Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wysprzęglik
Czołem,
Odpaliłem moto po remoncie. Odpalił dość ładnie, chodził ok pół godziny na wolnych. W tym czasie (z uwagi na brak miejsca) ruszyłem 2 m do przodu, potem na wstecznym do tyłu. Próbowałem po raz drugi ruszyć do przodu i uciekła mi klamka sprzęgła tak ok połowę skoku. Jedynka weszła ze zgrzytem, a wsteczny tylko zgrzytał, nie wrzuciłem go. 
Wyjąłem łapę sprzęgła, potem grzybek i okazało się, że całkowicie zmieliło łożysko oporowe wysprzęglika, zostały tylko rolki, które też są wytarte. Wyjąłem pręt wysprzęglika i okazało się, że pręt jak i grzybek w miejscu gdzie się łączą również są wytarte. 
Gdzie szukać przyczyny?
[img=352x469]blob:http://forum.redmotorz.eu/2d2b4308-0b82-4d26-b3f9-4113e944b65a[/img]
Maciek
Odpowiedz
[Obrazek: 34DFF978-34CE-45EE-9B11-3E8A060CF9DCb7953.md.jpg]
[Obrazek: A3E891A5-75B5-435B-ACA8-E181B944063C53e32.md.jpg]
Maciek
Odpowiedz
A bieżnie łożyska jak wyglądają?
Tylko, czy to jeszcze RuseK?
Odpowiedz
(21-02-2021, 14:38)Michal_ napisał(a): A bieżnie łożyska jak wyglądają?

Chropowate
Maciek
Odpowiedz
Wygląda na to, że wysprzęglik jest z miękkiej stali i się ukręcił. Nie napisałeś jakie masz łożysko, ale myślę, że kulkowe. Jak bieżnia jest chropowata to znaczy, że jest też miękka. Wstaw łożysko igiełkowe z dwoma bieżniami stalowymi i zastosuj najlepiej stary wysprzęglik o odpowiedniej twardości. Te sprzedawane obecnie w zestawach to plastelina, nic nie warta.
Odpowiedz
Wygląda też na to, że sprzęgło musiało być podparte. Bo jedno ruszenie do przodu i do tyłu nie powinno dokonać takich spustoszeń.
boxer ponad wszystko
Odpowiedz
Co do twardości części tego łożyska nie ma sensu dyskutować, jak napisał Jerzy, plastelina ale zestaw z rolkami zamiast kulek też nie jest dobrym pomysłem. W jednym ze swoich odcinków, Białorusin zwany motosancho rozrysował to i wytłumaczyl ze to rozwiązanie jest takie seeee z trwałością. Ja rozpoczynam czwarty sezon z kulkowym i jakoś nic mi nie wybuchło.
Druga sprawa, to co pokazał kolega na zdjęciu to według mnie nie do końca zły materiał tylko efekt zatarcia łożyska. Te elementy są stworzone żeby kręcić się razem z silnikiem, az to naszego łożyska. Skoro łożysko stanęło a pręt jest na czworokacie w sprzęgle, gdzieś musiało zacząć się krecic
мт- одиннадцать
Odpowiedz
Panowie, łożysko było rolkowe (napisałem, że zostały tylko rolki) a na pierwszym zdjęciu jest właśnie rolka. 
W międzyczasie sprawdziłem pilnikiem tą rolkę - plastelina. Co ciekawe było 9 rolek, a na przeglądanych aukcjach są łożyska z 8 rolkami. 
Wpadłem jeszcze na opcję rozwalenia się koszyczka trzymającego rolki, które rozsypały się, zablokowały grzybek i narobiły ambarasu. Ale to domysły
Maciek
Odpowiedz
No jak koszyczek szlak trafil, to rolki pracowaly we wszystkich kierunkach, niekoniecznie toczac sie...
Ostre zakręty prostują myśli
Odpowiedz
Jebło to jebło , nie ma co wnikać . Kup porządne łożysko SKF LS0619 bieżnia, AXK0619 NF łożysko , AS0619 bieżnia . Te łożyska dają rade , przy sprzęgłach od BMW  , w rusku nie było lepszego łożyska niż to. Gdyby kulki były takie dobre, to w BMW też by były kulki a są wałeczki.
Piotr
[-] The following 1 user Likes POLER's post:
  • Hardy
Odpowiedz
Tak jak Poler pisze.
Ja od dawna mam to łożysko i wzmocnione sprężyny sprzęgła. Więc działa na większych obciążeniach bezproblemowo.
Poza tym grubością podkładek"bieżni" łożyska można regulować wysunięcie wysprzęglika na zewnątrz skrzyni .
boxer ponad wszystko
Odpowiedz
(23-02-2021, 19:23)galar napisał(a): Tak jak Poler pisze.
Ja od dawna mam to łożysko i wzmocnione sprężyny sprzęgła. Więc działa na większych obciążeniach bezproblemowo.
Poza tym grubością podkładek"bieżni" łożyska można regulować wysunięcie wysprzęglika na zewnątrz skrzyni  .
Czyli dawałeś Jarku kilka bieżni po kolei,  czy też są dostępne różne grubości tych bieżni?
Gdzie najlepsze zaopatrzenie w ten asortyment?
cewka bosz, świeca bosz a maszyna...
Odpowiedz
(24-02-2021, 10:46)Marek napisał(a):
Poza tym grubością podkładek"bieżni" łożyska można regulować wysunięcie wysprzęglika na zewnątrz skrzyni  .
Czyli dawałeś Jarku kilka bieżni po kolei,  czy też są dostępne różne grubości tych bieżni?

Jak kupowałem swoje to 2 bieżnie miały różne grubości. Jedna cieniutka a druga grubsza. Zapewni to optymalną wysokość łożyska.
Bieżnia LS 0619 h = 2,75 mm
Bieżnia AS 0619 h = 1 mm
Łożysko oporowe AXK 0619 NF h = 2 mm
Razem masz 5,75 mm a oryginalne kulkowe ma 5,5 mm
Poczytaj na kolyasce tu http://www.kolyaska.pl/wycisk_sprzegla.html opisali to dokładnie.
Lubię fajne kawałki żelaza.
Odpowiedz
ja kupiłem u swojego dostawcy łożysk. Oczywiście nie miał na stanie, bo towar niechodliwy, ale w ciągu 2 dni ogarnięty temat. Bieżnie i samo łożysko są sprzedawane oddzielnie, nie jako komplet. Wziąłem dwie cienkie i jedną grubą bieżnię
Maciek
Odpowiedz
Thumbs Up 
(24-02-2021, 11:49)Hardy napisał(a):
(24-02-2021, 10:46)Marek napisał(a):

Jak kupowałem swoje to 2 bieżnie miały różne grubości. Jedna cieniutka a druga grubsza. Zapewni to optymalną wysokość łożyska.
Bieżnia LS 0619 h = 2,75 mm
Bieżnia AS 0619 h = 1 mm
Łożysko oporowe AXK 0619 NF h = 2 mm
Razem masz 5,75 mm a oryginalne kulkowe ma 5,5 mm
Poczytaj na kolyasce tu http://www.kolyaska.pl/wycisk_sprzegla.html opisali to dokładnie.
Dzięki
cewka bosz, świeca bosz a maszyna...
Odpowiedz