Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dystansowanie bloku w ramie.
Po wymianie wahacza, okazało się, że muszę przedystansować blok w ramie. Ogólne założenia były już opisywane i są mi znane, aczkolwiek na nurtujące mnie pytania nie znalazłem odpowiedzi.

1. Czy po ustawieniu bloku (u mnie jest to położenie maksymalnie w prawo, a przynajmiej na to wygląda po pierwszych próbach) uzupełniacie podkładkami dystansującymi, lub odpowiedniej szerokości tulejką, cały pozostały luz, czy też trzeba go trochę zostawić, żeby rama podczas skręcania się "zeszła"?

2. Płaszczyzny w których blok opiera się o ramę, przynajmniej u mnie z prawej strony, mają małą powierzchnię, mniejszą chyba nawet niż zwykła podkładka fi12. Czy po jakimś czasie nie wywoła to odcisków w aluminium, a całość nie dostanie luzu? Może mimo wszystko po jednej dać ? 

Pozdr!
Krzycho
Jestem za młody na Heroda.
Odpowiedz
Rama nie powinna "pracować" w zakresie kilku milimetrów bo to właśnie powoduje jej skrzywienie i późniejsze problemy z ustawieniem bloku. Ewentualny luz między ramą a podkładkami dystansowymi i blokiem musi być "suwliwy" czyli taki by dało się włożyć dystanse ale by nie zostawały tam dodatkowe milimetry przestrzeni.
Blok ma stykać się tylko z dystansami. Jakiekolwiek dodatkowe pojedyncze podkładki sa super upierdliwe przy eksploatacji złożonego motocykla. Dorób dystanse o pasującej ci grubości i tyle. Nie poprawiaj fabryki bo przeklniesz to gdy będziesz z jakiegoś powodu musiał wyjąć i potem ponownie włożyć silnik do ramy. Dodam też, że takie mocno niesymetryczne jak teraz u ciebie ustawienie silnika może powodować problemy z mocowaniem wydechu.
Odpowiedz
I z pracą wałka napędowego i dyfra też. A o dostającym dobrze po głowie przegubie nawet nie wspomnę.
Odpowiedz
Panowie, właśnie po to to robię. Zmieniłem wahacz i okazało się, że wałek nieźle skosiło, dlatego też musiałem przesunąć silnik w prawo - teraz jest prosto. Nie rozumiem też trochę oporów przed wykorzystaniem do dystanowania podkładek, bo to dystans jak każdy inny, podobnie jak montaż.
Odpowiedz
Z własnego doświadczenia ci powiem. Jak masz tylko swoje 2 ręce, szpilkę wsadzaną w mocowania i kilka pojedynczych zwykłych podkładek to na 100% zabraknie ci rąk. Podkładki będą ci się wysuwać w trakcie manipulowania silnikiem. Gdy np. w czasie wymiany sprzęgiełka będziesz chciał posunąć silnik do przodu i posypią się na ziemię podkładki to zrozumiesz, że łatwiej to zrobić z pojedyńczym detalem. Z technicznego punktu widzenia zwykła podkładka ma dokładnie takie same właściwości co dotoczony dystans. Wybór czy ważniejsza jest wygoda czy zabawa z kilkoma detalami wsadzanymi w ciasne miejsce należy do Ciebie.
Odpowiedz
(15-10-2020, 13:12)Jerzy napisał(a): Z własnego doświadczenia ci powiem. Jak masz tylko swoje 2 ręce, szpilkę wsadzaną w mocowania i kilka pojedynczych zwykłych podkładek to na 100% zabraknie ci rąk. Podkładki będą ci się wysuwać w trakcie manipulowania silnikiem. Gdy np. w czasie wymiany sprzęgiełka będziesz chciał posunąć silnik do przodu i posypią się na ziemię podkładki to zrozumiesz, że łatwiej to zrobić z pojedyńczym detalem. Z technicznego punktu widzenia zwykła podkładka ma dokładnie takie same właściwości co dotoczony dystans. Wybór czy ważniejsza jest wygoda czy zabawa z kilkoma detalami wsadzanymi w ciasne miejsce należy do Ciebie.

Jeśli chodzi tylko o wygodę, to się zgodzę, aczkolwiek jak się nie ma pod ręką tokarki, to łatwiej manipulować podkładkami. Teraz dopiero wpadłem na to, że można je przecież dopasować, a potem tę samą ilość ścisnąć na śrubie i połapać migomatem - i już mamy jeden element Big Grin
Odpowiedz
Żeby nie było odgniotów na bloku dawałem
Trochę powiększone podkładki 12
Odpowiedz