Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak zdejmowac chrom elektrolizą?
Witam
Czy ktoś z szanownych kolegów podpowie jak elektrolitycznie zdjąć chrom z elementów, które chcę poddać renowacji?
Słyszałem, że miesza się kwas siarkowy z gliceryną i to stanowi elektrolit, ale nigdzie nie mogę znaleźć sensownego potwierdzenia tej teorii, a chcę zerwać chrom z kilku elementów swojej Kasi, gdyż czeka mnie ich czyszczenie z rdzy i ponowna galwanizacja. przy poprzednich projektach motocykli korzystałem z pomocy białostockiego zakładu Kromet, jednak obecnie sprawa jest zbyt ciężka, kierownik strasznie cwaniakuje i klienta indywidualnego zbywa.
Odpowiedz
Mam wrażenie, że samemu się starego chromu nie zdejmie. Ten proces robi się poprzez elektrolizę, czyli podłączając prąd o odpowiednim natężeniu i napięciu do detali zanurzonych w odpowiednim środowisku chemicznym. W ten sposób robi się proces odwrotny do nakładania warstwy ochronnej. Samodzielnie to tylko metody mechaniczne: kątówka, piaskowanie, pilnik itp.
Odpowiedz
Piaskowanie odpada, niszczy cienkie blachy, pilnik jw. Kupiłem kilka tarcz 3M do polerowania nierdzewki i nimi sobie radziłem, lecz przypomniało mi się, że kiedyś w wojsku na rusznikarni zdejmowaliśmy chrom, i to bardo prosto. Nie pamiętam jedynie składu elektrolitu.
Sam proces nakładania też można przeprowadzić w domu, nawet kiedyś to z ciekawości testowałem, ale trzeba umiejętnie dobrać parametry prąd/napięcie, gdyż gazowanie niweczy efekt, niemniej przy ściąganiu nie ma tego problemu.
Odpowiedz
Sam cynkuję niektóre elementy na zasilaczu atx że starego komputera z dołączonym pwm w obwodzie. Odwrotnie też nie powinno być problemu. Ocynk wychodzi trochę matowy ale trzyma lepiej niż niejeden z 'zakladu'
Lubię fajne kawałki żelaza.
Odpowiedz
Ja także śrubki, zwłaszcza te nietypowe pokrywałem cynkiem metodą garażową, aby ocynk nie był ciemny i matowy polecam u wulkanizatora nabyć ciężarki, czyścić je mechanicznie i wykorzystać do elektrolitu.
Zgodzę się w 100%, że położony w warunkach domowych ocynk trzyma bardzo mocno.
Odpowiedz