Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Regulator napięcia RR31, RR31a
Witam, czy ktoś z Was jeździ z wyżej wymienionym regulatorem, czy zaczynać z nim walkę, czy od razu dać sobie z nim spokój. Mam oba i w środku wyglądają jak nowe, ale po podłączeniu nic się nie dzieje, choć na elektronicznym jest ok.Pradnica G11a( krótka)
Odpowiedz
Nikt nie ma żadnych doswiadczeń?
Odpowiedz
Kolego z nieba mi spadłeś z tym tematem. Mam ten sam regulator RR31, u mnie regulator daje ponad 8-9V a nawet do 10V na średnich obrotach, próbowałem kręcić śruba regulacyjna ale bez zmian. Prądnica długa G414. Jutro wezme ten regulator i podepne do K750 bo tam mam 100% dobre ładowanie i sie okaze czy regulator na pewno trefny, czy moze z pradnica cos nie tak. Tez sie zastanawiam czy da sie to jeszcze uratować, co prawda zamówiłem elektronika i nowy akumulator, ale chętnie bym sie z tym pobawił i sobie zostawił. Próbowałeś w swoim przeczyścić styki w środku? Nic się nie dzieje, czyli co masz dokładnie na myśli, nie reguluje wgl napięcia?
Odpowiedz
http://www.kolyaska.pl/instalacje_6v.htm

Tu piszą ze g414 powinna współpracować z reg. RR 302
Sposób regulacji też opisują
Odpowiedz
Czytałem ten opis. To prawda, że ten regulator występował w zestawieniu z krótka prądnicą, ale z długą też musi działac. Jedyna różnica to ograniczenie maksymalnej mocy prądnicy, ponieważ przy G11 mamy pradnice 45W i regulator ma parametry 6V 7A, natomiast przy G414 mamy do dyspozycji juz 65W i regulator może mieć 10A, tak więc taki regulator (RR-31) w zestawieniu z długą prądnicą jedyne co to ogranicza maxymalny prąd, którym prądnica mogłaby zostac obciaziona (7A zamiast 10A), innych różnic nie ma.
Odpowiedz
Styki czyściłem, po podłączeniu kontrolka nie świeci, po uruchomieniu prądnicy zaczyna się żarzyć
Odpowiedz
Sprawdź wyłącznik prądu zwrotnego, czy masz tam przerwę na stykach, może styki są "sklejone"? U mnie kontrolka świeci, jak zapalę silnik to gaśnie i ogólnie "ładowanie" jest, tylko pomiar multimetrem wykazał, ze napięcie jest stanowczo za wysokie i prąd tez jest za wysoki (miernik dobijal do 10-12A przy przegazowaniu), aczkolwiek tutaj może być blad samego miernika (miernik elektroniczny - zakłócenia). Jazda na tym skończyła sie spaleniem żarówek i uszkodzeniem akumulatora.

Ja dzisiaj mierzyłem sama prądnice (z odpiętymi zaciskami regulatora) i daje na czysto bez problemu od 6V na niskich obrotach do nawet 25V na średnich i wysokich, tak, ze obstawiam, ze prądnice mam ok, tylko regulator umarl.
Odpowiedz
Jeździłeś z tym regulatorem? Było ok?
Odpowiedz
Jeździłem, ale krótko, ponieważ tak jak napisałem wyżej, regulator daje za wysokie napięcie na instalacje i akumulator (poza tym borykam sie tez z innym problemem, który ogranicza moja jazdę, ale to inny wątek). Obecnie regulator mam zdemontowany i czekam na elektronika, jednak będę próbował go "wskrzesić". Póki co przejrzałem całkiem sporo tematów w necie ale oprócz tego opisu na kolyasce nie ma nic konkretnego, szukałem też na YT i w ruskim google, ale ciężko coś wygrzebać. Jeżeli kolega będzie zainteresowany to mogę w tym swoim dokonać jakichś pomiarów i możemy porównać z Twoimi. U Ciebie sprawdziłbym zworę od prądu wstecznego bo to ona rozłącza prąd z i do akumulatora i m.in. odpowiada za kontrolkę ładowania, zwora jak regler nie pracuje powinna być rozwarta. Ten wyłacznik pradu wstecznego jest po przeciwnej stronie od zacisku regulatora i reguluje sie go odchyleniem blaszki do ktorej przymocowana jest sprezyna. Druga zwora to regulator napiecia i do jego regulacji jest taka śrubką z nakrętka po drugiej stronie, która również reguluje sie naciąg sprezyny.
Odpowiedz
Będę miał chwilę to sprawdzę jeszcze raz, poza tym słaby ze mnie elektromechanik
Odpowiedz
Rozumiem, ze mnie też żaden spec, ale coś tam nieco się orientuje. Sprawdź to co napisałem bo jak kontrolka nie świeci to ewidentnie przerwa w obwodzie. Jak styki dobre to może cewka w regulaorze padnięta. Wg mojej wiedzy i tego co wyczytałem to, z założenia, tak proste urządzenia, że szczerze mówiac tam nie ma sie co zepsuć. Jak działało 60 lat, to po "przeglądzie" powinno działać i drugie 60.
Odpowiedz
Fakt, że regulator RR31 jest obecnie rzadko spotykany nie jest niczym niezwykłym. W latach, gdy występowały powszechnie, właściciele M72 mieli takie same problemy z ładowaniem. Wówczas adaptowano inne regulatory, od Syreny, Moskwicza itp. bo RR31 był bardzo zawodny. Potem pojawiły się regulatory elektroniczne i ludzie wywalali źle działające oryginały i wstawiali układy od Jawy. Dzięki temu cieszyli się i cieszą bezawaryjną pracą regulatora, prądnicy i całego układu ładowania. Nie ma się więc co podniecać, że RR31 to proste urządzenie, które powinno działać po latach. Jak było nowe nie działało i teraz jest nie inaczej. Moim zdaniem najsensowniejszy sposób załatwienia sprawy, to wypatroszenie obudowy i wstawienie do środka elektronika. Dodam też, że zarówno przy tym starym reglerze jak i nowym elektronicznym musi być bardzo dobre połączenie obudowy na masę. Bez tego nie rabotajet.
Odpowiedz
No takie są ładne że szkoda wybebeszać, ale jak ma się co chwila psuć..... Chcialem jak najwiecej zostawić w oryginale
Odpowiedz
Ja także mam w zamiarze wybebeszyć regulator w K750 i wstawić elektroniczny.
Na rosyjskich forach możną znaleźć gotowe patenty lub pomyśleć nad własnym.

[Obrazek: plata_regulytora44422.md.gif]

[Obrazek: Sxema_regulytopab5177.md.gif]
Odpowiedz
Ja mam z Cyklo, i przy g414 dziala, g11a trzeba przebiegunować i też będzie działać. Jest mały więc bez problemu wejdzie do obudowy
Odpowiedz