biegów, która za skarby świata nie chce się przepołowić. Muszę to zrobić bo stopiły się uszczelniacze i coś wewnątrz zblokowało bieg wsteczny. Podrzućcie proszę jakieś opcje abym mógł się :sad: z tym uporać. Jutro jak porobię zdjęcia to wstawię jak było przed i jak po pożarze. Pozdrawiam Sebol. :cry:
marcysd - 16 Luty 2012

W tej skrzyni na obwodzie, w pokrywie masz wystające "naby" to pukania młotkiem. Przystawiaj deseczkę drewnianą i ogień... no może to złe określenie w Twoim przypadku :wink:

Możesz pokrywę obudowy pogrzać palnikiem, zwłaszcza w okolicach łożyska wałka głównego.

galar - 16 Luty 2012

Może różowa landrynka zechce zmienić swój kolor na niebieski :wink:
sebacha28 - 17 Luty 2012

Bardzo chętnie zmieniłbym kolor gdybym miał pojęcie jak, mimo wszystko ten kolor to mój najmniejszy problem :wink: Przy okazji marcysd, po obejrzeniu Twojej galerii zdjęć popadłem w totalną dolinę ponieważ mój silnik wygląda po pożarze bardzo podobnie do Twojego więc już widzę front czekających mnie robót. :lol:
marcysd - 17 Luty 2012

sebacha28 napisał/a:
Bardzo chętnie zmieniłbym kolor gdybym miał pojęcie jak, mimo wszystko ten kolor to mój najmniejszy problem :wink: Przy okazji marcysd, po obejrzeniu Twojej galerii zdjęć popadłem w totalną dolinę ponieważ mój silnik wygląda po pożarze bardzo podobnie do Twojego więc już widzę front czekających mnie robót. :lol:

Je celowo kupiłem takiego złom żeby w nim móc grzebać :mrgreen:
Nie sądzę aby pożar zrobił z ruskim coś czego się nie dan naprawić lub odzyskać.
Silnik wyszkiełkuj i będzie wyglądał cycuś.

Pokaż foty tego co masz teraz.

sebacha28 - 17 Luty 2012

Spoko - loko, mam nadzieję że ogarnę ten temat. Silnik dostał po dup.e ze względu na użycie do gaszenia piany, która poczyniła w nim straszne spustoszenie. Martwi mnie jeszcze to że przed pożarem wymieniłem oba cylindry łącznie z osprzętem, a poziom oleju dalej wzrastał mimo iż dzięki temu zabiegowi sytuacja miała się unormować, więc sądzę że będę musiał go rozebrać do zera, a to już przekracza moje pojęcie na temat ruskich maszyn. Poza tym po rozgrzaniu się silnika zapalała się kontrolka ciśnienia oleju i notorycznie palił mi świece ( nie dało rady jechać dalej niż 10 km. ). Odnośnie skrzyni biegów, tam są jakieś zabezpieczenia które nie pozwalają jej się rozejść, czy po prostu trzeba użyć siły " perswazji " tłukąc te wypustki na obwodzie o których pisałeś ?

Dodano: 17 Luty 2012
Mam nadzieję że uda mi się udostępnić ten film, robię to pierwszy raz więc zobaczymy.
http://youtu.be/OoS1hqez9vc
Niestety próbowałem przesłać wszystko na imageshack, łącznie ze zdjęciami lecz bez sukcesu. Może jest jakiś patent aby się tam dostać. Przy okazji będę wdzięczny za linka do naszego regulaminu, bo już 150 razy próbowałem zaakceptować regulamin, ale jak widać po kolorze nicka - LIPA !!!

marcysd - 17 Luty 2012

Zdejmij widełki wałka zdawczego, dźwignie startera, odkręć wszystkie śruby i powinno puścić.
Często trzyma łożysko wałka głównego więc można podgrzać pokrywę.
Na początek możesz puknąć gumowym młotkiem w wielowypust sprzęgła (od strony silnika).

galar - 17 Luty 2012

Regulamin http://forum.redmotorz.eu/viewtopic.php?t=524

Marcyś dobrze mówi może trzymać łożysko na wałku głównym (sprzęgłowym)
albo na wałku zdawczym. Dobre efekty daje podgrzanie ale miejscowe.

sebacha28 - 17 Luty 2012

Skrzynia rozpołowiona ( jesteśmy na dobrej drodze ), wszystkie uszczelniacze i łożysko wałka zdawczego oraz jedno z kół zębatych ( łączących obie choinki, tulejka miedziana jest już wyjechana ) do wymiany. :grin:
Cezar - 18 Luty 2012

Nie wyrzucaj uszkodzonych elementów chętnie je przy jakiejś okazji odbiorę.
adniem21 - 18 Luty 2012

możecie podpowiedzieć od czego jest tylna lampka na błotniku motocykla na tym filmiku, sory za off.
marcysd - 18 Luty 2012

sebacha28 napisał/a:
Skrzynia rozpołowiona ( jesteśmy na dobrej drodze ), wszystkie uszczelniacze i łożysko wałka zdawczego oraz jedno z kół zębatych ( łączących obie choinki, tulejka miedziana jest już wyjechana ) do wymiany. :grin:

Załóż sobie konto na Picasa. Tam wklejaj fotki tego co wyciągasz. Rozumiem, że robisz fotki, tym bardziej, że jak pisałeś wcześniej jesteś początkujący.
Czasami coś co na pierwszy rzut oka wygląda tragicznie nie zawsze takie jest w rzeczywistości. Pokazuj osądzimy wspólnie. :mrgreen:

sebacha28 - 18 Luty 2012

Cezar napisał/a:
Nie wyrzucaj uszkodzonych elementów chętnie je przy jakiejś okazji odbiorę.

Siemka Cezar, nie zamierzam niczego wyrzucać. Jestem w trakcie budowania strony picasa za namową marcysd'a, więc jak tylko będzie gotowa wstawię linki. :wink:

[ Dodano: 18 Luty 2012 ]
OK panowie, oto link do części zdjęć na bieżąco obrazujących sytuacje. C.D.N.

https://picasaweb.google.com/113972795762293101136/MaszynaSebucha?authkey=Gv1sRgCKC3-4vVs_f3cw

wiesław - 19 Luty 2012

O mały włos swojego bym nie sfajczył, ładny tylko czemu tak nie równo pracuje?
Mrkubek - 19 Luty 2012

Wiesław poprawka. Pracował :D

A czy kolor to ral 6014 ?

Generalnie bardzo ładnie tylko mogło by nie być tych wsporników do kanapy.
No i zaspawane dziury po lampach mogły by być.

sebacha28 - 19 Luty 2012

Chodził nierówno ponieważ nie był dobrze wyregulowany, więc po kolejnym remoncie poprawie tą sprawę. Odnośnie koloru to farbę kupiłem z oldtimer garage, muszę przyznać że bardzo ładnie kryła, ale teraz wypróbuję farby od perlesa, no i oczywiście połatam wszystkie dziury po starych dnieprowskich lampach oraz wymienię kanapę na nową, bo ze starej nic nie zostało.
soviet - 5 Marzec 2012

Co jest do licha? To juz trzeci w krótkim czasie półksiężyc, który musze wymienić. wycina pierwsze 2-3 zęby. Nie wiem co jest. Podejrzewam że nie całkowite pokrycie zębów (częściowe przesunięcie) przy zazębianiu. Może jakieś podkladki tu albo tam?

Co Wy na to?

stepa - 6 Marzec 2012

Toż zazębienie widać jak na dłoni!Luzujesz sprężynę naciągową i można se pokręcić wałkiem kopniaka,popatrzeć,jak coś jest nie tak-zadziałać.Półksiężyc jest nabijany na wałek dość swobodnie i bez problemu można go ustawić we właściwej pozycji.A może tulejki nie zakładasz na wałek kopniaka(tej na sam koniec pod dekiel)i półksiężyc się przesuwa?
soviet - 7 Marzec 2012

Sprawdzę co i jak i napiszę o rezultatach.

Narazie dzięki za podpowiedź

[ Dodano: 10 Marzec 2012 ]
Okazało się że tryby za głęboko wpadały. Podłożenie 2 podkłądek ustawai koła w jednej płaszczyźnie. Przyczyną jest wytarty stopień na wałeku (ten osadzony z wciskiem w korpusie).

gpietryga - 11 Kwiecień 2012

Macie jakiś pomysł jak poradzić sobie z wyskakującą dwójką w K-750, nie mam za bardzo czasu na poważniejszy remont , a w maju chce zawieść „Katarzyną” moją przyszłą żonę do ślubu 
Czy wymiana gitary w skrzyni coś pomoże ? czy może bardziej skupić się na regulacji za pomocą tych dwóch śrub ? motocyklem dopiero zaczynam jeździć bo w zeszłym tygodniu odebrałem rejestrację.
Będę wdzięczny za jakąś radę.

Saakaszwili - 11 Kwiecień 2012

Powodem wyskakiwania 2 będzie:
1) Za duży luz między przesówką i wodzikiem ( wytarcie któregoś z nich)
2) Wychechtanie się ząbków w przesówce bądź trybie biegu ( tych małych)
3) Dystansowanie, ruski mógł coś wcisnąć między zęby i przesówka nie dobija.
4) Tu dopiszą koledzy kolejne przyczyny
Jeśli pozostałe biegi wchodzą i siedzą to regulacją nie poprawisz. Może też być wytarta gitarra ale to bym ostatnie obstawiał. Bez przeglądu się nie obejdzie. Skrzynia za każdym rozebraniem staje się prostsza : )
pozdro
A i napisz jaka to skrzynia, ja założyłem ze bez wstecznego.

gpietryga - 11 Kwiecień 2012

Saakaszwili napisał/a:
Powodem wyskakiwania 2 będzie:
1) Za duży luz między przesówką i wodzikiem ( wytarcie któregoś z nich)
2) Wychechtanie się ząbków w przesówce bądź trybie biegu ( tych małych)
3) Dystansowanie, ruski mógł coś wcisnąć między zęby i przesówka nie dobija.
4) Tu dopiszą koledzy kolejne przyczyny
Jeśli pozostałe biegi wchodzą i siedzą to regulacją nie poprawisz. Może też być wtarta gitarra ale to bym ostatnie obstawiał. Bez przeglądu się nie obejdzie. Skrzynia za każdym rozebraniem staje się prostsza : )
pozdro
A i napisz jaka to skrzynia, ja założyłem ze bez wstecznego.

Skrzynia bez wstecznego oczywiscie , tak jak założyłeś

Monster - 11 Kwiecień 2012

gpietryga napisał/a:
a w maju chce zawieść „Katarzyną” moją przyszłą żonę do ślubu 

Jak chcesz ją zawieść,to juz masz załatwione,będzie zawiedziona,chyba ze chcesz zawieźć,to inna sprawa,rób skrzynię :razz:

stepa - 11 Kwiecień 2012

Dobre,lubię bystrość umysłu i grę słów.
Skrzynia do roboty-z zewnątrz jej nie naprawisz.Jak to wyskakuje od dawna to na bank do wymiany wodzik i przesuwka a i z pewnością tryb dwójki plus kasowanie luzów i dystansowanie.Z grubszych elementów może być skatowany wałek zdawczy.
Ale do ślubu się jedzie wolno,na jedynce.

gpietryga - 12 Kwiecień 2012

Monster napisał/a:
gpietryga napisał/a:
a w maju chce zawieść „Katarzyną” moją przyszłą żonę do ślubu 

Jak chcesz ją zawieść,to juz masz załatwione,będzie zawiedziona,chyba ze chcesz zawieźć,to inna sprawa,rób skrzynię :razz:

no to ci się udało . :) , (albo mi)
Dobra pozostaje mi tylko wyciąganie skrzyni i jakiś grubszy remont , żeby czasem przyszłej małżonki nie zawieść :)
Mam nadzieję że się uda

viper801 - 19 Kwiecień 2012

Witam. Mam taki problem ze skrzynią ze wstecznym, skrzynia po remoncie na markowych simeringach i łożyskach, chodzi super lecz mam wyciek na walku sprzegłowym i wyciągnołem skrzynie to ta tulejka na walku po której chodzi uszczelniacz 32x45x7 była lekko odsunieta od łozyska! Wziołem i nabiłem ja z powrotem choc była ona nowa dorabiana przez tokarza, a zanią, a przed łożyskiem jest taki oring który tez dałem nowy wiec już sam niewiem co sprawdzic.
Wyciągnę skrzynie teraz to sprawdze czy ta tuleja siedzi dobrze bo może znów sie przesunęła, jak jest temperatura podczas pracy?
Może jakieś rady lub sugestie co moze byc przyczyną wycieku, a i olej mam 85w/140 wieć gęsty i leje tak 1,3-1,4l.
Mam nadzieje że coś się da z tym zrobic bo wyciąganie skrzyni nie należy do przyjemności.

Bąq - 19 Kwiecień 2012

Może Ci olej wali wysprzęglikiem?
Kaz - 19 Kwiecień 2012

Więc sprawdź jeszcze raz pierścień współpracujący z uszczelniaczem, bo on nie ma prawa się odsuwać, a pod pierścień razem z o-ringiem daj też silikonu.

Kazek

stepa - 19 Kwiecień 2012

Za dużo oleju,powinno być 1,1 litra ±0,1 litra.
Ta tuleja musi siedzieć ciasno znaczy musi być nabita bez luzu,ja stosuję pod nią silikon -bo jej nie odepchnie jak twardy oring -a wciśnie się pod tuleję jak by trzeba i wsio uszczelni.
Czy tokarz zrobił ją-tuleję-twardą?Bo w miękkiej to simmering wypiłuje rów.

viper801 - 20 Kwiecień 2012

ta tuleja niby twarda bo sladów zużycia nie było,a dzieki za info z olejem bo wyczytalem gdzies w ksiazce ze nawet do 1.5l ok to zmniejsze olej a w sobote ja wyciagne i sprawdze moze wyzuce ten oring i dam tam silikon bo moze pod tuleja przechodzi olej?
Jak wyciągnę skrzynie to dam znać. A tak apropo to zrobilem tulejki slizgowe z brązu b101 i skrzynia pięknie pracuje biegi malina i tulejka pod wysprzeglik też z tego i fajnie to działa, ale okaze sie po wiekszym przebiegu bo na razie to jakieś 100km na niej zrobiłem.
Dzięki za rady biorę sie do roboty!

[ Dodano: 20 Kwiecień 2012 ]
Skrzynia wyciągnieta, ale tulejka siedzi idealnie przylega do łożyska bo dałem wcześniej kleju do łozysk i jest ok a wyciek ewidentnie pomiedzy tulejka a simeringiem.
Sam już nie wiem ale założę nowy simering i zaleje mniej oleju bo może to jest przyczyną bo jakies 1.4l było jak spuściłem olej, to zaleje 1l i zobaczymy.
Jak macie jakies sugestie to dawajcie bo przez chwile miałem już ruski simer założyc ale sam juz niewiem i on jest 1 wargowy ale wiekszy kołnierz ma tej wargi gumowej,ale ta jakość???

Balu - 20 Kwiecień 2012

Panowie skrzynia dnieprowa ze wstecznym ma mieć 1.5l oliwy a kaśkowa/emkowa 0.8L oliwy.
nagar - 20 Kwiecień 2012

Ja leje syntetyk do skrzyni w ilości ok. 1,5 l i od strony sprzęgła nic się nie leje. Skrzynia złożona w tym miejscu tak jak rusek zaprojektował. Zrób zdjęcie to popatrzymy na to co złożyłeś.
stepa - 21 Kwiecień 2012

Oooo-jestem zaskoczony Balu.A czy to nie jest pojemność skrzyni?Kilka bagnetów pokazuje mi ten sam prawidłowy stan jak wleję 1,1 l do tego w różnych skrzyniach.Jakie wskazania bagnetu masz po wlaniu 1,5l?
Może z simmeringa spadła sprężynka to i puszcza olej.

Balu - 21 Kwiecień 2012

Stepa żeby zalać całą skrzynię to ze 4 litry pewnie wlejesz. Z tego co wiem i wyczytałem to do dnieprowej 1.5l trza wlać. Nie będę się spierał ja lałem 1.5.
viper801 - 22 Kwiecień 2012

tak niby pisze i ja tak lałem ale przedzwoniłem do gościa który już lata to robi i mówi tak jak stepa że litr i mozna jeszcze setke towotu bo jak wiecej oleju to lubi podciekac?!
Ja założyłem polski simer i zalałem tak jak mi stepa radził i po 20km narazie sucho!
Pojezdzę chwile to zobacze, ale czy ktos z was uzywa ruskiego simmeringu czy macie zachodnie bo jednak ten ruski to ma grubsza warge i w stanie spoczynku ma 30mm a nasz 31mm a oba na tulejkę 32mm?
Jak bedzie jeszcze podciekac to na czasie spróbuje ten ruski może akurat będzie lepszy???

stepa - 22 Kwiecień 2012

Balu napisał/a:
Stepa żeby zalać całą skrzynię to ze 4 litry pewnie wlejesz. Z tego co wiem i wyczytałem to do dnieprowej 1.5l trza wlać. Nie będę się spierał ja lałem 1.5.

No tak,masz rację,pojemność to pewnie 4-5 litrów.Ale i ja mam teraz w skrzyni ponad 1,2 litra i nic nie cieknie,doleję jeszcze 100 ml i obadam.

Pasowanie simmeringa 1-2 mm wcisku na tuleję wydaje się dobre.Ruskie simmery nie sprawiały mi kłopotu,może tylko placek z dyfra potrafi spuchnąć od oleju bo zdarzają się z gumy do gaci.

galar - 22 Kwiecień 2012

Stepa mnie jak wleję 1,5l to na bagnecie pokazuje max.

jednak czeka wyciąganie i sprubuje ruski simer bo ten jak dzis dostal po górkach w palnik to dalej pojawia sie wyciek!!
Wymienię na rosyjski i zobaczymy może zadziała, bo sam juz niewiem?!

Balu - 22 Kwiecień 2012

Na wałku sprzęgłowym miałem zawsze ruskie simery.
durke - 22 Kwiecień 2012

Balu napisał/a:
Na wałku sprzęgłowym miałem zawsze ruskie simery.

Nie dopatrywał bym się problemu w kraju pochodzenia uszczelniaczy. Albo coś tam jest luźno albo powierzchnia tulei jest daleka od ideału.

niby powierzchnia ładna i równa a tokarz sprawdzony wiec dziwne ale tym razem zrobie zdjecia bo to dziwne jest!

[ Dodano: 28 Kwiecień 2012 ]
po zalożeniu ruskiego simera i przepolerowaniu tulei papierem 500 zrobilem 2 traski po 30km i było sucho ale dzis kiedy zrobilem 50km i mocno sie zagrzał to cos sie pojawiło wiec poobserwuje jeszcze i zobaczymy jak nie to trzeba nowa tuleje zrobic bo ta chyba jakas felerna albo ma minimalne bicie i przezto puszcza?

[ Dodano: 20 Maj 2012 ]
problem rozwiazany! :mrgreen:
Tuleja miała bicie bo wyciagnołem wałek dałem do innego tokarza, zrobił nowa tuleje z twardego materiału, osadził ja z oringiem i przymnie sprawdził czujnikiem zegarowym powierzchnie tuleji osadzonej na wałku i bicie było ponizej 0.02 mm wiec tyle co nic.
Dałem jeszcze simer fluorowy zalałem 1.4l oleju i zrobiłem 60km i sucho a wczesniej juz po 5km slimaczylo.
Tokarz takrze zrobił tuleje na 32.2 zeby jeszcze lepiej simer trzymał i wyglada na to że problem rozwiązany.
Pozdrawiam :twisted:

Cezar - 7 Styczeń 2013

Po włożeniu przez Galara nowej skrzyni do testów i przejechaniu około 8km pojawił się potworny wyciek. Szybki powrót do garażu i rozbiórka. Wyciek był spowodowany dużym biciem zabieraka na wyjściu ze skrzyni ( około 0,7mm). A przy okazji okazało się w jakim dniu tygodnia były frezowane zęby na zabierak :wink: .

To ten sam wałek :shock:

gazia - 8 Styczeń 2013

Witam serdecznie, zamontuj tam cieniutką podkładkę na wałek przy łożysku ( ma odsunąć odrzutnik aby nie tarł o łożysko) a następnie wytnij z blachy odrzutnik ( krążek blachy o maksymalnej średnicy jaka się zmieści w otwór skrzyni z podszlifowanymi brzegami na szpic jak w nożu do pizzy ) i wciśnij na wałek, następnie zamontuj napęd prędkościomierza i zobacz czy odrzutnik nie obciera o jego ząbki, następnie zimering i na koniec zabierak z oringiem pod nakrętkę. W przypadku jak padnie zimering to i tak będziesz miał sucho na wyjściu, co najwyżej będzie lekkie pocenie ale nie wyciek. Zamontowane u mnie sprawdzone i przetestowane, identycznie zamontowałem na wałku atakującym dyfra i wreszcie jest spokój z wyciekami, poceniami etc.
Pozdrawiam Gazia.

Lula - 8 Styczeń 2013

A ja od dawna nie wieżę w rosyjską technologię i przed zamontowaniem nowego/innego wałka zdawczego lub kiełek najpierw montuje kiełki na wałek i całość wrzucam na tokarkę. Niestety ale zawsze jest mniejsze czy większe bicie więc wtedy wyrównuje powierzchnie pod simmering na kiełkach - na szczęście najczęściej ten wymiar jest zawyżony więc jest z czego zebrać. Następnie robię cechy na kiełkach i wałku i mogę spokojnie montować całość do kupy. Nie leci i jest miło bez żadnych dodatkowych rozwiązań.
gerard - 8 Styczeń 2013

:twisted:
to byl szatański post Luli
na szczescie w dziale technika!gratuluje

galar - 8 Styczeń 2013

Zwykle robię jak Lula.
Nie wiem co mnie podkusiło
żeby zrobić na skróty.
Chyba jakaś pomroczność jasna :twisted:

ArturZHumnisk - 22 Styczeń 2013
Temat postu: skrzynia biegów + wsteczny dniepr
Witam mam prośbę nie mogę znaleźć rozmiarów łożysk i uszczelniaczy do skrzyni dnieprowskiej ze wstekiem czy mógłby mi ktoś wypisać te wszystkie rozmiarówki :) z góry dziękuję i pozdrawiam

ps. w końcu się zabrałem za remont drugiego rusina który stał sobie pod wiatą jak na razie rozkręciłem skrzynie i znalazłem niespodziankę

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/150973_328238340617870_1968420712_n.jpg

http://sphotos-g.ak.fbcdn...056507142_n.jpg

http://sphotos-e.ak.fbcdn...100502814_n.jpg

kozichwost - 22 Styczeń 2013

http://forum.redmotorz.eu/viewtopic.php?t=5770
Balu - 22 Styczeń 2013

Ja z emkowej skrzyni też z litre wody spuściłem tylko że czystej jak łza :D teraz po przepłukaniu ropą jest zalana do pełna olejem.
karrad13 - 22 Styczeń 2013

Balu napisał/a:
Ja z emkowej skrzyni też z litre wody spuściłem tylko że czystej jak łza :D teraz po przepłukaniu ropą jest zalana do pełna olejem.

A Ty sprawdziłeś czy to na pewno woda była? Może to przemycany spiryt?

maciejw70 - 22 Styczeń 2013
Temat postu: Re: skrzynia biegów + wsteczny dniepr
ArturZHumnisk napisał/a:
...
ps. w końcu się zabrałem za remont drugiego rusina który stał sobie pod wiatą jak na razie rozkręciłem skrzynie i znalazłem niespodziankę

Nie strasz Artur, kupiłem w sobotę na Łodzi taką skrzynię, ale jeszcze nie rozbierałem i bozia wie jakie tam bebechy...

ArturZHumnisk - 22 Styczeń 2013

skrzynia pół biedy nie wiadomo co sie dzieje w silniku :) tam to dopiero strach pomyśleć :)

ja panowie sprawdzałem czy woda czy spiryt jednak woda o smaku spalonego oleju przekładniowego hehe

[ Dodano: 22 Styczeń 2013 ]
kozichwost napisał/a:
http://forum.redmotorz.eu/viewtopic.php?t=5770

dzięki wielkie :)

Balu - 23 Styczeń 2013

U mnie niestety po próbach też okazała się woda :evil:
BALON - 30 Styczeń 2013

szybkie pytanie bo nigdzie nieumiem znaleźć
potrzebuje rozmiar łożyska

skrzynia bezwstecznego do k750

tylne z wałka sprzęgłowego chyba tam ma być dwurzędowe

Kaz - 31 Styczeń 2013

BALON napisał/a:
potrzebuje rozmiar łożyska

skrzynia bezwstecznego do k750

tylne z wałka sprzęgłowego chyba tam ma być dwurzędowe
Jednorzędowe o wymiarze 20x47x18
http://sklep.cx.pl/Produc...ne_jednorzedowe

Kazek

szkielet1981 - 9 Luty 2013

Powiedzcie mi, ktore skrzynie ze wstekiem miały już bądź od kiedy posiadały wałek startera jak i kopniaka na wieloklinie? Widziałem już takie a teraz wszystko wymarło, wyparowało......
galar - 9 Luty 2013

Mam taką. To ostatni z wypustów KMZ.
Kupiłem ją ze 3-4 lata temu.

Prince - 9 Luty 2013

szkielet1981 napisał/a:
Powiedzcie mi, ktore skrzynie ze wstekiem miały już bądź od kiedy posiadały wałek startera jak i kopniaka na wieloklinie? Widziałem już takie a teraz wszystko wymarło, wyparowało......

Dniepra. Późne. Możesz kupić taki zestaw do dnieprowej skrzyni.

szkielet1981 - 10 Luty 2013

Prince napisał/a:
szkielet1981 napisał/a:

Dniepra. Późne. Możesz kupić taki zestaw do dnieprowej skrzyni.

No z kopniakiem nie ma problemu są na allegro ale z walkiem to juz chyba problem, nie mówiąc o zestawach jak piszesz to już chyba cud. Galar a masz taka na sprzedaż?

galar - 10 Luty 2013

Nie sprzedaję.
Mam w użytkowaniu dwie skrzynie jak jedna niedomaga to
zakładam drugą a pierwsza do remontu.
W tak prosty sposób staram się być mobilny na okrągło :wink:
To samo dotyczy się dyfra.

Cezar - 13 Luty 2013

Ja u siebie też wymieniłem na wieloklin. Swego czasu były u Kokotów a i Ural63 miał.
szkielet1981 - 13 Luty 2013

Cezar napisał/a:
Ja u siebie też wymieniłem na wieloklin. Swego czasu były u Kokotów a i Ural63 miał.

O jest jakiś trop dzięki Cezar zapytam kokotow. Bo na allegro skrzynie ze wstekiem są dwie tzw. "nówki" ale cena jest też chora i jakaś kosmiczna prawie 1000zł he

endrju - 13 Luty 2013

Saper klamoci takimi wałkami

http://picasaweb.google.c...576771234234962

http://picasaweb.google.com/saper5555/Czesci#

świdro - 13 Luty 2013

a z Saperem mozna sie jakos wogole skontakcic? bo juz dawno na forum go nie widac bylo a na odpowiedzi w albumie nie ma co liczyc...
endrju - 13 Luty 2013

tel.605141148 - taki numer miał jak ostanio do niego dzwoniłem. Podawał go na tym forum , więc chyba nie bedzie miał pretensji za upublicznienie. Jak się dodzwonisz to daj znać , że jest aktualny.
saper5 - 4 Kwiecień 2013

siemano
to ja syn marnotrawny saper
mój nowy nr tel 888794853

adniem21 - 4 Kwiecień 2013

Saper a gdzie ty pomieszkujesz na tym podkarpaciu moze mam do ciebie nie daleko.
czyzykel - 21 Lipiec 2014
Temat postu: skrzynia bez wsteka
Witam.
Zabieram się za złożenie skrzyni do kaśki bez wstecznego( już od dłuższego czasu i zawsze mi coś przeszkodzi albo czegoś zabraknie).
Wiele było pisane o skrzyniach ze wstecznym ale nie wszystko się pokrywa z moją skrzynią.
Ostatnio już się za nią zabrałem wszystko przygotowane i kicha.
Łożyska które od dłuższego czasu zalegają mi w garażu ( kupione jakiś rok/ dwa lata temu) to:
2x NJ 304
2x 6304Z
1x 6204DU
1x 6205Z

W związku z powyższym skrzyni nie złożyłem :(
Łożyska potrzebne do złożenia tej skrzyni to :
2x 6304 na wałek zdawczy,
A na wałek główny 6204, 6205.

Teraz pytania:
Z tego co wyczytałem zamiast 6204 powinno być NJ 204 tak?
Widziałem też w jakimś poście że wałeczkowe powinno być montowane na wałku głównym ale od strony sprzęgła.
Które rozwiązanie będzie prawidłowe?

Dodatkowo ktoś pisał że na wałku zdawczym też powinno być łożysko wałeczkowe od strony wyjścia ze skrzyni. Prawda to?

Uszczelniacze w tej skrzyni pokrywają się ze skrzynią dniepra czy nie zupełnie?
Ze starych radzieckich simmeringów wychodzą różnice, ale ruskie mieli swoje wymiary...(niekoniecznie dostępne w dzisiejszych czasach i powiedzmy "połówkowe")

I ostatnie co mnie zastanawia to odrzutniki oleju(?) przed łożyskami.
Niektóre mają 3 otwory po obwodzie inne nie. Które gdzie montować?Czy nie ma to znaczenia?
Pomóżcie proszę bo stoję w miejscu, i wchodząc do garażu ręce załamuje że znowu czegoś braknie...

wladimir - 16 Wrzesień 2015

Podpowie ktoś? Skrzynia Dniepr ze wstecznym. Jak ściągnąć łożysko z wałka sprzęgłowego, od strony zębatki biegu 4tego? Ściągacz przyhaczyć o zębatkę i ściągać wszystko naraz?
krzaku - 16 Wrzesień 2015

Dokładnie tak, chyba że masz separator, który włożysz pod łożysko.
Prince - 16 Wrzesień 2015

Na prasece byłoby Ci łatwiej.
wladimir - 16 Wrzesień 2015

Separatora nie mam. Mam ściągacz z trzema pazurami. Dzisiaj tak próbowałem ale bez wybitnego zapierania się. W takim razie jutro użyję dłuższej dźwigni a w razie porażki podskoczę na prasę.
Dawid1981 - 17 Wrzesień 2015

Pewnie mas zjakis tani sciagacz co nierówno ciagnie:))) i tu jest caly problem.
andrzeja - 17 Wrzesień 2015

wladimir napisał/a:
Separatora nie mam. Mam ściągacz z trzema pazurami. Dzisiaj tak próbowałem ale bez wybitnego zapierania się. W takim razie jutro użyję dłuższej dźwigni a w razie porażki podskoczę na prasę.

Lepiej zainwestować w separator przyda się jeszcze nie raz i dwa albo od razu skoczyć do kogoś i wycisnąć na prasce. Będziesz miał pewność, że ci się wałek "nie wygnie" i będziesz mógł go znowu użyć. Miłej pracy.

wladimir - 17 Wrzesień 2015

No ściągacz szałowy nie jest. To fakt. Czyli trzeba dopisać do listy zakupów ściągacz i separator. A dzisiaj czapnę wałek i polecę do mechanika po sąsiedzku. Dzięki za pomoc.
Wicher - 17 Wrzesień 2015

ściągacz ściągaczem ale to łożysko siedzi tam dosyć ciasno. Sam się o tym przekonałem
wladimir - 17 Wrzesień 2015

Podrzuciłem do sąsiada, po godzinie odebrałem. W gratisie zrobił. :)
jbr - 5 Lipiec 2017

Czy ktoś mógłby zwymiarować mi tulejkę dystansową kopniaka do skrzyni MT804 (dnieprowa ze wstekiem). :| Mam taką na warstacie i ruskie nie włożyli przy składaniu.
Pozdrówka

Jacek_CK - 7 Październik 2017

Albo wyszukiwarka na forum nie działa, albo ja jej nie umiem obsługiwać więc wybaczcie jeśli na takie pytanie były już odpowiedzi.

Mam problem ze wstecznym. Raz wchodzi, raz nie. Gdzie szukać przyczyny (tryby, gitara, widełki, co innego)?

nagar - 7 Październik 2017

Sprzęgło wyregulowałeś ?

nagar napisał/a:
Sprzęgło wyregulowałeś ?

Teoretycznie tak. Pozostałe biegi wchodzą, nic nie ślizga... Chyba, że powinienem zwrócić uwagę na coś szczególnego?

Nie wchodzi wcale, czy zgrzyta ?

nagar napisał/a:
Nie wchodzi wcale, czy zgrzyta ?

Raz wchodzi, innym razem nie da się załączyć. Nic nie zgrzyta.
Jutro spróbuję pobawić się sprzęgłem - może rzeczywiście źle je ustawiłem.

Sprawdź czy wajcha nie zawadza o rurkę od dolotu powietrza do gaźnika.

nagar napisał/a:
Sprawdź czy wajcha nie zawadza o rurkę od dolotu powietrza do gaźnika.

Blokuje się na samym początku ruchu/ najdalej w połowie więc dolot nie gra tu roli. Jutro poeksperymentuję i zobaczymy.

Dawid1981 - 8 Październik 2017

Jacek_CK napisał/a:
Albo wyszukiwarka na forum nie działa, albo ja jej nie umiem obsługiwać więc wybaczcie jeśli na takie pytanie były już odpowiedzi.

Mam problem ze wstecznym. Raz wchodzi, raz nie. Gdzie szukać przyczyny (tryby, gitara, widełki, co innego)?

Przyczyna jest taka że musisz odpowiednio wrzucić na luz miedzy jedynką a dwójka bo jak niezbyt dokładnie Ci się ustawi gitara i zapadka nie wskoczy w wycięcie gitary to wstek nie wejdzie bo widełki wstecznego nie trafiają dobrze w pod frezowanie na gitarze.Sprzęgło nie ma nic do rzeczy jeżeli nie zgrzyta.

Kolejna przyczyna jest taka że gitara zbyt luźno wchodzi na sworzeń i kiwa się na boki i wtedy też widełki wstecznego nie trafiają dobrze w gitarę.Wtedy dorabiasz nową tulejkę z ulepszonego materiału najlepiej do gitary która suwliwie wchodzi na sworzeń bez luzów,wciskasz tulejkę w gitarę i od góry punktujesz lub najlepiej kilka szczepów magiem szlifujesz lekko i gotowe.Tulejka żeby weszła w gitarę z lekkim wciskiem bo za ciasno to zaciśnie w otworze.

Jacek_CK - 8 Październik 2017

Dawid1981 napisał/a:
Jacek_CK napisał/a:

Przyczyna jest taka że musisz odpowiednio wrzucić na luz miedzy jedynką a dwójka bo jak niezbyt dokładnie Ci się ustawi gitara i zapadka nie wskoczy w wycięcie gitary to wstek nie wejdzie bo widełki wstecznego nie trafiają dobrze w pod frezowanie na gitarze.Sprzęgło nie ma nic do rzeczy jeżeli nie zgrzyta.

Kolejna przyczyna jest taka że gitara zbyt luźno wchodzi na sworzeń i kiwa się na boki i wtedy też widełki wstecznego nie trafiają dobrze w gitarę.Wtedy dorabiasz nową tulejkę z ulepszonego materiału najlepiej do gitary która suwliwie wchodzi na sworzeń bez luzów,wciskasz tulejkę w gitarę i od góry punktujesz lub najlepiej kilka szczepów magiem szlifujesz lekko i gotowe.Tulejka żeby weszła w gitarę z lekkim wciskiem bo za ciasno to zaciśnie w otworze.

Dzięki!

astride - 1 Lipiec 2018

Koledzy, czy ten element można kupić osobno? To "przerzutka" nożnej dźwigni zmiany biegów w skrzyni uralowskiej bez wsteka.

astride - 6 Lipiec 2018

Ponawiam pytanie do kolegów którzy taką skrzynię rozbierali.
filet9 - 14 Lipiec 2018

Witam panowie.
Moja skrzynia już mnie wkurza z racji braku drugiego biegu. A że to skrzynia bez wstecznego to nie warto jej reanimować. Trafilem na olx ogłoszenie gościa z Puław https://m.olx.pl/oferta/skrzynia-biegow-ze-wstecznym-po-remoncie-z-roczna-gwarancja-dniepr-CID5-IDs3cfz.html . Pytanie czy ktoś kojarzy sprzedającego bo zapewne gwarancja jest mało warta i ciężko będzie ją ewentualnie egzekwować na odległość. Druga sprawa czy będzie na pewno pasować do mojego dniepra z krutką ramą? Bez żadnych przeszkód j przeróbek? Sprzedający twierdzi ze będzie ale wolę się upewnić jeszcze u Was bo ktoś tu kiedyś sprzedawał skrzynie se wstekiem z racji właśnie, że nie pasowała.

kozichwost - 14 Lipiec 2018

U gościa z Puław byłem ze dwa lata temu po mt9 z jednego kawałka, ogłoszonego na olx. Zajeżdżamy z przyczepą, w razie jakby moto było tak fajne jak na ogłoszeniu. Zajeżdżamy a tu nagle koła od niej leżą na stercie kół na części, bo miały ładne zabieraki. W motocyklu jedyne koło, jakie miało jaki kolwiek zabierak było na tylnym kole reszta szrot. A cena to zobaczeniu naszej przyczepy urosła o 1500 zł. Po pytaniu Jak to, skoro w ogłoszeniu tyle i tyle usłyszeliśmy - bo to cena w ogłoszeniu, żeby uwagę zwrócić. 200 km psu w d... przez handlarzynę
Jerzy - 15 Lipiec 2018

Człowieka nie znam więc o nim nie napiszę. Uświadomię ciebie w kwestii skrzyń. Ja raz kupiłem skrzynię "na odległość" i teraz bez pomacania drugi raz tego bym nie zrobił. Kręcąc wałkiem, kopniakiem itd nie da się w 100% sprawdzić skrzyni, a co dopiero mówić o kupowaniu na podstawie zdjęć. Lepiej jedź na motobazar do Łodzi to tam znajdziesz taką jaka ci będzie pasować, a i tak najpewniej będzie ona wymagała remontu. Moim zdaniem te "z gwarancją" sa tylko myte z brudu i szkoda na nie kasy. Lepiej kupić coś za 200 zł i resztę wsadzić w nowe łożyska czy simeringi. Jak sam złożysz pretensje będziesz miał tylko do siebie. Przy krutkiej ramie skrzynia od Dniepra generalnie da się wstawić, ale do zamontowania sprzęgiełka kardana będziesz musiał wyjmować szpilki mocowania silnika i całość odsuwać do przodu. Dodatkowo może się zdarzyć, że widełki kardana lub przegub mogą (ale nie muszą) haczyć o ramę. To zależy jak ją wykonano i jakie ma rzeczywiste wymiary. Tu reguły nie ma. Niemniej zdając sobie sprawę z ograniczeń do krótkiej ramy da się wsadzić skrzynię od Dniepra. A i jeszcze jedna sprawa. Będziesz musiał zmienić linkę sprzęgła (inne mocowania i długość) i powalczyć z długością wałka napędowego. W zależności jaki masz, może być konieczne skrócenie lub przerobienie, bo jak pewnie wiesz, skrzynia Dniepra jest o kilka cm dłuższa niż typu 6204 (jajko), którą zapewne masz.