FORUM.REDMOTORZ.EU Strona Główna FORUM.REDMOTORZ.EU

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy   KalendarzKalendarz  photoshopPhotoshop
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj    MapaMapa Forumowiczów
Untitled document

Poprzedni temat «» Następny temat
Tuleje lag m72
Autor Wiadomość
Jaca72 

Wysłany: 14 Lipiec 2018   Tuleje lag m72

Witam :) w mojej m72 na niskim przodzie jestem na etapie regeneracji przedniego zawieszenia, przeszlifowano lagi, dorobiliśmy nowe tuleje z brązu, dobraliśmy uszczelniacze, teraz pojawiła sie taka zagadka. Dolna tuleja - ta ktora jest zaraz przed pierścieniem zabezpieczajacym na samym dole lagi. Poprzednie tuleje byly dotoczone tak że można bylo ke obracać na ladze, nasze sa narazie zrobione tak że są pasowane ciasno. Tutaj pytanie do specjalistów jak powinna być ta tuleja zrobiona, powinna być ciasno spasowana czy obracać sie na ladze? Jakie pasowaie przyjąć pomiędzy tuleja a pochwą?

świdro 
lokalny watażka

Wysłany: 16 Lipiec 2018   

Sprawdz czy masz aby równiutkie golenie. Często stare golenie są miej wytarte u dołu i jeśli zrobisz zbyt ciasne pasowanie od góry to przy dobiciu do dołu będzie sie klinować.

Jerzy 
lokalny watażka

Tulejka w tym zawieszeniu nie może siedzieć ciasno. Wszystko musi mieć pasowania suwliwe lub wręcz luźne. Tak jak świdro pisze. Przy zbyt ciasnym spasowaniu przód zablokuje się. Jeśli regenerujesz stare części, a nie dorabiasz nowe, to musisz uwzględnić błędy kształtu, czyli, że oprócz stożka wynikającego z oddziaływania tulejki na pochwę będziesz miał na pewno owal a nie okrąg w przekroju. To też efekt wycierania, który nawet szlifowanie nie zawsze usunie. Poza tym rury pochw tez potrafią się wygiąć od wieloletniego obciążania. W związku z tym ciasne pasowania szybko się zemszczą. Co prawda luźne spasowanie powoduje delikatne stuki, ale lepsze to niż siadające widełki.

Jaca72 

Dzieki za odpowiedź :) lagi były nieco porysowane wiec trafiły do szlifierni, rysy zostały zeszlifowane i powierzchnie zapolerowane, panowie twierdzą że zestaw nadaje sie do montażu. Zatem dolne tulejki dam tokarzowi aby troszeczke je przetoczyć :okok: wolałem zapytać panowie bo wszyscy wiemy jak drogi jest brąz, a materiał zmarnować jest bardzo łatwo. Jeżeli ktoś ma dobrze poskładane zawieszenie i działa to już jakiś czas to zapraszam do dzielenia się doświadczeniami, zastanawiam sie nad doborem uszczelniaczy olejowych, ja dopasowalem wąskie uszczelniacze do swoich goleni, natomiast na allegro widziałem jakieś ponoć cudowne ze sporym kołnierzem za 70 zl sztuka. Troche drogo

Jaca72 

To jeszcze z innej beczki zapytam, bo to ze tuleja musi suwliwie pracować w goleni to jest już jasne, a co zrobić ze średnicą wewnętrzną? Górne tuleje sa zrobione suwliwie ale dolne wchodzą na lage ciasno, też powinna mieć luźniejsze pasowanie?

Jerzy 
lokalny watażka

Wysłany: 17 Lipiec 2018   

Pasowanie musi być takie, by bez żadnej dodatkowej siły (podgrzanie, młotek itp) nałożyć je na miejsce pracy.

Odpowiedz do tematu