Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zapłon elektroniczny- zrób to sam i rozwiń
Po paru przemyśleniach zrobię tak. Pierwsze założenie- czujnik będzie bokiem.
Obtoczę oryginalny przyspieszacz na okrągło. Zrobię surówkę wirnika, który ma dwa okna po przekątnych. Temu okno po przekątnych bo moment obrotowy względem sprężynek może się zmienić. Następnie jak się domyślacie wirnik wprasuje. Sprawdzę stroboskopem jak się przesuwa KWZ. Zależy mi wstępnie żeby na niskich obrotach było na 1 znaku na kole zamachowym (1mm przed GMP) a na wysokich obrotach było na drugim znaku (nie pamietam ile ale więcej mm przed GMP). Jeśli przyspieszacz będzie za szybko się otwierał to będę „odelżał” wirnik, obtaczając jego na tyle ile oczywiście sytuacja pozwoli, tu się przypominam o tym ze okna są po przekątnych to czas otwarcia zostaje ten sam. Ewentualnie posłużę się wiertłem i otworami. To może być coś ciekawego
Odpowiedz
Trzymam kciuki za wytrwałość
I czekam na wyniki
Ale schodząc na ziemię to jednak mechaniczne wyprzedzenie zapłonu
Odpowiedz
Trzeba zobaczyć, jeszcze chyba takiego cudactwa nikt nie robił Smile
Odpowiedz
Takie "cudactwo" czyli czujnik Hala i mechaniczne przyśpieszenie zapłonu oraz elektroniczny moduł zapłonowy jest stosowane w BMW dwuzaworowych czyli np, R80 czy R100.
Odpowiedz
Stare Volkswageny też miały takie układy, tak że Ameryki nie odkryjesz.
Odpowiedz
(12-11-2019, 10:50)nagar napisał(a): Stare Volkswageny też miały takie układy, tak że Ameryki nie odkryjesz.

Czy ja coś odkrywam ? Smile
Odpowiedz
(12-11-2019, 05:23)Jerzy napisał(a): Takie "cudactwo" czyli czujnik Hala i mechaniczne przyśpieszenie zapłonu oraz elektroniczny moduł zapłonowy jest stosowane w BMW dwuzaworowych czyli np, R80 czy R100.

Wiem. I dokładnie po obejrzeniu systemu w silniku BMW przyszło mi to go głowy Smile
Odpowiedz
Szukam tylko teraz zdewastowanego przyspieszacza którego nie będzie szkoda zniszczyć a potem muszę poszukać czasu Smile i takie coś uczynię ale już plan jest
Odpowiedz
(08-11-2019, 00:57)kamilozaba napisał(a): Zapłon bezstykowy na bazie podzespołów samochodowych- brak zmiany KWZ

Z racji spalonego soveka z przyczyny zacinającego się regulatora postanowiłem zrobić zapłon. Informacje odnośnie schematu wyczytałem na przeróżnych forach. Temat jest wałkowany od wielu lat na różne sposoby, czyli nic cudownego. Zapłon działa, iskra jest naprawdę fajna przynajmniej wizualnie Big Grin

Co będzie potrzebne
1. Czujnik halla coś z grupy Vw (wystarczy wpisać czujnik halla Vw, opel na jakiejś stronie aukcyjnej), ale i nie tylko macie zdjęcie jak ma wyglądać, są na kabelki, są na piny (wejścia są oznaczone, z reguły środkowy to sygnał, lewy plus, prawy minus), ja użyłem akurat czujnik oryginalny z soveka również jest tej samej konstrukcji, pewnie nawet gorszy (czerwony +, czarny -, zielony).

2. Przesłonka/ przerywacz/ koło foniczne, może być od soveka (powinienem powiększyć okno do 12-13mm), można ją przerobić żeby czas otwarcia był ten sam jak w aucie z którego wzięty jest moduł, ja tego nie robiłem (jak będzie chwila), może być zwykła blaszka płaska wtedy czujnik montujemy w poprzek jak na zdjęciu, może być cokolwiek co sobie wymyślicie aby przerywało dwa razy co 180 stopni i możliwe symetrycznie, dodatkowo nie obcierało o czujnik, można też ten czujnik wsadzić w kopułkę z K750 i mieć „ręczne wyprzedzenie zapłonu” jak w oryginale, można tez przyspawać blaszki płasko do wirnika na sprężynki od urala i czujnik w poprzek wtedy będzie wyprzedzenie wzrastało z obrotami, możecie tez taki patent zainstalować do innych silników, pełna dowolność
https://www.youtube.com/watch?v=FOepvVWxi_s

3. Moduł zapłonowy 7 pin, ja użyłem akurat 191905351B można popatrzeć w zamiennikach, ale są różne wersje, firmy i generacje wszystko powinno działać, zobaczę może na szrocie Boscha dorwę 191905351A <a href="tel:022710014">022710014</a>, może od opla astry F, nie wiem może lepiej będzie, albo wy na coś wpadniecie i podzielicie się informacjami, ja nie siedzę w temacie nie znam się, może da się przerobić coś żeby mapy te się pojawiły Big Grin… rady wszelkie mile widzane
4. Wtyczka 7 pinowa pod moduł jpt 7pin najważniejsza sprawa
5. Cewka od np. Fiata punto i wtyczka do niej
6. Ewentualnie dioda led 12V jak ktoś chce mieć takie świecidełko jak w soveku żeby ułatwić sobie ustawienie zapłonu (ja korzystam z lampy stroboskopowej akurat)

Jak już się zaopatrzyliśmy w sprzęt i sensownie zamontowaliśmy czujnik możemy przystąpić do instalacji.

W module poszczególne piny są oznaczone numerkami od 1 do 7 (od lewej). Na dole rozpisałem jedno z możliwości podłączenia modułu.

1. Minus Cewki
2. Masa modułu (np. Pod minus akumulatora albo do ramy)
3. Masa czujnika halla „-„ (prawa strona)
4. Zasilanie modułu (i/lub można stąd doprowadzić kabelek do zasilania cewki)- zasilanie podłączamy np. Pod stacyjkę, pod akumulator
5. Zasilanie czujnika halla „+” (na czujniku jest oznaczenie co jest plusem(strona lewa) co minusem(strona prawa) a co zerem (0)(środek) czyli sygnałem, jak to sprawdzić- miernik na ohmy i przykładamy na dwa skrajne złącza, prąd będzie płynął tylko w jedną stronę od plusa do minusa, na odwrót nie, tak samo sygnał od plusa do sygnału z tego co pamiętam, w ten sposób możemy sprawdzić czy czujnik jest sprawny naturalnie
6. „0” czyli sygnał czujnika (środkowy)
7. Wejście pod obrotomierz elektroniczny (dla chętnych, jest dokładnie masa - obrotomierza, nie wiem czy będzie dobrze działał, może pokazywać za dużo)

Diodę led 12V podłączamy w bardzo prosty sposób
1. Minus diody podłączamy pod „0” czyli sygnał na czujniku
2. Plus diody na plus czujnika halla i już

Zapłon działa, ustawione na 1mm przed gmp. Nie zaobserwowałem żeby odbijało przy rozruchu ale na to uważam, prawdopodobnie jest mapa w module która ten zapłon opóźnia na niskich obrotach.

Pozdrawiam
Odpowiedz