Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Otworek spustu oleju z goleni
Z racji tego, że moje przednie zawieszenie w Uralu było bez szans na reanimacje kupiłem całkiem nowe od Dniepra.
Wszystko pasuje tylko jest jedno ale...
W oryginalnych Uralowskich goleniach na dole był spust oleju.
Patent jak w Junaku. Otworek a w niego wkręcona śruba.
W tych od Wieprza tego brak. Jakiś nadlew materiału w miejscu gdzie to powinno być jest ale albo zapomnieli wywiercić albo tak już robili.
Przerabiał ktoś ten temat?? Jest sens to poprawiać ( wiercić ) czy olać zlewanie oleju w cywilizowany sposób?  
A może te końcówki goleni z Wierprza są tak zrobione, że nie ma możliwości przewiercić się i nagwintować?
Lubię fajne kawałki żelaza.
Odpowiedz
Brak otworka to oszczędność technologiczna, która wynikała z kilku powodów. Po pierwsze ludzie, którzy eksploatowali kiedyś Dniepry nie zajmowali sobie głowy czymś takim jak wymiana oleju w zawieszeniu. Po drugie jak ktoś potrzebował wymienić olej to po prostu dolewał go od góry, bo to co wcześniej było wlane najczęściej wychlapywało się przez słabe "uszczelniacze". Po trzecie oryginalnie wlewało się do goleni olej silnikowy, a ten po jakimś czasie robił się taki, że jak coś zostało po wychlapaniu to była to substancja zbliżona do smoły. Spuszczenie tego przez otworek było co najmniej trudne. Generalnie, jak chcesz dorobić spust to wywierć i nagwintuj otwór. Myślę, że sensowniejsze jednak będzie wyjmowanie lag, rozebranie ich i mycie a dopiero potem wlewanie świeżego oleju. Zawieszenie Dniepra to nie japonia, gdzie wystarczy wymienić olej. Tu często przy okazji trzeba wymienić tulejki, uszczelniacze, wyprostować lagi itp. Taki jest urok ruska w garażu.
Odpowiedz