Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dolniak czy górniak?
Witam, chce kupić i wyremontować ruskiego boxera z koszem i nie wiem jaki silnik wybrać. Motocyklem będę jeździć z dziewczyną czasem chciałbym wyjechać w jakąś trasę, w lekki teren, głownie będę jeździł po asfalcie i trochę po szutrze. Z dolniaków to podoba mi się Kaśka (MW 750 odpada, ponieważ chciałbym od czasu do czasu odpiąć kosz) z górniaków podoba mi się MT-9 ewentualnie K650. Proszę o rady pozdrawiam serdecznie.
Smaruj ośki jedziem do Zośki.
Odpowiedz
M72 z piecem BMW i będziesz zadowolony
Odpowiedz
Jeżeli górniak, to szukaj Urala.
[-] The following 1 user Likes Hardcor's post:
  • klapek
Odpowiedz
(25-07-2021, 00:49)alemir napisał(a): Witam, chce kupić i wyremontować ruskiego boxera z koszem i nie wiem jaki silnik wybrać. Motocyklem będę jeździć z dziewczyną czasem chciałbym wyjechać w jakąś trasę, w lekki teren, głownie będę jeździł po asfalcie i trochę po szutrze. Z dolniaków to podoba mi się Kaśka (MW 750 odpada, ponieważ chciałbym od czasu do czasu odpiąć kosz) z górniaków podoba mi się MT-9 ewentualnie K650. Proszę o rady pozdrawiam serdecznie.

Jakiś rok temu miałem dokładnie ten sam dylemat i dokładnie te same typy motocykli mi się podobały. Ostatecznie kupiłem K-750, i dopiero zaczęła mi się podobać M72, zwłaszcza rozwiązania przedniego zawieszenia i jej prostota. MT9 kupiłem jako drugi sprzęt, i czeka czasów, kiedy będę miał finanse na realizację. Legenda mówi, że silniki dniepra są słabe, ale u mnie to będzie sprzęt do jazdy okazjonalnej, więc nawet nie biorę tego do głowy. Znajomy za 2500 kupił MT11, odpalił i jeździ, wygląda chamsko, ale silnik był w miarę zdrowy, pracuje fajnie , i dobrze się prowadzi.
Odpowiedz
Ja tak samo, kupiłem k750 i od razu zacząłem żałować że nie wziąłem m72. Górnozaworowych nawet nie brałem pod uwagę. M72 to klasyka. Nic lepszego ruscy juz potem nie wymyślili.
Odpowiedz
Polacz elegancje z nowoczesnoscia Smile Zaobacz m61 m62 , jak nowoczesnosc to tylko m63 m66. fajnie jezdzi i calkiem wyglada
Odpowiedz
To znaczy silnik Urala jest paradoksalnie bardziej przestarzały od dolniaka, ale ma większą moc.
Odpowiedz
(01-08-2021, 16:19)Wojski1 napisał(a): To znaczy silnik Urala jest paradoksalnie bardziej przestarzały od dolniaka, ale ma większą moc.

To ciekawe, a możesz rozwinąć myśl?
Odpowiedz
Konstrukcja silnika Urala opiera się na BMW z lat 20 tych. W latach 30 tych BMW miało już znacznie bardziej zaawansowane silniki górnozaworowe. Na przykład r5 w 1936 r miało już dwa wałki rozrządu i 24 konie z 500 cm pojemności.
Silnik r71 był w latach 30 tych jeszcze nowoczesnym dolnozaworowcem. Kiedy pod koniec lat 50 tych wszedł do produkcji górniak w Irbicie oparty na technice lat 20 tych, z prymitywnym już wtedy układem smarowania rozbryzgiem to był już dinozaurem... Kiedy sowieci próbowali to odrobić robiąc górnozaworowy silnik Dniepra w KMZ, co niestety z nie wyszło z wielu powodów, chociaż plan był dobry i śmiały, to w tym czasie te silniki też już były przestarzałe. Można powiedzieć że sowiecki bokser był nowoczesny tylko w jednym momencie, czyli w latach 40tych. Ale właśnie za to kochamy te motocykle. Hondę shadow można zawsze sobie kupić.
Odpowiedz
No powiem szczerze że jest to dość ciekawa teoria i wprowadza inny stan świadomości w historię górno i dolno zaworowych silników.
Odpowiedz
(01-08-2021, 22:40)Wojski1 napisał(a): Konstrukcja silnika Urala opiera się na BMW z lat 20 tych. W latach 30 tych BMW miało już znacznie bardziej zaawansowane silniki górnozaworowe. Na przykład r5 w 1936 r miało już dwa wałki rozrządu i 24 konie z 500 cm pojemności.
Silnik r71 był w latach 30 tych jeszcze nowoczesnym dolnozaworowcem. Kiedy pod koniec lat 50 tych wszedł do produkcji górniak w Irbicie oparty na technice lat 20 tych był już dinozaurem...

Powiem szczerze, że Twoje wywody są tyle ciekawe co niestety nieprawdziwe. R5 miało tak jak piszesz 2 wałki rozrządu (co odziedziczył też R51) ale też ich napęd i jednocześnie prądnicy realizowany był łańcuchem. To zaś w lat 40 było już rozwiązaniem przestażałym, a wyciągający się łańcuszek powodował problemy z regulacją zaworów. Rozwiązanie zastosowane w R71, gdzie pojedynczy wałek rozrządu był napędzany kołami zębatymi umieszczony w jednolitym, prostym bloku silnika zostało zastosowane w najnowocześniejszej konstrukcji BMW czyli w wyścigowym R66 (taki ówczesny superbike). Ta sama konstrukcja bloku silnika była stosowana w wojennym R75 i powojennych modelach czyli R51/3, R67 i wszystkich kolejnych modelach z przełomu lat 50/60. A Ural wzorował się właśnie na rozwiązaniach z R51/3 i R66 a nie R51. Inżynierowie z Irbitu, tak jak z Monachium zauważyli, że 2 oddzielne wałki napędzane łańcuchem to pozornie nowoczesne rozwiązanie, które generowało ostatecznie więcej problemów niż korzyści. Ural skopiował rozwiązania układu rozrządu, głowic a nawet skrzyni biegów z R66 czy R67. A fakt, że nie było to rozwiązanie 1:1, tylko zostało przystosowane do realiów ZSRR sprawił, że jednak jakościowo BMW było lepsze niż produkty z Irbitu. Niemniej Twoje twierdzenie, że dolnozaworowce były bardziej nowoczesne niż górnozaworowce jest po prostu nieprawdziwe.
Odpowiedz
Myślę że ocena który silnik (górno czy dolnozaworowy) jest bardziej nowoczesny powinna się opierać na dwóch kwestiach wydajności i złożoności konstrukcji. Jeśli pod względem wydajności opłaca się wprowadzić dodatkowe, skomplikowane elementy, to w mojej ocenie to rozwiązanie jest bardziej nowoczesne. Silnik górnozaworowy ma bardziej złożony układ zaworowy, dzięki czemu ma bardziej wydajną komorę spalania niż silnik dolnozaworowy. Idea silnika górnozaworowego przetrwała próbę czasu i dlatego ​jak zajrzysz do swojego współczesnego auta to pewnie znajdziesz w nim silnik górnozaworowy a dolniaki wymarły jak te wspomniane dinozaury.
Odpowiedz
A ja myślę, że kryterium oceny który silnik jest nowocześniejszy lub nie jest czas kiedy takie rozwiązanie zostało wymyślone przez inżynierów. Pierwsze były wymyślone silniki dolnozaworowe a później rozwijano to rozwiązanie tworząc silniki górnozaworowe. Takie są fakty historyczne i nie ma co pisać, że czarne staje się czerwonym bo w innym stanie umysłu jakim był ZSRR ktoś dłużej produkował dolniaki.
[-] The following 2 users Like andrzeja's post:
  • astride, klapek
Odpowiedz
Oczywiście że silnik górnozaworowy jest nowocześniejszy od dolnozaworowego. Ważne jest jednak kiedy dany silnik był wprowadzony do produkcji i co w tym czasie sobą reprezentował na tle innych światowych konkurentów. Podobieństwo silnika m61 do powojennych BMW wynikało raczej z podobieństwa do silnika m72. Po prostu inżynierowie radzieccy musieli skonstruować silnik górnozaworowy jak najmniejszym kosztem, czyli maksymalnie zunifikowany technologicznie z dotychczas produkowanym. M72 nie miało łańcuchów, bo BMW z nich zrezygnowało jeszcze przed wojną. A przecież w latach 50 tych sowieci wyprodukowali krótką serię rozwojowych bokserów m53, jednak beton na górze nie dał zielonego światła. I tak te silniki łącznie z nowoczesnym Dnieprem miały nadal archaiczny układ smarowania rozbryzgiem. Czyli powrót do lat 20 tych.
Ale tak jak pisałem, te motocykle lubi się właśnie za ich archaiczność.
Odpowiedz