Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak sprawdzić wymontowany alternator 12v od Dniepra?
Na zimę rozebrałem moto do odświeżenia a teraz je składam ponownie. W trakcie prac niechcący sprawny regulator PP-330 i alternator G-424 wyjęte z moto trafiły do skrzynki z niesprawnymi alternatorami i regulatorami i sie pomieszały. Mam do sprawdzenia łacznie 7 altkow i 4 reglery. Jak szybko sprawdzić bez wkładania do motocykla który alternator i który regulator są sprawne? Nie chcę metodą prób i błędów 28 razy wkładać wszystko do moto i odpalać silnik aby znaleźć te właściwe. Czy jest jakaś prosta metoda na sprawdzenie altka - coś prostego jak np. było kiedyś podłączenie prądnicy 6V jako silnik? Jak szybko sprawdzić regulator mechaniczny?
Odpowiedz
Alternator możesz napędzić wiertarką z końcówką sześciokątną odpowiadającą wymiarowi nakrętki mocującej zębatkę napędową. Inna wersja to chwycenie końcówki altka bezpośrednio w uchwycie wiertarki lub jak masz - tokarki. Potem miernik podłączony do wyjścia alternatora i jak pokaże właściwe napięcie to ok, a jak nie to mazak w dłoń i zaznaczenie na obudowie, że to szrot. Rozpoznanie regulatora bez włączenia do układu chyba nie da rady. Ja przynajmniej nie znam metody, bo przecież praca regulatora jest zależna od zmian napięcia, a tych nie zasymulujesz bez odpowiedniego sprzętu.
Odpowiedz
(07-03-2020, 06:53)Jerzy napisał(a): Alternator możesz napędzić wiertarką z końcówką sześciokątną odpowiadającą wymiarowi nakrętki mocującej zębatkę napędową. Inna wersja to chwycenie końcówki altka bezpośrednio w uchwycie wiertarki lub jak masz - tokarki. Potem miernik podłączony do wyjścia alternatora i jak pokaże właściwe napięcie to ok, a jak nie to mazak w dłoń i zaznaczenie na obudowie, że to szrot. Rozpoznanie regulatora bez włączenia do układu chyba nie da rady. Ja przynajmniej nie znam metody, bo przecież praca regulatora jest zależna od zmian napięcia, a tych nie zasymulujesz bez odpowiedniego sprzętu.

Nie trzeba jakiegoś akumulatora do wzbudzenia? Na których końcówkach zmierzyć napięcie?
Odpowiedz
(07-03-2020, 15:51)MW-750 napisał(a):
(07-03-2020, 06:53)Jerzy napisał(a): Alternator możesz napędzić wiertarką z końcówką sześciokątną odpowiadającą wymiarowi nakrętki mocującej zębatkę napędową. Inna wersja to chwycenie końcówki altka bezpośrednio w uchwycie wiertarki lub jak masz - tokarki. Potem miernik podłączony do wyjścia alternatora i jak pokaże właściwe napięcie to ok, a jak nie to mazak w dłoń i zaznaczenie na obudowie, że to szrot. Rozpoznanie regulatora bez włączenia do układu chyba nie da rady. Ja przynajmniej nie znam metody, bo przecież praca regulatora jest zależna od zmian napięcia, a tych nie zasymulujesz bez odpowiedniego sprzętu.

Nie trzeba jakiegoś akumulatora do wzbudzenia? Na których końcówkach zmierzyć napięcie?
Odpowiedz
Z tego co pamiętam to alternatory sześciodiodowe potrzebują prądu wzbudzenia i z wiertarki to nie zadziała, dlatego są przerabiane na dziewięciodiodowe bo są samowzbudne. Przy rozładowaniu aku sześciodiodowy przestaje spełniać swoją funkcję.
Piotr
Odpowiedz
(07-03-2020, 16:02)POLER napisał(a): Z tego co pamiętam to alternatory sześciodiodowe potrzebują prądu wzbudzenia i z wiertarki to nie zadziała, dlatego są przerabiane na dziewięciodiodowe bo są samowzbudne. Przy rozładowaniu aku sześciodiodowy przestaje spełniać swoją funkcję.

Jakieś aku luzem mam - jak podłączyć to wzbudzenie i na jakich stykach zmierzyć napięcie pracy?
Odpowiedz
Przerób na 9 diod i zapomnij o problemach z ladowaniem
мт- одиннадцать
Odpowiedz
Temat z przeróbką juz przeczytałem - bo tam wyszukiwarka mnie na początku odesłała. Ktoś tam pytał o to samo co ja ale nie dostał odpowiedzi i przerobil sobie za radami innych na 9 diod. Niestety mi zależy na pełnym oryginale w egzemplarzu wystawowym. Do jazdy na codzień mam inne motocykle.
Odpowiedz
Proponuję oddać go w ręce fachowca i problem zniknie.
Odpowiedz