Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przyczepka motocyklowa a przepisy
Grzebałem trochę w przepisach na temat przyczepek motocyklowych do naszych  zaprzęgów, garść przepisów które to regulują, może ktoś coś doda albo sprostuje.

Podstawy prawne;
Ustawa;  USTAWA z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym
Rozporządzenie1;    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY  z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia
Rozporządzenie2;    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA z dnia 11 grudnia 2017 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych

Podstawa prawna dopuszczenia do ruchu naszej przyczepki motocyklowej ;

Ustawa;   Art.71 ust.1: . Dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe. Przepis ten nie dotyczy pojazdów, o których mowa w ust. 3.
 Art.71 ust. 3; Pojazd niewymieniony w ust. 1, przyczepa motocyklowa oraz przyczepa specjalna przeznaczona do ciągnięcia przez ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny jest dopuszczony do ruchu, jeżeli odpowiada warunkom określonym w art. 66.
Art.71 ust.4;  Zespół pojazdów składający się z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t i przyczepy albo autobusu i przyczepy może być dopuszczony do ruchu po uzyskaniu odpowiedniej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym pojazdu silnikowego, dokonanej na podstawie przeprowadzonego badania technicznego. Przepis ten nie dotyczy motocykla.

Artykuł 66 Ustawy,  to warunki techniczne jakie musi spełniać nasza przyczepka i te ogólne zawarte w Ustawie i te szczegółowe zawarte w Rozporządzeniu1 które powstało na podstawie art.66 ust.5 Ustawy. Sami tego musimy dopilnować a weryfikować to będzie patrol Policji na drodze i ubezpieczyciel w razie nieszczęścia.

Urządzenie sprzęgające;

Ustawa;   Art.66 ust.3 Urządzenia służące do łączenia pojazdu ciągnącego z przyczepą powinny zapewnić bezpieczne ciągnięcie przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej przewidzianej do ciągnięcia przez ten pojazd, uniemożliwić samoczynne odłączenie się przyczepy oraz zapewnić prawidłowe działanie świateł i hamulców, o ile przyczepa jest w nie wyposażona.
Rozporządzenie1;   § 7.ust. 8 Pojazd przystosowany do ciągnięcia przyczepy oraz przyczepa powinny być wyposażone w odpowiednie urządzenia sprzęgające, o których mowa w Regulaminie nr 55 EKG ONZ. Połączenia elektryczne urządzeń sprzęgających powinny być wykonane w sposób zgodny z aktualnym poziomem wiedzy inżynierskiej zapewniający bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Poziom wiedzy jest opisany w normach: PN-ISO 1724, PN-ISO 3731, PN-ISO 3732, PN-ISO 1185.

Gabaryty, długość;

Ustawa;  Art. 62 ust. 4a. Długość zespołu 2 pojazdów nie może przekraczać 18,75 m, a 3 pojazdów – 22 m, z wyjątkiem zespołu pojazdów złożonego z: pkt.2 motocykla i przyczepy, motoroweru i przyczepy, roweru i przyczepy, wózka rowerowego i przyczepy, którego długość nie może przekraczać 4 m.
Rozporządzenie1;  § 2.ust. 1. Długość pojazdu nie może przekraczać w przypadku: 11) motocykla, motoroweru lub roweru, pojazdu czterokołowego oraz zespołu złożonego z motocykla, motoroweru, roweru lub pojazdu czterokołowego z przyczepą – 4,00 m.

Światła przyczepki;

Nie będę się rozpisywał, wszystko dokładnie opisane w Rozporzadzeniu1,  przytoczę tylko:

Rozporządzenie1;   § 12. Ust.1. Pojazd, z zastrzeżeniem ust. 2, wyposaża się w następujące światła zewnętrzne:  pkt9) odblaskowe tylne trójkątne – przyczepa;
Ust.3. Ponadto dopuszcza się wyposażenie w następujące światła:  pkt.13) odblaskowe tylne inne niż trójkątne – przyczepy;

Z tych przepisów wynika ze Kol. Siara musi założyć dodatkowo trójkątne odblaski i nie musi demontować odblasków które ma- gratuluje przyczepki wyszła świetnie, mój Jenot jeszcze w stanie fabrycznym

Wyposażenie;

Rozporządzenie1;   § 11.ust. 1. Pojazd samochodowy wyposaża się: pkt.13) w trójkąt do ustawiania na drodze, przeznaczony do ostrzegania o obecności unieruchomionego pojazdu; przepisu nie stosuje się do motocykla jednośladowego;
Ust.2. Przepisy ust. 1 pkt 1, 10, 11, 13 i 18 stosuje się również do przyczepy

Wynika z tych przepisów ze musimy wozić w naszych zaprzęgach albo w przyczepie  trójkąt ostrzegawczy.

Tablica rejestracyjna;

Rozporządzenie2;   § 35. Ust.6  Z tyłu przyczepy motocyklowej umieszcza się tablicę rejestracyjną motocyklową przeniesioną z motocykla, który ciągnie przyczepę.

Waga przyczepki;

Ustawa;    Art.62 Ust. 1 Rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez:  pkt.3 motocykl lub motorower – nie może przekraczać masy własnej motocykla lub motoroweru, jednak nie może przekraczać 100 kg.
Rozporządzenie1;   § 3.ust.16 [i]Motocykle, motorowery i pojazdy czterokołowe mogą ciągnąć przyczepę o masie określonej przez producenta, ale nieprzekraczającej 50% masy pojazdu nieobciążonego.[/i]

I taka zagadka;

1).  Motocykl o masie własnej 150kg  nie obciążony
a) według ustawy morze ciągnąc przyczepkę  o wadze 100kg
b) według rozporządzenia ministra o wadze 75kg

którą  przyczepkę przepisowo zapniemy do motocykla  a) czy b)

2) Motocykl Dniepr o masie własnej 360kg nie obciążony
a) według ustawy morze ciągnąc przyczepkę o wadze 100kg
b) według rozporządzenia ministra o wadze 180kg

którą przyczepkę przepisowo zapniemy do motocykla  a) czy b)
mt16
Odpowiedz
Super dane.
Z tego wynika, ze tylko trojkatny odblask z tylu i trojkat ostrzegawczy w razie awarii i mozna jezdzic bez stresu.
Dzieki.
Ostre zakręty prostują myśli
Odpowiedz
Czy dobrze rozumiem:
cyt: "Rozporządzenie2; § 35. Ust.6 Z tyłu przyczepy motocyklowej umieszcza się tablicę rejestracyjną motocyklową przeniesioną z motocykla, który ciągnie przyczepę."

Że przyczepka motocyklowa nie musi być osobno rejestrowana, a powinno się tylko przekładać rejestrację z motocykla?
<<==AVE RUS==>>
Odpowiedz
Nie musisz rejestrować, przepis wyraźnie to mówi, co więcej możesz sobie wystrugać sam nie musisz homologowac, musi spełniać warunki ustawy i rozporządzenia odnośnie bezpieczeństwa.
mt16
Odpowiedz
(01-03-2019, 11:24)siara napisał(a): Super dane.
Z tego wynika, ze tylko trojkatny odblask z tylu i trojkat ostrzegawczy w razie awarii i mozna jezdzic bez stresu.
Dzieki.

Trochę nieprecyzyjnie napisałem; inne niż trójkątne odblaski możesz zostawić pod warunkiem, że są one połączone w jednym urządzeniu z innymi tylnymi światłami sygnalizacyjnymi.
Rozporządzenie1 załącznik nr.6 pozycja 8 tabeli.
Czyli te okrągłe trzeba zdemontować.
mt16
Odpowiedz
A jest jakiś przepis jak duże muszą być te trójkąty? Mam niecny plan
Odpowiedz
Myślę że jest to wielkość standardowa taka jaka występuje w handlu bo cały pic jest w tym że muszą mieć homologację i oznaczenia CE.
Odpowiedz
Nie spotkałem się żeby Ustawodawca odnosił się do wymiarów, podaje widoczność jako parametr , pewnie dla producenta,(dla nas gdy nie przeczyścimy tylnych świateł) .  Nas obowiązuje Rozporządzenia1   § 10. 1. Przedmioty wyposażenia i części pojazdów związane z bezpieczeństwem ich użytkowania i ochroną środowiska mogą być stosowane w pojazdach, jeżeli spełniony jest co najmniej jeden z następujących warunków: …….  itd, czyli tzw. homologacja.  W załączniku nr 6  tabela pozycja  8, 9 do tego rozporządzenia masz opisane jakie odblaski  i jak rozmieszczone.

Jak producent jest dobry i użyje dobrych materiałów to odblaski są mniejsze- jeśli o to Ci chodzi. Jednak widoczność z odległości 150m zostaje.
mt16
Odpowiedz
(01-03-2019, 11:08)Boston napisał(a): I taka zagadka;

1).  Motocykl o masie własnej 150kg  nie obciążony
a) według ustawy morze ciągnąc przyczepkę  o wadze 100kg
b) według rozporządzenia ministra o wadze 75kg

którą  przyczepkę przepisowo zapniemy do motocykla  a) czy b)

2) Motocykl Dniepr o masie własnej 360kg nie obciążony
a) według ustawy morze ciągnąc przyczepkę o wadze 100kg
b) według rozporządzenia ministra o wadze 180kg

którą przyczepkę przepisowo zapniemy do motocykla  a) czy b)

zagadki te w świetle dzisiaj obowiązującego prawa nie są jednoznacznie rozwiązywalne. I niestety albo raczej stety trzeba się z tym pogodzić. Oczywiście w odniesieniu do naszych maszyn -  tu podkreślam - z przyczepą ciągnioną boczną. ustawodawca bowiem nie przewidział choć powinien , wszystkich możliwych konfiguracji sprzętowych występujących w przyrodzie. Po prostu przeoczył ten wariant. Bo pierwszym zasadniczym pytaniem jest: co tak naprawdę w naszych motocyklach jest motocyklem . Czy motocyklem jest ten "element " z silnikiem: a to co po prawej stronie to przyczepa boczna. Czy motocyklem jest całość. Warto to rozwiązywać z dowodem rej. w ręku. I nie być pochopnym w ocenie bo każda z tych odpowiedzi stanowi zasadzkę. Stąd zresztą słuszne pytanie Kol. Boston. Zwłaszcza 2 pytanie : "Motocykl Dniepr o masie własnej 360kg". Tutaj właśnie najbardziej kluczowym jest odpowiedź co w Dnieprze jest motocyklem. Będę kontynuował dalej jak się wypowiecie co o tym myślicie.
Odpowiedz
Z przepisów do których dotarłem , ten rzeczywiście wymaga interpretacji. Jednak  w interpretacji tego przepisu nie będzie nam pomocne podnoszenie  czy motocykl jest z wózkiem bocznym.  Obydwa przepisy odnoszą się do motocykla, a przepisy jednoznacznie definiują co to jest motocykl;

Ustawa;  Art. 2.ust 45) motocykl – pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3 , dwukołowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy; określenie to obejmuje również pojazd  trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół;

Czyli motocykl: dwukołowy, z wózkiem bocznym, czy tak jak mój trójkołowy.
mt16
Odpowiedz
(04-03-2019, 11:54)Boston napisał(a): Z przepisów do których dotarłem , ten rzeczywiście wymaga interpretacji. Jednak  w interpretacji tego przepisu nie będzie nam pomocne podnoszenie  czy motocykl jest z wózkiem bocznym.  Obydwa przepisy odnoszą się do motocykla, a przepisy jednoznacznie definiują co to jest motocykl;

Ustawa;  Art. 2.ust 45) motocykl – pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3 , dwukołowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy; określenie to obejmuje również pojazd  trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół;

No i o to chodziło. Bo z tego przepisu wyraźnie wynika ,że motocykle dzielą się na jednośladowe dwukołowe  lub z wózkiem bocznym wielośladowe. Więc posiadać i jeździć możemy tylko albo takim , albo takim. I z tego wynika , że nie wolno nam rozłączać zaprzęgu. Bo ustawodawca nie ustanowił kolejnej kategorii : "z bocznym wózkiem odczepialnym". Więc należy to rozumieć jako wózek boczny stanowiący z motocyklem jednorodną całość bez możliwości rozłączania. Bo przecież nie możemy posiadać dwóch motocykli w zależności od kaprysu a tylko jeden dowód rejestracyjny. A skąd te przemyślenia : Zatrzymał mnie patrol Policji jak jechałem bez wózka. No i fajnie, wiadomo fajna maszyna , ile pali- standart,  sprawdzili nr ramy , tabliczkę znamionową, światła , klakson , ogólnie miła atmosfera, ale jeden z nich czyta dowód i mówi , bardzo mi przykro ale muszę zatrzymać dowód, i skierować pojazd do stacji diagnostycznej celem poprawienia zapisów dotyczących ilości osi pojazdu.Bo ja widzę , że w dowodzie są 3 osie, a pana motocykl ma dwie. Widocznie ktoś się pomylił przy rejestracji w wydziale komunikacji. I trzeba to sprostować. No to ja mu tłumaczę, że to jest moto z wózkiem bocznym, ale go odczepiłem itd. A on , że w dowodzie nic nie jest napisane że to motocykl z wózkiem bocznym . tylko  że ma mieć trzy osie. A na drodze on ma tylko dwie rzeczy : pojazd i jego dowód rej. i tylko do tego może się odnieść. żadnego wózka nie widzi i w dowodzie też go nie ma wpisanego. Więc jeżeli mam w dowodzie wpisane trzy osie to powinienem zawsze bezwzględnie poruszać tylko z wózkiem bocznym, żeby liczba osi pojazdu poruszającego się po drodze była zgodna z tym co jest w dowodzie. I powiem szczerze , że w sądzie chyba bym z nim nie wygrał. Na razie tyle.
Odpowiedz
Ja przy Moto Guzzi mam osobna adnotacje z pieczatka: "Wozek boczny odczepiany"
Odpowiedz
No i to w pewnym sensie jest jakieś rozwiązanie
Odpowiedz
(04-03-2019, 19:00)endrju napisał(a):
(04-03-2019, 11:54)Boston napisał(a): Z przepisów do których dotarłem , ten rzeczywiście wymaga interpretacji. Jednak  w interpretacji tego przepisu nie będzie nam pomocne podnoszenie  czy motocykl jest z wózkiem bocznym.  Obydwa przepisy odnoszą się do motocykla, a przepisy jednoznacznie definiują co to jest motocykl;

No i o to chodziło. Bo z tego przepisu wyraźnie wynika ,że motocykle dzielą się na jednośladowe dwukołowe  lub z wózkiem bocznym wielośladowe. Więc posiadać i jeździć możemy tylko albo takim , albo takim. I z tego wynika , że nie wolno nam rozłączać zaprzęgu. Bo ustawodawca nie ustanowił kolejnej kategorii : "z bocznym wózkiem odczepialnym". Więc należy to rozumieć jako wózek boczny stanowiący z motocyklem jednorodną całość bez możliwości rozłączania. Bo przecież nie możemy posiadać dwóch motocykli w zależności od kaprysu a tylko jeden dowód rejestracyjny...... 
Święte słowa, tak jest jak piszesz, tylko ja pisze i przytaczam przepisy dotyczące przyczepki ciągnionej przez motocykl.

Jeśli chodzi o drugą część wypowiedzi to rzeczywiście w sądzie byś przegrał, ale nie tylko z powodu zapisu o ilości osi ale ze wzglądu na kategorie pojazdu , na pierwszym przeglądzie w kraju diagnosta  zaliczył go do  kategorii  L4e, nie ma tego wpisywane w dowodzie ale w przepastnych komputerach WK na pewno jest i musimy jeździć, jak piszesz z wózkiem bocznym. Ja w dowodzie rejestracyjnym trajki  mam zapisane dwie osie.

Nie wiem z jakich przepisów wynika to wpisywanie w dowodzie rejestracyjnym, jednym, z wózkiem bocznym innym nic i po co. Wpisanie w dowodzie rejestracyjnym „wózek boczny odczepiany” dziwi , nie morze być motocykl raz kategorii  L3e a innym razem L4e- ale morze Moto Guzzi ma jakąś homologacje i fabryka tak dopuszcza, Kijowska nie dopuszczała, tylko jaką ma kategorie taki pojazd?  W Ustawie Załącznik 2 do ustawy się nie mieści.
mt16
Odpowiedz
Guzzi moje nie ma zadnej homologacji, bo wozek robiony byl wlasnorecznie.
Pojechalem z dowodem na przeglad, powiedzialem, ze chce papier dla urzedu, ze mam kosz i tyle.
W urzedzie komunikacji nie za bardzo wiedzieli co z tym zrobic, chcieli dowod wymieniac, ale po przepychance argumentow typu: co jak odepne kosz wlasnie, wbili adnotacje z pieczatka, ze kosz odczepiany.
W ten sposob jestem kryty, gdybym chcial odczepic kosz i pojezdzic solo.

Swoja droga to w urzedach wiedza o przepisach tyle co my, albo jeszcze mniej, bo kiedys nie wiedzieli co zrobic z moja MZ Trophy z koszem- ten sam problem, 2 miejsca, czy 3....
Odpowiedz