Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wahacz i oś wózka - ural
Cześć!

Składam do kupy ramę wózka, postanowiłem wymienić oś (Stara ma uszkodzony gwint + ślady toczenia w miejscach gdzie powinno stykać łożysko)

Kupiłem nową i... przelatuje na wylot. 

Nowa oś ma 197mm długości i w najgrubszym miejscu 23,1mm
Stara oś ma 186mm długości i w najgrubszym miejscu 23,2mm 
[Obrazek: IMG_20190210_161922_HHTdf53f.md.jpg]

Stara jest wyraźnie podtoczona w grubszej częsci, nierówno (pod skosem o około 3mm ), są na niej ślady toczenia w wahaczu.
[Obrazek: IMG_20190210_161942_HHT341b8.md.jpg]

Sam wahacz jak poniżej, nie mam średnicówki sprawdzić ile ma w środku.
[Obrazek: IMG_20190210_161829_HHT57497.md.jpg]

Ktoś wie ile powinna mieć dokładnie dobra ośka? 

I czy to jest w ogóle dobra oś do tego wahacza? Jeśli nie to jak powinna wyglądać?
Czy jest coś czego tak naprawdę nienawidzę? Śruby na płaski śrubokręt...
Odpowiedz
Najlepsze zdjęcie tej ośki jakie znalazłem. Może komuś coś świta? 

Węższa średnica ma 20.2mm (wylot ośki) a większa około 25mm (ciężko zmierzyć, skołuję średnicówkę będzie lepszy pomiar) 

[Obrazek: Untitledabb04.th.png]
Odpowiedz
Może ktoś ma książkę "ciężkie motocykle radzieckie" pod ręką. Tam na pewno jest opisana różnica osi przedniej i tylnej ural-dniepr natomiast nie pamiętam i nie mam jak sprawdzić czy coś jest o osi wózka.
Odpowiedz
Czemu nie dorobisz takiej ośki ze stali ulepszonej cieplnie 40HM o twardości 35-37HRC i masz beton na zawsze  :Smile Dwie godzinki na tokarce i opanowane na lajcie.
Wszystko co się kręci Smile
Odpowiedz
(27-02-2019, 13:01)Dawid1981 napisał(a): Czemu nie dorobisz takiej ośki ze stali ulepszonej cieplnie 40HM o twardości 35-37HRC i masz beton na zawsze  :Smile Dwie godzinki na tokarce i opanowane na lajcie.

Na szlifierce do wałków. Której nie posiadam bo jestem zwykłym śmiertelnikiem wyposażonym w kątówkę i wiertarkę. 

Już sobie narysowałem taką w CADzie i czekam na odbiór z warsztatu ślusarskiego.
Odpowiedz
Nie ma potrzeby na szlifierceSmile)))) .NA tokarce na lajciku i też będzie lusterko.Ale jak szlifierka jest czemu nie Smile
Wszystko co się kręci Smile
Odpowiedz
Sorki ze tu, ale nie ma sensu zakladac nowego wątku,skoro tu mowa o wózku. Wzialem sie wreszcie za malowanie swojego i po rozebraniu i wypiaskowaniu okazalo sie ze ten pałąk do ktorego mocuje sie górę amortyzatora nie jest pod kątem prostym do ramy tylko jest pochylony w stronę koła. Tak ma byc czy jest wygiety?
мт- одиннадцать
Odpowiedz
Amortyzator ma pracować w osi ramienia wahacza. Skoro jedno górne mocowanie amortyzatora jest do pałąka umieszczonego z boku wahacza (bo pałąk przyspawany jest do ramy wózka) a dolne do odsuniętego od ramy ramienia wahacza koła to logiczne, że pałąk powinien być nachylony w stronę koła. Inaczej to amortyzator byłby skośnie zamocowany i w związku z tym nie pracował by jak należy. Bez obaw, tak ma być Smile.
Odpowiedz
Tez tak mi sie wydawało ale zapytac nie zaszkodzi, dzięki
мт- одиннадцать
Odpowiedz