Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ustawianie wózka bocznego
Znalezione w Necie:

http://www.simplysidecars.co.uk/fittingg...MCL=BaZGHV

http://www.steves-workshop.co.uk/vehicle...tment.html
Odpowiedz
W życiu tak nie ustawiałem . Ustawiam tak że jak siadam moto jest prosto a zbieżność tak żeby się dobrze jechało.Nawet 500 km na raz z przerwą na tankowanie i nic nie czuję na łapach .Przy 140 idzie jak masło.
Odpowiedz
A kiedyś mówiono, że na oko to jeden w szpitalu umarł. Takie bzdury przedwojenne...
Odpowiedz
Heh nie będę pisał jak zrobiłem przedni wahacz i dzięki temu się jedzie idealnie ale napewno nie jest symetryczny Smile
Odpowiedz
Przyznam że jak od linijki ustawiałem do średnio to jeździło (M72), jak zacząłem modyfikować i odstawiłem listwy i cm to zaczął zaprzęg jeździć prosto. Teraz każdorazowo jak załączam (kilka razy do roku) to jadę i modyfikuje tak do 2-3 razy i jeździ super. Ustawiając wychylenie za bardzo mnie na lewo zsuwało a ze mną moto. Ustawiam juz na prosto. Może wychylenie jest ok do pełnego ładunku na koszu - sporo >100kg, poniżej lipnie u mnie było...ale też te sprzęty pokrzywione, geometrii nie mierzyłem, na oko ok, ale tak jak mówisz to tylko na oko
Odpowiedz
Wychylenie motocykla w lewo miało przede wszystkim niwelować zakrzywienie poprzeczne drogi. Kiedyś drogi były gruntowe lub brukowane i po swoich krawędziach aby umożliwić spływ wody droga była niższa niż na środku. Teraz jest co najwyżej pochyła w jedną stronę aby woda miała gdzie z niej spływać. Dlatego też pochylanie motocykla w lewą stronę traci sens. Inną kwestią jest zbieżność zaprzęgu. Jeżeli jej w zaprzęgu nie będzie to raczej najprzyjemniejszą jazda takim zaprzęgiem też nie będzie. To że koledzy nie stosują "starych zasad" ustawiania zaprzęgu świadczy tylko o jednym. Macie Panowie krzywe ramy .
Odpowiedz
Być może tak jest, mam kilka ram prostych, trochę na nie czasu potrzebuję, jak kiedyś staną na kołach będzie możliwość zweryfikowania naocznie tego co stwierdzasz nie widząc sprzętu a domyślając się, teoria teorią a praktyka praktyką, różnica taka że pierwsza stara się opisać rzeczywistość ale całości nie ujmie, a druga tę rzeczywistość tworzy
Odpowiedz
Poeta jaki czy co?
Odpowiedz
Smile Dobrze prawi... polać mu wódki.
Prawdą jest, że w naszych maszynach sporo prawideł traci sens a prowizorki, praktyka i intuicja czynią cuda.
To w końcu słowiańskie maszyny... idą na żywioł.
Lubię fajne kawałki żelaza.
Odpowiedz
(08-12-2020, 11:21)andrzeja napisał(a): Poeta jaki czy co?

Realista
Odpowiedz
Te zasady sa dobre, do wstepnego ustawienia zbieznosci. Ja tak ustawiam po pierwszym podlaczeniu kosza. Pozniej tylko praktyka i testy. Generalnie jak pisano wychyl motocykla o 2 stopnie to przezytek i slabo sie to spisuje. U mnie jest pionowo. Wezcie tez pod uwage korekcje listwy od strony motocykla, gdy macie szersza opone z tylu.
Ostre zakręty prostują myśli
Odpowiedz
Przy ustawianiu zbieżności musimy uwzględnić :
 z instrukcji obsługi:

W przypadku motocykli bez bocznego napędu kół (K-750M, K-650, MT-9) zaleca się ustawienie wartości pochylenia i zbieżności zgodnie ze schematem przedstawionym na rys. 67.
Wózek należy zabezpieczyć  tak, aby pochylenie motocykla w stosunku do pionu (kąt pochylenia) był równy 2º. Aby skompensować siłę boczną wytwarzaną przez wózek boczny, zaleca się wyregulować wzajemne położenie płaszczyzn kół tak, aby ich zbieżność na długości podstawy motocykla wynosiła 10 mm.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku motocykli terenowych z napędem na koła boczne (MV-750, MV-750M i MV-650). Ponieważ mają dwa napędzane koła (tylne i boczne), ustawiając pozycję wózka bocznego względem motocykla, należy mieć zerowy pochylenie i zerowy przód. Innymi słowy, koło wózka bocznego powinno być równoległe do kół motocykla, a wszystkie koła powinny być prostopadłe do poziomej płaszczyzny drogi.

(Oczywiście powyższy opis nie dotyczy motocykli które orają pole)[Obrazek: wink.gif]

Czyli przy opisywaniu swojego sposobu ustawiania zbieżności trzeba by wspomnieć jaki mamy napęd.
mt16
Odpowiedz