Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyważanie wału korbowego w Dnieprze
Witam wszystkich.
Jestem w trakcie remontu silnika do Dniepra. Wszystko robię wg podawanych przez "radzieckich towarzyszy" parametrów: szlify, pasowania, wagi itp.
I zaskoczył mnie pytaniem człowiek, który wyważa mi wał korbowy.

..."Jaki procent wyważenia wału korbowego jest ustalony przez producenta dla przeciwwag na wale korbowym dla tego silnika?"...

Zrozumiałem, że pyta mnie jaki % wagi (korbowodu, tłoka, sworznia, pierścieni, panewek) musi zasymulować na czopach korbowodowych przy wyważaniu.
Podobno gdzieś to można wyczytać.

Powiedziano mi, że zależnie od typu silnika taki % to może być 50%, 60%, 63%, 66% lub jeszcze inny.
Nie własciwy % powoduje różne skutki np. w KTM zmniejszanie z 66% do 60% powoduje że na wolnych obrotach silnik zaczyna drgać ale im wyższe obroty drgania znikają ,silnik lepiej się wkręcanie , przyrost mocy. Tak szykują silniki dla sportu.
Mnie nie chodzi o sport tylko o jak najlepsza kulturę pracy.
Czy ktoś coś wie na ten temat? I mógłby nie oświecić Idea
Bardzo proszę o jakieś info i oczywiście im szybciej tym lepiej.
Serdecznie pozdrawiam
Odpowiedz
TEZIS to mnie teraz zaskoczyłeś...
sam śmigam ruskiem z silnikiem Dniepra i wał regenerowałem w Łomiankach - chłopaki z W-wa chwalą sobie ten zakład. przy regeneracji prosiłem ich o wyważenie wału...
tylko sie usmiechneli - mówili że wał od dolniaka i urala da sie wyważyć - składa sie z rozbieralnych połówek
wału dniepra nie da rady - jest zrobiony z jednego kawałka metalu...

widzę że jesteś w w-wa.. gdzie oddałeś wał do regeneracji?
Cichy
Odpowiedz
Widzę, że cwaniaczek od regeneracji z Łomianek kolejnego klienta zrobł w "trąbę". To taki facet, że jak z Pietronim nadepneliśmy mu mocno na tętnicę szyjną to dopiero za drugim podejściem zrobił wały jak należy. Szkoda Cichy, że nie zapytałeś się go, jaka jest różnica pomiędzy wyważaniem wału, a jego centrowaniem. Widać, że ten "fachowiec" nadal nie odróżnia "sasa od ku...sa"!
"made in charaszo", czyli pasowanie lekko wpadane, albo mocno wbijane.
Odpowiedz
mądry polak po szkodzie...
no cóż - w przyszłości nie dam się na ten sam numer złapac

wielkie dzięki za radę
Cichy
Odpowiedz
My to już w łomiankach jesteśmy spaleni za duże wymagania, trzeba coś zrobić dobrze znaczy trzeba się narobić :wink:

Lekturka do poduszki:

http://dor-mar.na7.pl/forum/index.php?board=2.0
Pozdrawiam
Pietroni
Odpowiedz
Pietroni i Jln wy to doktorzy zatruwacie i utrudniacie tylko życie "Fachowcom" :mrgreen:
Pozdrówko
Odpowiedz
Wyważenie wału korbowego jest fabryczne i nie stosuje się go silnikach typu boxer. Ważne są równe masy; komplet tłoków z korbowodami,i koło zamachowe nie stoczone(fabryczne), które przydało by się wyważyć statycznie razem z wałem.Poczytajcie opis remontu silnika kolegi Pipcyka z tego forum ,i jeszcze może ktoś udostępni ciekawą lekturę T. Sałka 'naprawiamyi usprawniamy klasyczne motocykle cz. 2,str. 19 'wyważanie i centrowanie wałów.
Mirek
Odpowiedz
pietroni napisał(a):My to już w łomiankach jesteśmy spaleni za duże wymagania, trzeba coś zrobić dobrze znaczy trzeba się narobić :wink:

Lekturka do poduszki:

http://dor-mar.na7.pl/forum/index.php?board=2.0

Tylko, że Pan Marek Olachowski nie szlifuje wałów na panewkach
Bierni Mierni ale Wierni
Odpowiedz
Link podałem jako ciekawostkę rozmowy z fachowcem robiącym wały. Moim zdaniem jeśli chodzi o wyważanie to ideałem było by wyważenie wszystkiego w kupie łącznie z tarczami sprzęgłowymi, niestety jest to możliwe tylko na etapie projektowym, następnym etapem dobrze wyważonego zespołu są: powtarzalność i kontrola jakości co u naszych przyjaciół nie istnieje i nie istniało, dodam że nie będzie istniało.
Pozdrawiam
Pietroni
Odpowiedz
Witam wszystkich

Kolego CICHY cieszę sie że udało mi sie kogoś na tym forum zaskoczyc... :wink:

Kolego NEMO czy możesz wyjasnić dlaczego nie stosuje sie wyważania w boxerach?
Równość mas jest oczywista, ale i tak na korbach symulujemy tylko jakis % wagi .
Czytałem opis Pipcyka ale nie zauważyłem gdzie pisał o wyważeniu wału.

Link PIETRONIEGO bardzo ciekawy. Też uważam że najlepiej byłoby wyważyć wszystko razem. Rozmawiałem ze swoim "wyważaczem" i w obecnej chwili wyważamy wał z wszystkim co na nim wiruje bez tarcz sprzęgłowych. Wychodzi na to że powinniśmy wał dociążyć 40 g. :???: Przy założeniu że punktem wyjścia jest fabryczne 50%.

Może jednak ktoś gdzieś widział, słyszał o tym jaki jest ten fabryczny % wyważenia wału korbowego.
Serdecznie pozdrawiam
Odpowiedz
Faktycznie masz rację Pipcyk w artykule ze "świata motocykli"nr 10/2003 (to chyba to samo co jest na tym forum) nie napisał nic o wyważaniu jedynie wspomniał ,że wał został skręcony razem z kołem zamachowym i został poddany wyważaniu statycznemu i okazało się ,że nie trzeba było nic korygować .
A co do wyważania procentowego w boxerach ,to się raczej pomyliłem (za co przepraszam);czytałem kilka lat temu dyskusję na temat wyważania statycznego i dynamicznego oraz sił pierwszego i drugiego rzędu na "forum motocykli weteran "w której brał udział Pipcyk .
Moim skromnym zdaniem dużo zamieszania narobił artykuł p . Tomasza Sałka o tym wyażaniu procentowym , które było stosowane w motocyklach jedno cylindrowych przygotowanych do sportu .
Dniepr ma silnik typu samochodowego i powinien być wyważony statycznie i dynamicznie w fabryce jak każdy wał samochodowy renomowany ch firm. Ale wiadomo ogólnie , że rosję należy poprawić , ale o tym napiszę za kilka dni bo muszę jechać teraz na działkę , i jeszcze jedno może na razie wstrzymaj się z wyważanim tego wału bo można go łatwo zepsuć , niech się wypowiedzą koledzy którzy posiadają większą wiedzę od nas. To narazie ,pozdrawiam.
Mirek
Odpowiedz