Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bory Tucholskie
Bardzo proszę o wszelkie ciekawe informacje, a właściwie ciekawostki związane z Borami Tucholskimi. Chodzi np o ciekawe miejsca, o których wiedzą np tylko tzw. tubylcy", a nie takie, o których piszą autorzy przewodników. Również ciekawe historie, miejsca związane z historią, legendy itp, itd. Jakieś linki w Necie, fora poświęcone takim sprawom związanym z Borami itp, itd. Potrzebuję takich informacji do wyjazdu w te okolice w przyszłym roku.
Z góry bardzo dziękuję!
Odpowiedz
Może coś takiego.
http://bydgoszcz.naszemiasto.pl/artykul/...id,tm.html
Rozmawiałem na miejscu z osobami, które mieszkały ok 5 km od tego miejsca (we wsi Zdroje) i na przełomie 44 / 45 roku i widziały starty rakiet.
Lubię fajne kawałki żelaza.
Odpowiedz
Rezerwat archeologiczny w Obrach?
weterany się nie starzeją...
Odpowiedz
Najciekawsze są te miejsca, które sam odkryjesz w trakcie pobytu. Jeden lubi las, drugi piasek przy lesie, trzeci nic nie lubi... Bory są fajne same w sobie. Smile
Pozdrawiam.
Odpowiedz
Do Borów jeżdżę od kilku ładnych lat i znalazłem kilka ciekawych miejsc. Wiem jednak z doświadczenia, że zawsze coś się kryje nawet w miejscach, które- jak nam się wydaje- znamy b. dobrze.
Np nikt nie jest w stanie wyjaśnić historie pomnika zagubionego/ zapomnianego w lesie k. miejscowości Kęsowo:

[Obrazek: pomnikKesowo2f7915.md.jpg]
[Obrazek: pomnikKesowo32a711.md.jpg]
[Obrazek: pomnikKesowo5a0fae.md.jpg]

Na ścianie szkoły w tymże Kęsowie jest tablica pamiątkowa o tym samym motywie graficznym. Nie pasuje mi jednak, aby odnosiła się do tej samej historii): tablica jest zadbana i wyeksponowana, a pomnik" zapadł się" w lesie).
[Obrazek: pomnikKesowo9b298.md.jpg]
Odpowiedz
A pytałeś się miejscowych? To wygląda na pomnik z lat 60-70tych nie wydaje mi się aby ludzie nic nie wiedzieli. Ktoś nie tak dawno temu dbał o takie miejsce, nosił kwiaty czy zapalił znicze.
Myślę że znajdziesz miejscowych którzy odpowiedzą Ci na Twoje pytanie.
Odpowiedz
(01-12-2018, 21:23)andrzeja napisał(a): A pytałeś się miejscowych? To wygląda na pomnik z lat 60-70tych nie wydaje mi się aby ludzie nic nie wiedzieli. Ktoś nie tak dawno temu dbał o takie miejsce, nosił kwiaty czy zapalił znicze.
Myślę że znajdziesz miejscowych którzy odpowiedzą Ci na Twoje pytanie.

Oczywiście! Tubylcy, u których często miałem swoją bazę wypadową jakoś szybko zmieniali temat. Wysłałem nawet list z pytaniem w tej sprawie do szkoły, na której wisi tablica. Bez odpowiedzi. Może pomnik jest" niewygodny"? W Borach Tucholskich przez wiele lat działał" Łupaszka" i inne oddziały Żołnierzy Wyklętych... Trafiłem nawet na miejsce, gdzie " dopiero  co" postawiono nowy pomnik poświęcony walkom z UB. Nie byłoby w tym dziwnego, ale postawiono go dokładnie w miejscu, gdzie" Władza Ludowa" postawiła pomnik UB-owcom zabitym w czasie tej bitwy. Mam w domu odprysk ówczesnej tablicy połupanej w drobny mak.
Kilka fotek z miejsc niezbyt licznie odwiedzanych przez turystów.
[Obrazek: DSCN0205223c4b.md.jpg]
[Obrazek: DSCN02295daf5.md.jpg]
[Obrazek: DSCN01145faea.md.jpg]

Fotka wykonana z dna dołu po V2:

[Obrazek: DSCN01174d920.md.jpg]

[Obrazek: DSCN014511f87.md.jpg]

[Obrazek: DSCN0144f4ce4.md.jpg]
[Obrazek: DSCN014196977.md.jpg]
[Obrazek: DSCN00684dcab.md.jpg]
[Obrazek: DSCN0197f83e3.md.jpg]

[Obrazek: DSCN072191aec.md.jpg]

[Obrazek: DSCN07411353e.md.jpg]

[Obrazek: DSCN077380c5b.md.jpg]

[Obrazek: DSCN0770a2c7a.md.jpg]

[Obrazek: DSCN0692d8767.md.jpg]
[Obrazek: DSCN07175c0d2.md.jpg]
[Obrazek: DSCN0719450c5.md.jpg]

[Obrazek: DSCN0237072f8.md.jpg]

[Obrazek: DSCN069947283.md.jpg]
Kamienna piramida na cmentarzu w Łukowie:

[Obrazek: DSCN0186f838a.md.jpg]

[Obrazek: DSCN018796a38.md.jpg]

[Obrazek: DSCN0170-Kopia1ad69.md.jpg]
[Obrazek: DSCN02042528b8.md.jpg]
[Obrazek: DSCN020208afe.md.jpg]
Odpowiedz
Zostaje Ci w takim razie IPN.
Odpowiedz
i to jest dobra myśl!! Dziękuję za podpowiedź!
Odpowiedz
Wiesz dziwię się tylko miejscowym że nie chcą nic powiedzieć, no chyba że coś brzydkiego zmajstrowali i wolą to zapomnieć.
Napisz jak uda Ci się czegoś dowiedzieć bo to całkiem ciekawa sprawa.
Odpowiedz
Jest jeszcze jedna ciekawa historia związana z fabryką... cygar w Śliwicach. Ponoć ostatnie sztuki palili sowieccy żołdacy. Kto był właścicielem co stało się z nim i z zakładem itp?
Tu trochę informacji o tytoniu w przedwojennym Gdańsku:

https://www.gedanopedia.pl/?title=TYTO%C5%83

Jestem ciekaw, czy była to filia Zigarrenfabriken Danzig- Śliwice?
Odpowiedz
Jestem z Chojnic które leżą w Borach Tucholskich. Ciekawym miejscem do odwiedzenia jest bunkier TOW " Gryf Pomorski" https://weekendfm.pl/?n=62573&-bunkier_cis_mecikal
W Chojnicach jest również wiele ciekawych miejsc historycznych do odwiedzenia. Niedaleko Chojnic znajduje się pole Szarży pod Krojantami z 1 września 1939 r.
Pozdrawiam Szymon
Odpowiedz
(04-12-2018, 01:08)Konrad napisał(a): Jest jeszcze jedna ciekawa historia związana z fabryką... cygar w Śliwicach. Ponoć ostatnie sztuki palili sowieccy żołdacy. Kto był właścicielem co stało się z nim i z zakładem itp?
Tu trochę informacji o tytoniu w przedwojennym Gdańsku:

https://www.gedanopedia.pl/?title=TYTO%C5%83

Jestem ciekaw, czy była to filia Zigarrenfabriken Danzig- Śliwice?
Pozdrawiam.
Odpowiedz
W którym miejscu w Sliwicach była ta fabryka?
Pozdrawiam.
Odpowiedz
O bunkrze pod Męcikałem nie wiedziałem- dziękuję. Obok mnie jest inny bunkier Gryfa Pomorskiego:

http://www.forum.eksploracja.pl/viewtopi...127&t=4665

Na polu pod Krojantami byłem pierwszy raz w 1988 r. Teraz są tam organizowane rekonstrukcje historyczne= tłumy ludzi,więc nie dla mnie( p. moje trzy zasady podróżowania na mojej stronce Cool )

O fabryce w Śliwicach wiem tylko tyle, że była. W tym roku chcę" dopracować" kilka tematów, w tym również i Śliwice.
[-] The following 1 user Likes Konrad's post:
  • syracuse
Odpowiedz