Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odboje gondoli - bałwanki
Witam,
Szukałem na forum ale nic nie znalazłem.
Przeszukałem też portale aukcyjne i inne sklepy z częściami ale też bez rezultatu.
Gdzie kupujecie lub z czego adoptujecie bałwanki do gondoli Urala??
Moje są w opłakanym stanie jak prawdziwy bałwan w sierpniu Wink
Odpowiedz
Witaj
Jeśli jesteś zainteresowany zapraszam zadzwoń 602452158
Odpowiedz
Dzięki za odzew dla kolegi Ural63.
Ma on jednak w ofercie bałwanki na 2 śruby.
Nie pasują one jako zamienniki pod stary kosz z mocowaniem na 4 śruby.
Znalazłem jednak w Niemczech (w sumie po sąsiedzku bo tu mieszkam) same gumy pod mocowania na 4 śruby.
Nie są tanie bo koszt 1 szt. to 100 zł .... ale są.
Gdyby ktoś potrzebował to mogę pomóc w zakupie i wysyłce.
Raz w tygodniu jestem w Polsce to mogę wysłać naszą Pocztą.
Odpowiedz
Czołem.
Masz dwie drogi .
Jeśli zależy Ci na oryginalnym pojeździe to można przełożyć gumy tzw. bycze jaja ( ludzie to mają ciekawe skojarzenia ) do starej blachy z czterema otworami . Ta guma to nie jest monolit , dość gruby ale jednak profil , da radę to przełożyć bez imadła , robiłem to i pasuje . Warto posmarować w rowku płynem do naczyń, łatwiej zejdzie . Nie musi to być super mocne połączenie bo przed wyrwaniem gondoli do góry w zabezpiecza szubienica . Gumy działają tylko na ściskanie .
Drugie wyjście, zakładasz blachę na dwa otwory a dwa pozostałe zostawiasz wolne . I nie pisz że nie pasuje bo to robiłem w dwu koszach i rozstaw otworów pasował. Po prostu kolejne uproszczenie jak z nowszymi obudowami dyfra - po co cztery jak dwie wystarczą . Działa .
Czasem można trafić na bazarach same bycze jaja ( tzn. bez blach ) .
Daj śruby przynajmniej twardości 8.8 i posmaruj gwinty bo prędko znów ich nie dotkniesz a tam wilgotno.
Pozdrawiam .
Odpowiedz
Czołem.
No dobra. Mam już same gumy do przełożenia.
Wiem, że działają na ściskanie.
Piszesz jednak o zabezpieczeniu przed wyrwaniem gondoli przez "szubienice"
Tylko jak ona wygląda?
Co to takiego bo w mojej maszynie nie uświadczyłem nawet zgniłych pozostałości po tym ustrojstwie.
Mam po prostu otwory w gondoli oraz byczych jajach.
Co tam powinno przechodzić pomiędzy?? Jakaś linka (wskazuje na to potoczna nazwa szubienica czy śruba??)
Czy możesz zrobić fotki tego patentu?
Odpowiedz
(30-08-2018, 00:46)Hardy napisał(a): Czołem.
No dobra. Mam już same gumy do przełożenia.
Wiem, że działają na ściskanie.
Piszesz jednak o zabezpieczeniu przed wyrwaniem gondoli przez  "szubienice"
Tylko jak ona wygląda?
Co to takiego bo w mojej maszynie nie uświadczyłem nawet zgniłych pozostałości po tym ustrojstwie.
Mam po prostu otwory w gondoli oraz byczych jajach.
Co tam powinno przechodzić pomiędzy?? Jakaś linka (wskazuje na to potoczna nazwa szubienica czy śruba??)
Czy możesz zrobić fotki tego patentu?
Odpowiedz
Trochę mnie nie było, jeśli jeszcze nie zrobiłeś to jedziemy : szubienicą nazywają profil w kształcie odwróconej litery L , jest on przyspawany do poprzecznej belki ramy kosza , tej tylnej. Od dołu ma gumowy zderzak. Na dnie gondoli jest strzemię w kształcie litery U .Ramię szubienicy ma być wewnątrz tego uchwytu w kształcie litery U . Działa to tak że w przypadku zerwania gum ( balwanków ) zabezpiecza przed obrotem gondoli wokół przedniego mocowania . Widziałem też ramę bez tych elementów , ciężko stwierdzić czy fabryka nie dała czy ktoś zmodyfikował . Nie spotkałem się z przypadkiem zerwania balwanków ale lepiej mieć niż nie . Z takich dziwnych uszkodzeń to np. pękło mi tloczysko amortyzatora w koszu . Też niby mało prawdopodobne ale się zdarzyło . Efekt był dość spektakularny bo nagle zablokowało koło kosza a w świetle reflektora ( noc ) zobaczyłem że jakieś elementy motocykla odlatują w pole . To oddalała się spręźyna amortyzatora, kielich i zabezpieczenia . Udalo mi się wkręcić na resztkę gwintu tloczyska główkę amortyzatora a ponieważ nie da się złożyć amortyzatora w ręku to zamiast sprężyny dałem jakieś gumowe odboje ( akurat mialem takie pod skrzynkami amunicyjnymi ) . Amortyzacji oczywiście nie było a motocykl jechał przekrzywiony ( kolo od blotnika bylo jakiś centymetr ) ale do domu dało się wrócić. Czyli w rusku nie ma niemożliwych awarii więc lepiej sprawdź czy masz szubienicę i czy wchodzi ona w strzemię.( może być wykrzywiony ) można delikatnie skorygować jego ustawienie młotem :-) Ten gumowy odbojnik w szubienicy jest wymienny to po to aby nie dzwonilo na wybojach . Teraz już chyba wszystko jasne . Kup sobie instrukcję i katalog części. To wiele załatwia. W razie czego pytaj , postaram się odpowiedzieć.
Odpowiedz
Ja tez mam same bycze jaja, bez zadnych zabezpieczen. Zadnych dziur dodatkowych i mocowan. Jakies zdjecia by byly pomocne, z opisu niewiele mozna wywnioskowac.
Ostre zakręty prostują myśli
Odpowiedz
Będą zdjęcia ale po weekendzie bo wybywam . No i jeszcze sobie muszę przypomnieć gdzie posiałem katalog części. W polskiej instrukcji do urala "szubienica" nazywa się zderzak, słabo ją widać na rysunku z instrukcji .
Odpowiedz
(23-09-2018, 20:45)orita napisał(a): Trochę mnie nie było, jeśli jeszcze nie zrobiłeś to jedziemy :  szubienicą nazywają profil w kształcie odwróconej litery L , jest on przyspawany do poprzecznej belki ramy kosza , tej tylnej. Od dołu ma gumowy zderzak. Na dnie gondoli jest strzemię w kształcie litery U .Ramię szubienicy ma być wewnątrz tego uchwytu w kształcie litery U . Działa to tak że w przypadku  zerwania gum ( balwanków ) zabezpiecza przed obrotem gondoli wokół przedniego mocowania . Widziałem też ramę bez tych elementów , ciężko stwierdzić czy fabryka nie dała czy ktoś zmodyfikował . Nie spotkałem się z przypadkiem zerwania balwanków ale lepiej mieć niż nie .
Cześć. Profil w kształcie odwróconej litery L był na swoim miejscu. Strzemię w kształcie litery U dorobiłem ( i po kilku mocnych walnięciach młotem 5 kg przybrało żądany kształt). Sprawa "wyrwania" kosza do przodu powinna być załatwiona. Gnębi mnie jednak sposób powiązania bałwanków z gondolą. Po wymianie gum (byczych jaj) gondola po prostu sobie na nich leży. W gumach (od góry ) są otwory. W podłodze gondoli również. Coś musi iść pomiędzy. Sam piszesz, o możliwym przypadku zerwania gum przed którym chroni szubienica. Jednak aby do tego hipotetycznego zerwania dojść mogło to musi być jakieś wiązanie. Tylko jakie??? Jakaś linka czy śruba z odpowiednio dużymi podkładkami?? Co tam idzie?
Lubię fajne kawałki żelaza.
Odpowiedz
Normalnie, śruby.
Odpowiedz
Porobi ktos jakies zdjecia, czy bedziemy tak gdybac po proznosci?
Ostre zakręty prostują myśli
Odpowiedz