Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Koło 16" z oponą 150
Przerabiam emkę i planuję zaadoptować z tyłu koło 16" i 4" szerokości z oponą 150. I teraz pytanie. Czy wystarczy przecentrować falbane względem obręczy czy jednak będę musiał rozciąć i poszerzyć ramę?

Tu widziałem, że ktoś włożył nawet 170

[Obrazek: IMG_20180425_16372668299.jpg]
Odpowiedz
Abstrahując od pytania po kiego przerabiać Emę na takie coś, to nie miej złudzeń, że bez cięcia ramy taki kapeć się zmieści. Ludzie próbują stosować zwykłe opony 4,5" (od krosów) i bez obcinania kostek krawędzie zaczepiają o wałek napędowy. Żeby koło z szerokim laczkiem stało w osi, silnik musi być dużo mocniej przesunięty w stronę wałka napędowego. Wyjściem może być zastosowanie jakiejś pośredniej przekładni jak w przypadku zmot z silnikiem Zaporożca.
Odpowiedz
No przecież widzisz na zdjęciu wyżej, że jest opona 170, oryginalny wałek kardana i trzyma się to kupy.
Odpowiedz
No to próbuj. I daj znać jak poszło.
[-] The following 2 users Like Jerzy's post:
  • Hardy, siara
Odpowiedz
Można wsadzić nawet szerszą oponę pod warunkiem, że robi się to od przodu jednocześnie ustawiając koło bokiem. Coś jak wkładanie majtek przez głowę. Smile
Lubię fajne kawałki żelaza.
Odpowiedz
Pierwsza sprawa przesunąć silnik na mocowaniu maksymalnie w prawo. Druga to zapleść felgę max w lewo i 150 opona wejdzie. Ramy nie trza przerabiać. Ja mam w Uralu 130 i tylko te dwie sprawy robiłem.
Odpowiedz
Ale wówczas ma się dwuślad, tylne koło nie jest w osi motocykla a szprychy przez to są nierówno obciążone. Zresztą warto by było spojrzeć na motocykl z pierwszego zdjęcia od strony lewej. To pewnie wiele by wyjaśniło.
Odpowiedz
Przednie tez trzeba przesunąć. U mnie trzyma ślad. Big Grin
Odpowiedz
W zaprzęgu będzie OK ale w solówce?
Odpowiedz
BMW dopuszcza max 5 mm przesunięcia kół w śladzie, a szprychy będą równo obciążone bo to jest uzależnione od ich równego dokręcenia.
Odpowiedz
O tu ładny Dzik z ruskiego motoru.

Tak sobie myślę że choppery, bobbery i inne ciekawe wynalazki z lat 90tych to, część naszej historii. Chyba nabędę jeszcze takiego Dzika z tego okresu do kolekcji Big Grin
Odpowiedz